Skip to main content

Jak wykonać termoizolację posadzki?

13 lutego 2018

Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na posadzkach pod ogrzewanie podłogowe.

djembed

Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na posadzkach pod ogrzewanie podłogowe.

Termoizolacja podłogi odgrywa kluczową rolę w dociepleniu całego domu. Ciepłe powietrze przemieszcza się w górę, dlatego zabezpieczenie posadzki jest tak istotne dla zapewniania komfortu we wszystkich pomieszczeniach. W przypadku docieplania posadzek z wbudowaną instalacją grzewczą, montaż płyt PIR znacznie zredukuje starty ciepła bezpośrednio przy źródle ogrzewania. 

 

 

Ile kosztuje wykonanie docieplenia posadzki / podłogi?

Termomodernizacja lub montaż termoizolacji w nowym budynku należy traktować jako inwestycję. W przypadku Thermano, redukcja kosztów związanych z ogrzewaniem domu jest na tyle znaczna, że można założyć iż po około 3-4 sezonach grzewczych inwestycja zwraca się w 100%.

Orientacyjne ceny brutto docieplenia posadzki:

  • płyty Thermano - od 50 zł za m2 
  • robocizna* - od 10 zł za m2 

*Wykonanie docieplenia posadzki płytami Thermano PIR jest niezwykle szybkie i proste. Bez problemu można wykonać je samemu. Nie rożni się ono od metod montażu stosowanych przy użyciu innych materiałów termoizolacyjnych. W przypadku izolacji domów mieszkalnych trwa nie więcej niż kilka godzin.

 

Docieplenie posadzki krok po kroku

1. Do montażu termoizolacji potrzebować będziemy:

  • płyty Thermano (80 mm dla termoizolacji posadzki na gruncie i 30-50 mm dla posadzki między kondygnacjami)
  • folia polietylenowa (pod posadzki anhydrytowe)

Istotne jest dobranie odpowiedniej grubości warstw izolacji. Dla domów mieszkalnych standardową grubością spełniającą wymagania Ministerstwa Budownictwa jest to 80 mm. W przypadku montażu w budynkach przemysłowych, szczególnie w chłodniach, mroźniach, przechowalniach owoców i warzyw, grubość płyt powinna wynikać z założeń projektowych.

W przypadku stosowania posadzek anhydrytowych (płynnych, półpłynnych, samorozlewnych, samopoziomujących) należy bezwzględnie na Thermano stosować folię separacyjną, aby nie dopuścić do powierzchniowego kontaktu płynnej, reaktywnej mieszanki anhydrytowej z aluminium zawartym w okładzinie Thermano.

2. Przed położeniem Thermano, podłoże z chudego betonu powinno być względnie równe. Przystosowane do układania sztywnej termoizolacji. W przypadku budynków mieszkalnych wskazane jest układanie płyt w rozmiarze 1200x600 mm.

3. Thermano układamy naprzemiennie na tzw. "mijankę". Płyty łączymy ze sobą zamkiem typu TOP, co zapewni doskonałą szczelność układu.

4. Styki płyt Thermano dodatkowo zabezpieczamy układając na płytach Thermano Floor budowlaną folię polietylenową.

Thermano doskonale nadaje się do termoizolacji posadzek pod ogrzewanie podłogowe ponieważ jest całkowicie niewrażliwe na kontakt z wysoką temperaturą.

5. Etapem końcowym jest wylanie wierzchniej warstwy posadzki. Tak zabezpieczone Thermano będzie służyć wielu pokoleniom. Płyty z poliuretanu w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych materiałów termoizolacyjnych, nie tracą wraz z upływem czasu swoich właściwości termoizolacyjnych.

 

Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...

  • Będziesz posiadał posadzkę zabezpieczoną termicznie jednym z najlepszych materiałów dostępnych na rynku; dla porównania, Thermano Floor posiada parametr lambda λ (współczynnik przewodzenia ciepła, im niższy tym lepiej izoluje) na poziomie 0,022 (W/mK) a wysokiej klasy styropian XPS 0,031 (W/mK). Oznacza to o prawie połowę lepszą izolację.
  • Zabezpieczysz trudno dostępne miejsca na kilka pokoleń. Thermano jest niezwykle trwałe, odporne na nacisk, zawilgocenie, a także - nie traci z biegiem lat swoich właściwości termoizolacyjnych.
  • Momentalnie odczujesz mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, co znacznie przełoży się na oszczędności.

 

Zobacz także

W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:

+48 801 000 807