Jak zamontować halę modułową typu ZET?
Instrukcja montażu hali modułowej typu ZET.
Instrukcja montażu hali modułowej typu Zet.
1. Do montażu hali przystępujemy po wykonaniu fundamentów i wyznaczeniu miejsc, w których utwierdzimy ramy hali.
2. Utwierdzanie do fundamentu odbywa się przez obsadzenie kotew dopasowanych do rozmiaru hali. Kotwy są dostarczane razem z halą.
3. Halę możemy montować na fundamencie ławowym, płytowym i na kolumnach fundamentowych.
4. Hale modułowe Balex Metal doskonale nadają się na: hale magazynowe, sklepy wielkopowierzchniowe, zakłady produkcyjne czy garaże.
5. Balex Metal produkuje hale o szerokościach 6,8,10,12, 15 i 18 metrów. Ich długość można dowolnie dostosować do potrzeb. Każde kolejne przęsło hali wydłuża konstrukcję o 4,5 metra.
6. Montaż warto rozpocząć od ułożenia dostarczonych elementów na placu i ich posegregowaniu, wg załączonej instrukcji i dokumentu magazynowego czyli WZ-tki. Wykaz elementów, ich wygląd i opis można pobrać pobrać poniżej. Będzie on potrzebny do zidentyfikowania elementów zawartych w tej instrukcji.
7. Do montażu hali będziesz potrzebował:
- wiertarki
- wiertła do betonu
- czterech kluczy nasadowych (17,19,24,30)
- rusztowania
- wózka widłowego lub podnośnika
8. Pierwszy etap montażu zaczynamy od połączenia profili Zet na słupy i rygle ramy przy pomocy śrub M16 i przewiązek.
9. Następnie do słupów montujemy stopy oraz węzły narożne ramy.
10. Przy montażu profili Zet i rygli ramy należy stosować zasadę "szeroką półką - do siebie".
11. Podczas montażu hal o szerokości od 6 do 12 metrów należy pamiętać o wyodrębnieniu czterech rygli ramy jako elementów ścian szczytowych i zamontować o jedną przewiązkę mniej. W miejsce przewiązki montujemy łącznik słupa ściany szczytowej.
12. Następnie ustawiamy i poziomujemy wszystkie słupy hali, po czym montujemy do nich łączniki do rygli ściennych.
13. Do postawionych słupów głównych montujemy rygle ścienne pamiętając o otworach okiennych i drzwiowych, które zostały uwzględnione w projekcie.
14. Kolejnym etapem jest połączenie zmontowanych wcześniej rygli ramy za pomocą łącznika kalenicowego oraz montaż rygli ramy na słupach.
15. Do rygli ramy montujemy łączniki do płatwi.
16. Do tak przygotowanych rygli ramy należy zamontować płatwie dachowe. Na tym etapie gotowy jest już szkielet hali. Kolejne fazy montażu posłużą wypełnieniu i stabilizacji konstrukcji.
17. W tym celu, między płatwiami należy zamontować tężniki międzypłatwiowe. Grupę tężników tworzą elementy: S7, S8 i S9. Elementy S9 mają długości dopasowane do rozstawu między płatwiami. Poszczególne rodzaje tężników montujemy w odpowiednich miejscach do gotowych otworów w płatwiach.
18. Ostatnimi elementami stężającymi konstrukcję są stężenia ścienne i dachowe. Montuje się je w miejscach zaznaczonych w projekcie. Zainstalowane stężenie należy naciągnąć za pomocą śruby.
19. Etap konstrukcji ramy głównej kończy montaż ściągu z wieszakiem, który wzmocni szkielet hali.
20. Kolejnym etapem jest montaż ściany szczytowej, który zaczynamy od instalacji słupów wewnętrznych ściany szczytowej. W zależności od modelu hali, słupy te są pojedynczymi profilami Zet lub zespolonymi. Podobnie jak słupy i rygle ramy głównej. W przypadku hal o szerokości od 6 do 12 metrów montujemy słup wewnętrzny ściany szczytowej do łącznika i stopy ściany szczytowej.
21. Kolejnym etapem jest montaż łączników rygla do słupa szczytowego, po którym należy przykręcić rygle wewnętrzne ściany szczytowej.
22. Montaż zewnętrznych rygli ściany szczytowej jest nieco bardziej skomplikowany, z uwagi na sposób mocowania łączników wspomagających typu M2/N i M2/SN (które różnią się szerokością), z odpowiednimi dla danego typu hali łącznikami rygla ze słupem. M2/N montuje się razem z przewiązką, a M2/SN ze stopą ramy i węzłem narożnym. Jak widać łączniki te mają tylko jeden otwór. Drugi należy wywiercić w węższej półce profilu Zet, wiertłem, które dostarczone jest w komplecie z hala. Następnie przykręcamy odpowiadający danemu modelowi hali łącznik rygla ze słupem.
23. W tak przygotowanej przestrzeni montujemy rygle zewnętrzne ściany szczytowej ZWSZ. Identycznie postępujemy w przypadku drugiej ściany szczytowej.
24. Po zakończeniu montażu wszystkich boków hali należy obłożyć ramy hali ścian szczytowych zimnogiętą obróbką narożną, w celu umożliwienia montażu okładzin zewnętrznych. Halę można również obłożyć dowolną płytą warstwową ścienną, jak również zastosować dowolną płytę warstwową dachową do przykrycia połaci dachowej.
Hale modułowe Balex Metal mogą być wykonane w wersji zimnej - przy zastosowaniu trapezów elewacyjnych i dachowych, jak i wariancie ciepłym - z użyciem płyt warstwowych. Istnieje również możliwość uwzględniania w projekcie hali okien, drzwi i bram.
W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi:
+48 801 000 807