Skip to main content

Jak zamontować termoizolację w budynku rolniczym (Thermano Agro)?

13 lutego 2018

Instrukcja montażu płyt termoizolacyjnych Thermano Agro.

djembed

Instrukcja montażu płyt termoizolacyjnych Thermano Agro.

1. Do montażu termoizolacji należy przygotować:

  • płyty Thermano Agro
  • profile C
  • profile H
  • zawieszki i krótkie wkręty do nich lub długie wkręty ze stali nierdzewnej z talerzykiem z tworzywa sztucznego.

Wkręty powinny być na tyle długie, by móc zakotwiczyć się w drewnianej konstrukcji na głębokość 3 cm.

2. Montaż zaczynamy od przytwierdzania profili C obwodowo do muru. Należy to zrobić za pomocą wkrętów lub kołków rozporowych. Ma to na celu usztywnienie płyt oraz stabilizację wzdłuż muru, co ułatwi dalszy montaż.

3. Kolejnym etapem będzie montaż Thermano Agro. Płyty są na tyle lekkie, że do ich transportu nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt. Płyty wsuwamy w profil C. Następnie przytwierdzamy z pozostałych stron profile H. Należy je jednak wcześniej odpowiednio dociąć do długości krawędzi płyty posługując się dowolnym narzędziem tnącym, np. szlifierką tarczową.

Profile H montuje się do konstrukcji dachu przy pomocy zawieszek. W prezentowanym przykładzie profile H (na filmie) zostały potraktowane jedynie jako usztywnienie płyt Thermano Agro i zabezpieczenie przed ich ewentualnym klawiszowaniem.

Podczas tej realizacji przytwierdzono je do konstrukcji za pomocą długich wkrętów z talerzykiem z tworzywa sztucznego. Wkręty te mocowane są pomiędzy ciepłą stroną budynku a konstrukcją drewnianą, która stanowi również materiał izolujący cieplnie. Nie ma zatem obaw o wystąpienie mierzalnego mostkowania.

Każda płyta powinna być przymocowana 6 wkrętami rozmieszczonymi równomiernie na powierzchni płyty. Z uwagi na agresywne środowisko panujące wewnątrz budynków inwentarskich, należy stosować wkręty ze stali nierdzewnej.

4. Kolejne płyty układamy analogicznie, rzędami. Warto jakiś czas kontrolować płaskość układanej powierzchni podsufitki przy pomocy długiej poziomnicy.

Ostatni rząd płyt najczęściej należy dociąć, by dopasować układ termoizolacji do wymiarów wewnętrznych budynku. Powinno się dołożyć wszelkich starań, by płyty dociąć precyzyjnie, tak aby odpowiednio zmieściły się w profilu C.

*

Z uwagi na szereg właściwości Thermano Agro doskonale nadaje się do termoizolacji budynków inwentarskich.

  • Materiał jest niewrażliwy na działanie związków organicznych występujących w kurnikach, chlewniach i oborach.
  • Płyty nadają się również do mycia myjkami ciśnieniowymi.
  • Ponadto Thermano Agro jest niewrażliwe na działanie gryzoni i kun (zobacz jak kuna może zniszczyć termoizolację z wełny mineralnej)
  • Cecha, jaką jest nienasiąkliwość sprawia, że materiał nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych przy kontakcie z wodą.

Najważniejszą zaletą Thermano Agro jest łatwość utrzymania stałych warunków cieplnych i zapewnienie komfortu cieplnego zwierzętom wewnątrz budynku.

Jest to bardzo ważne w przypadku hodowli, zwiększa bowiem przyrost masy ciała zwierząt, ich potencjał rozpłodowy, lub w przypadku kur niosek - nieśność.

Zobacz także

W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:

+48 801 000 807