Skip to main content

Jak docieplić poddasze domu, pod krokwiami?

10 października 2017

Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu skośnym w układzie podkrokwiowym.

jak docieplić poddasze? montaż termoizolacji z płyt PIR pod krokwiami

Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu skośnym pod krokwiami.

Montaż docieplenia od strony poddasza to doskonałe rozwiązanie gdy potrzebna jest dodatkowa warstwa termoizolacji bez konieczności ingerencji w poszycie dachowe.
Bardzo niski współczynnik lambda płyt Thermano (λ=0,023 W/mK - im niższa, tym lepsza izolacja) pozwala znacznie zwiększyć izolacyjność termiczną budynku przy wykorzystaniu możliwie cienkiej warstwy docieplenia.

Najwięcej ciepła wydostaje się z budynków przez słabo zaizolowany termicznie dach. Właściwe docieplenie dachu pozwoli utrzymać w domu odpowiednie warunki cieplne oraz znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Płyty PIR stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne są materiały o najwyższej klasie termoizolacyjności A++

klasy termoizolacyjności, porównanie materiałów do docieplenia, lambda

Ile kosztuje wykonanie docieplenia dachu skośnego podkrokwiowo?

Montaż docieplenia od strony poddasza nie wymaga demontażu pokrycia dachowego dlatego jest to najlepszy sposób, by szybko, tanio, ale przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ilość ciepła, które "ucieka" z budynku.

Obecnie grubość termoizolacji Thermano dla dachu skośnego zgodna z wymogami Ministerstwa Budownictwa to 125 mm (Współczynnik przenikania ciepła U=0,18).
Od roku 2021 r. minimalna grubość wzrośnie do 150 mm (U=0,15).

  • płyty Thermano - od 100 zł za m2
  • robocizna - od 35 zł za m2

Docieplenie dachu skośnego podkrokwiowo krok po kroku

Do montażu Thermano potrzebne będą:

  • płyty Thermano
  • taśma aluminiowa
  • membrana paroprzepuszczalna do wydzielenia szczeliny wentylacyjnej nad wełną montowaną między krokwiami
  • wkręty
  • pianka niskoprężna
  • taker do mocowania membrany paroprzepuszczalnej
  • gwoździe i sznurek do zabezpieczenia wełny przed osuwaniem
  • piła lub inne narzędzie do cięcia płyt Thermano

1. W prezentowanej realizacji inwestor zdecydował się na termoizolację poddasza w układzie: wełna mineralna między krokwiami i płyty Thermano pod krokwiami.

2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że górne partie ściany, przy krawędziach połaci, są zabezpieczone cienką warstwą styropianu lub innej termoizolacji, tak jak na zaprezentowanym przykładzie.

3. Prace zaczynamy od montażu wełny, jednak zanim do niego przystąpimy należy pamiętać o zabezpieczeniu szczeliny wentylacyjnej. W tym przypadku jej zalecana szerokość to minimum 3 cm. Ten wymiar jest zapewniony dzięki zastosowaniu listew o żądanej grubości. Szczelina wentylacyjna służy do zabezpieczenia całego układu przed zawilgoceniem i zapewnieniu możliwości skutecznego odprowadzenia wilgoci czyli kondensatu pary wodnej z wełny. Dodatkowo szczelina wentylacyjna służyć będzie do zapewnienia trwałości krokwi i ewentualnego ich dosuszenia, jeżeli ich wilgotność przekroczy 18%.

4. Podobną rolę pełnić będzie membrana paroprzepuszczalna, która na całej długości połaci ma zabezpieczyć wełnę, po pierwsze przed wywiewaniem włókien, po drugie przed wywiewaniem zimnego powietrza. Oba te zjawiska mają ogromne znaczenie dla termoizolacyjności warstwy wełny. Membranę paroprzepuszczalną należy przytwierdzić zszywkami za pomocą takera do listew, które tworzą szczelinę wentylacyjną.

5. Następnym krokiem jest wypełnienie miejsc między krokwiami wełną mineralną. Sukcesywnie należy zabezpieczać ją przed osunięciem. W tym celu do podstaw krokwi trzeba przymocować gwoździe i wykonać sznurkowanie. Posłuży ono za stelaż.

6. Następnym krokiem jest montaż płyt Thermano. Należy je przymocować bezpośrednio do elementów drewnianych. Dużym ułatwieniem będzie wykorzystanie metalowych profili przymocowanych wcześniej do krokwi.

Montaż płyt zaczynamy od dołu. Układając je jedna przy drugiej w porządku poziomym. Thermano montujemy roboczo wykorzystując pojedyncze wkręty i przytwierdzając je do krokwi.
Właściwy montaż odbędzie się później, wraz z mocowaniem płyt gipsowo - kartonowych.

Kolejne rzędy Thermano mocujemy zamkiem do siebie na tak zwaną „mijankę”.

Skrajne płyty, zarówno te od strony ściany jak i przy krawędziach otworów okiennych, odpowiednio docinamy zwykłą piłą ręczną.

7. Dalszym etapem jest wypełnienie szczelin przy krawędziach płyt pianką niskoprężną.

8. Kolejnym krokiem będzie zaklejenie taśmą aluminiową wszystkich szczelin na łączeniach płyt.

9. Ostatni etap to montaż rusztu do płyt gipsowo-kartonowych. Bardzo ważne jest, by elementy stelażu przymocować do elementów konstrukcyjnych tj. krokwi (prostopadle) lub ścian.
Ważne, by długość wkrętów tak dobrać, by odpowiednio zakotwiczyły się w krokwiach.

Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...

  • Zaoszczędzisz przestrzeń na poddaszu, instalując płyty o niewielkiej grubości, ale znakomitych właściwościach izolujących cieplnie.
  • Przyczynisz się do ochrony środowiska. Redukcja zużycia energii to mniej trujących substancji w atmosferze.
  • Znacznie zmniejszysz rachunki za ogrzewania domu zimą, lub schładzanie latem.

Zobacz także

W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:

+48 801 000 807