Skip to main content

Jak zamontować termoizolację na ścianie?

10 października 2017

Instrukcja montażu płyt termoizolacyjnych Thermano na ścianie trójwarstwowej.

djembed

Instrukcja montażu płyt termoizolacyjnych Thermano na ścianie trójwarstwowej.

Płyt PIR to jeden z najlepszych materiałów do docieplenia budynków.
Inwestycja w termoizolację klasy A++ znacznie redukuje zapotrzebowanie na energię potrzebną do schłodzenia lub dogrzania pomieszczeń. Przekłada się to bezpośrednio na mniejszą emisyjność oraz wyraźnie odczuwalne oszczędności w postaci niższych rachunków. Inwestycja w docieplenie zwraca się już po 3-4 sezonach grzewczych.

Od 2021 r. wymagany współczynnik przenikania ciepła dla ścian będzie wynosił U=20. Oznacza to, że przegrody z materiałami o wysokim współczynniku lambda (im wyższa, tym gorsza termoizolacyjność) będą musiały być znacznie grubsze. Po zmianach minimalna grubość termoizolacji będzie wynosić odpowiednio:

  • 200 mm wełna mineralna (λ=0,040 W/mK)
  • 180 mm styropian XPS (λ=0,036 W/mK) 
  • 113 mm płyty PIR Thermano (λ=0,023 W/mK)

 

 

Ile kosztuje wykonanie docieplenia ścian?

 Zależnie od zastosowanej technologii koszt termoizolacji ścian może się znacznie różnić. Inny będzie koszt zakupu i montażu zewnętrznej warstwy przegrody, np. panela na rąbek, sidingu elewacyjnego czy ściany murowanej. Można natomiast w przybliżeniu określić koszt zakupu i montażu samej termoizolacji:

  • płyty Thermano - od 80 zł m2 
  • robocizna* - od 25 zł za m2

*Montaż płyt Thermano jest szybki i łatwy, także można go wykonać samodzielnie. Płyty bardzo dobrze poddają się obróbce, wystarczy je odpowiednio dociąć i przytwierdzić wkrętami do konstrukcji.

 

Docieplenie ściany trzywarstwowej krok po kroku.

Do montażu termoizolacji potrzebne będą:

  • płyty Thermano
  • klej poliuretanowy lub łączniki mechaniczne
  • taśma aluminiowa
  • wkręty
  • listwy do montażu podkonstrukcji

Montaż termoizolacji z płyt poliuretanowych nie różni się zasadniczo od instalacji termoizolacji ze styropianu. W pierwszej kolejności należy zamocować płyty Thermano do ściany. Mocowanie potrzebne jest wyłącznie do stabilizacji płyt.

1. Ściana musi być ona na tyle płaska, by płyty Thermano możliwie dokładnie przylegały do niej całą powierzchnią. Płyty możemy przytwierdzić klejem poliuretanowym lub łącznikami mechanicznymi. W przypadku prezentowanej realizacji zastosowano łączniki tworzywowe.

2. Kolejny etap prac polega na zabezpieczeniu wszystkich styków płyt taśmą aluminiową. Zapewni to odpowiednią szczelność układu. Jako dodatkowe zabezpieczenie, możemy, ale nie musimy położyć warstwę membrany paroprzepuszczalnej.

3. Następnie możemy rozpocząć montaż podkonstrukcji pod elementy elewacyjne. Listwy te montuje się pionowo, zwykle w rozstawie co 50-60 centymetrów. Listwy mocujemy długimi wkrętami do ściany konstrukcyjnej. W przypadku tej realizacji wykonawca zastosował kołki do szybkiego montażu.

4. W przypadku gdy elewacja składa się z elementów pionowych należy podkonstrukcję w układzie pionowym uzupełnić listwami montowanymi poziomo.

5. Po wykonaniu podkonstrukcji pozostaje tylko montaż elewacji.

Thermano doskonale nadaje się do termoizolacji ścian, posadzek czy dachów. W tym przypadku inwestor zdecydował się wykorzystać Thermano również na dachu, co pozwoli kompleksowo zaizolować przed nadmiernym ciepłem i niskimi temperaturami cały obiekt.

 

Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...

  • Zyskasz spokój na lata. Raz zamontowane płyty przyniosą znaczne oszczędności na ogrzewaniu domu zimą lub schładzaniu go latem. Przekonasz się o tym podczas każdego sezonu, porównując rachunki za energię.
  • Płyty PIR są niezwykle wytrzymałe, ich żywotność porównywana jest do cegły. Materiał nie nasiąka wilgocią, a jego struktura zapobiega ingerencji zwierząt, np. gryzoni czy ptaków.  

 

Zobacz także

W razie pytań, prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:

+48 801 000 807