Skip to main content
Domy Świata
#WITAMYPODROŻNIKÓW

DOMY ŁĄCZĄ NIEBO Z ZIEMIĄ

O pokryciach dachowych, płytach warstwowych czy termoizolacji wiemy sporo, ale nigdy nie dość inspiracji. Dlatego zostając wiernym swoim pasjom, które pozwalają nam wspólnie z dekarzami projektować sprawdzone dachy wspieramy także pasje innych.

Mateusz Syrek, postanowił przemierzać rowerem świat dokumentując szczegółowo swoją podróż co najmniej przez cztery lata. Poprosiliśmy Mateusza, aby w trakcie tych podroży poświęcił więcej uwagi architekturze oraz materiałom do budowy charakterystycznym dla danych regionów i tak powstał #nowyCykl dokumentów pt. Domy Świata.
Przed wyruszeniem w świat nasz podróżnik pracował przez 5 lat dla największego na świecie biura turystycznego Thomas Cook. Cook wymyślił biznes turystyczny 180 lat temu organizując w Anglii pierwszą grupową podróż pociągiem z jednego miasta do drugiego. Rutynowa praca w biurze, nie była tym o czym marzył Mateusz, dlatego zdecydował się na wyruszeniem w podróż mając jedynie za kompana – swój rower.

Dlaczego „Domy Świata”

Od ponad ćwierć wieku jesteśmy obecni na rynku producentów materiałów budowlanych, dostarczając rozwiązania dla budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i rolnictwa. Temat zrównoważonego rozwoju, w tym zrównoważonego budownictwa traktujemy niezwykle serio. Sami realizujemy program zrównoważonego rozwoju Planet Passionate, o którym możecie przeczytać TUTAJ.
Domy Świata
Z zadowoleniem obserwujemy zmieniające się preferencje społeczeństwa, które jest coraz bardziej świadome ekologicznie i coraz częściej sięga po produkty energooszczędne i ekologiczne. Widzimy również, że kluczową rolę oprócz modernizacji starych budynków dla polepszenia stanu świata miało i ma projektowanie nowych obiektów budowlanych. To w projekcie zawarta jest cała koncepcja budynku, która ma wpływ na jego ekologiczny aspekt. Dobrze przemyślany projekt ma kluczowy wpływ na koszt prac budowlanych, oraz koszty eksploatacyjne budynku. Projektant powinien ograniczyć do minimum negatywny wpływ inwestycji na środowisko naturalne - od wykonania budynku, aż do jego rozbiórki i utylizacji powstałych z rozbiórki odpadów. Ponieważ budynki to skomplikowany produkt, na który składają się różnego rodzaju materiały i komponenty, to wybór każdego z nich ma bezpośredni wpływ na status „ekologii budynku”.
Prezentowane w cyklu „Domy Świata” budynki, w większości, powstały przy użyciu materiałów, które są przyjazne środowisku naturalnemu. To właśnie w budownictwie zrównoważonym wykorzystuje się szereg materiałów bazujących na odnawialnych materiałach pochodzenia roślinnego (bambus, kamień, tarcica, metale z odzysku). Ideą budownictwa zrównoważonego jest wzgląd na dzień jutrzejszy. Jutro oznacza nie tylko tego, co nam pozostanie po obecnym dniu, ale jak będzie wyglądał kolejny dzień. Oglądając cykl „Domy świata” rozumiemy to lepiej niż kiedykolwiek i mamy nadzieję.

Tradycyjny dom Joglo

Lokalizacja: Jawa, jedna z wysp, należąca do Indonezji Miasto: Yogayakarta, w skrócie Yogay, położone w środkowej części Jawy u podnóża wulkanu Merapi Budowla: Dom za tysiąc pięćset złotych, tyle kosztowało właścicieli wybudowanie, a właściwie przeniesienie go z pola ryżowego, oddalonego o 3 godziny drogi skuterem, do miejsca docelowego, mieszczącego się przy jednej z ulic Yogayakarty na Jawie.

Tradycyjny dom balijski

Lokalizacja: Bali, wyspa tysiąca świątyń, należąca do Indonezji Budowla: Ceglany, tradycyjny dom pewnej młodej pary, która mieszka w raju… Spoglądanie na horyzont to czynność, którą warto powtarzać z tego miejsca. Dom pełen przedmiotów z duszą, w większości materiały z recyklingu.

Bambus to doskonały materiał budowlany

Zdrewniała łodyga bambusa przypomina drzewo, choć bambus w rzeczywistości jest trawą. Bambus rośnie w bardzo szybkim tempie, nawet 1,5m na dobę! Uwalnia do atmosfery ok. 35% więcej tlenu niż drzewa, pochłaniając też znacznie więcej dwutlenku węgla. Może być uprawiany na ubogiej glebie, jest elastyczny i praktycznie ognioodporny, dlatego jest doskonałym materiałem budowlanym.

Indonezyjskie domy pełne architektonicznej fantazji

Mamy okazję obejrzeć prawdziwe pałace, które są domami. Choć właściciele tych dwóch budowli różnią się pod względem zamożności, to jednak każdy z domów charakteryzuje się ogromną architektoniczną fantazją. Dla jednych kicz, dla drugich ciekawostka, z pewnością warto zobaczyć te bajkowe konstrukcje.
~ Tak by było gdybym wędrował przez pustkowia, tymczasem w Azji problemem jest nadmiar przyjaciół, czyli dziesiątki zaproszeń dziennie na kawę, na obiad, na chwilę, na selfie.

Z Mateuszem Syrkiem, podróżnikiem realizującym cykl dokumentów pt. “Domy Świata” rozmawia Marta Kołodziejczak, liderka projektu Planet Passionate w Balex Metal.

  • indie

    Indie

  • Tadzykistan

    Tadzykistan

  • Kirigstan

    Kirigstan

  • Iran

    Iran