Płyty Thermano to najbardziej uniwersalny materiał do termoizolacji budynków i pomieszczeń. Posiadają wiele atutów, które odgrywają kluczową rolę przy realizacjach różnego rodzaju.

Pozwalają również na spełnienie nowych warunków technicznych wprowadzonych w prawie budowlanym na 2021 rok. Dzięki płytom Thermano, zarówno nowe jak i modernizowane budynki, mogą stać się zeroenergetyczne, zachowując rozsądne grubości ścian i dachu. 

 

Najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła

Thermano ma najlepszą lambdę starzeniową na rynku 0,022-0,023 W/mK co oznacza, że taka wartość pozostanie już po przeprowadzeniu montażu. Warto zaznaczyć, że lambda starzeniowa jest czym innym niż początkowa. Ta druga najprawdopodobniej ulegnie zmianie, czyli pogorszeniu, po instalacji izolatora. Natomiast lambda starzeniowa to wartość docelowa, którą właściciel budynku ma zagwarantowaną w ciągu wielu lat użytkowania.

Jest to unikalna cecha na rynku termoizolatorów, które w znakomitej większości ograniczają się do podawania wyłącznie wartości „fabrycznej” parametru lambda nie uwzględniającej zmiennych warunków pracy termoizolacji (temperatura, wilgotność), a także ryzyka utraty właściwości izolacyjnych wskutek niewłaściwego transportu, przechowywania, błędów montażowych, nasiąkliwości czy działalności gryzoni. Płyty izolacyjne Thermano są odporne na wszystkie wymienione czynniki i z tego względu stanowią najlepszy wyrób pod względem technicznym i użytkowym.

Gdzie stosować Thermano?

Płyty Thermano można wykorzystać przy budowie i termomodernizacji budynków wszelkiego rodzaju:

  • na dachu skośnym, również ocieplając poddasze od wewnątrz,
  • na dachu płaskim,
  • na dachu zielonym,
  • jako docieplenie ścian zewnętrznych w układzie trójwarstwowym,
  • w aplikacjach ściennych w połączeniu z betonem i żelbetem,
  • na podłogach i posadzkach, również w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym,
  • przy ocieplaniu fundamentów i ścian piwnic.


Docieplenie płytami Thermano nie wymaga zbyt grubej warstwy izolatora i pozwala na organizację ogrodu na dachu lub balkonie.

Nie tylko stabilność termiczna

Wytrzymałość Thermano na ściskanie utrzymuje się na poziomie 20 t/m2 co daje również jeden z najlepszych parametrów wytrzymałościowych na rynku. Dlatego właśnie płyty są rekomendowane do stosowania wszędzie tam, gdzie oprócz stabilności termicznej, ważna jest trwałość powierzchni i jej ochrona przed pękaniem. Thermano doskonale się sprawdza do izolacji podłóg, klatek schodowych, ciągów komunikacyjnych, a nawet garaży.


Thermano jest też szczególnie przydatne przy ogrzewaniu podłogowym. Montaż płyt PIR znacznie zredukuje straty ciepła bezpośrednio przy źródle ogrzewania. I spowoduje, że będzie ono bardziej wydajne.

Dzięki niskiej wartości parametru lambda płyty Thermano przy prawie dwukrotnie mniejszej grubości zapewniają te same parametry izolacyjne, co inne materiały. Zastosowanie Thermano o grubości 30 mm będzie równie efektywne, jak w przypadku tradycyjnego izolatora o grubości nawet 60 mm. Jest to istotne w aspekcie wprowadzenia od 1 stycznia 2021 nowych Warunków Technicznych, które nakładają obowiązek stosowania termoizolacji w budynkach o znacznie wyższych parametrach.

W praktyce sprowadza się to do stosowania większych grubości dotychczas stosowanych termoizolacji, co skutkuje znacznym pogrubieniem ścian i dachów lub zainstalowania termoizolacji o lepszych parametrach termoizolacyjnych. Grubsze przegrody budowlane oznaczają głębsze osadzenie okien, co ma wpływ na doświetlenie wnętrza światłem słonecznym, a także w znaczący sposób ogranicza możliwość swobodnego kształtowania architektonicznego bryły budynku. W takim przypadku lepszą alternatywą jest Thermano.

Płyta jest praktycznie niewrażliwe na wodę. Jej nienasiąkliwość daje gwarancję bezpieczeństwa i utrzymania parametrów na wypadek zalania. Ta cecha dopełnia cały zbiór atrybutów, które powodują, że Thermano jest niezastąpionym materiałem.

Najwięcej ciepła ucieka przez dach

Najwięcej ciepła z ludzkiego ciała „ucieka” przez głowę, a z budynku przez dach. Dlatego planując budowę lub prace termomodernizacyjne, warto zwrócić uwagę szczególnie na tę część budynku.

Płyty Thermano mogą być montowane na dachu skośnym, aż na 3 różne sposoby. Daje to pełne spektrum rozwiązań docieplenia również w przypadku dachów remontowanych. Dodatkowo przy docieplaniu poddasza, można zastosować płyty o niewielkiej grubości, które i tak świetnie izolują i sprostają nowym normom budowlanym. Dlatego jest to najlepszy sposób by szybko, tanio, ale przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ilość ciepła, które "ucieka" z budynku.


Docieplając poddasze użytkowe można połączyć Thermano z materiałem otwartym dyfuzyjnie.

Dzięki wytrzymałości Thermano, na dachu płaskim może być montowana różnego rodzaju instalacja oraz zachowana bezpieczna komunikacja.

Płyty Thermano nie tylko do dużych realizacji

Chociaż Thermano często stosowane jest kompleksowo do izolacji całego budynku, równie dobrze sprawdza się przy mniejszych realizacjach. Właśnie z myślą o drobnych pracach wykończeniowych i remontowych powstały płyty Thermano o mniejszych wymiarach.

Za ich pomocą można z powodzeniem wykończyć posadzkę w łazience czy garażu. Zaizolowanie balkonu może być również skuteczne jak w przypadku pozostałych pomieszczeń. Montaż jest szybki i prosty, nawet jeśli płyta będzie wymagała przycięcia – odbywa się to bezproblemowo. Pianka poliuretanowa nie zawiera włókien, nie wydziela szkodliwych pyłów, a samo cięcie jest bardzo łatwe.

Sprawdź, który rodzaj płyt Thermano jest najlepszy dla Ciebie:

Masz pytanie związane z termoizolacją - zapytaj experta Balex Metal