Skip to main content

Jak docieplić klatkę schodową od wewnątrz. Montaż Thermano GK klejem na bazie gipsu.

23 maja 2024

Docieplenie ścian od wewnątrz skutecznie poprawia izolacyjność termiczną budynków. Jeśli szukasz materiału do wykonania izolacji od wewnątrz takich pomieszczeń jak: klatki schodowe, korytarze czy docieplenie poddaszy wybierz Thermano GK. Montaż tego produktu jest prosty, poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję montażu płyt Thermano GK przy użyciu kleju na bazie gipsu.

Przygotowanie podłoża

Płyty Thermano GK mogą być montowane na różnego rodzaju suchych, stabilnych i wolnych od wilgoci ścianach:

 • Cegły
 • Bloczki
 • Beton
 • Ściany wykończone stabilną warstwą tynku

Metoda klejenia nie jest odpowiednia dla:

 • Nieotynkowanych ścian z litego muru, gdzie istnieje ryzyko przenikania wilgoci
 • Drewnianych lub szkieletowych konstrukcji stalowych

Przygotowanie powierzchni

 1. Czyszczenie: Przed nałożeniem kleju, powierzchnia powinna być oczyszczona z rdzy, tłuszczu, kurzu, resztek starych tapet oraz luźnego tynku.
 2. Nawilżanie: Suche powierzchnie należy nawilżyć na 15 minut przed rozpoczęciem klejenia klejem gipsowym. Nie dotyczy to podłoży z płyt gipsowo-kartonowych.

Wyznaczenie pozycji płyt

 1. Pomiar i oznaczenie: Po wyznaczeniu najwyższego punktu ściany na podłodze i suficie, wytycz markery wskazujące pozycje krawędzi płyt Thermano GK.
 2. Docinanie płyt: Płyty docinaj na wysokość około 15 mm mniejszą niż nominalna odległość od podłogi do sufitu.

Nakładanie kleju

 1. Nakładanie kleju: Klej na bazie gipsu nakładaj plackami o grubości 40-50 mm. Plastry kleju nakłada się na płyty Thermano GK, a nie bezpośrednio na powierzchnię ściany.
 2. Rozmieszczenie kleju: Każdy pas kleju powinien mieć szerokość 50-75 mm i długość około 250 mm, rozmieszczony w odstępach pionowych co około 300 mm i poziomych co około 600 mm. Klej powinien obejmować co najmniej 40% powierzchni płyty.
 3. Ciągły pas kleju: Nakładaj go obwodowo na płyty oraz wokół wszelkich otworów, aby zapewnić szczelność przegrody i zabezpieczenie przeciwpożarowe. Klej przy łączeniach płyt nakładaj 25 mm od krawędzi płyt, aby uniknąć mostków termicznych.

Montaż płyt

 1. Mocowanie płyt: Płyty mocno podnieś do sufitu za pomocą nożnego podnośnika i podeprzyj listwami do momentu związania kleju. Reguluj ustawienie płyty za pomocą drewnianej łaty i gumowego młotka, unikając bezpośrednich uderzeń w powierzchnię płyty.
 2. Dodatkowe mocowania: Oprócz kleju, zastosuj odpowiednie dodatkowe mocowania, które muszą znajdować się nie mniej niż 15 mm od krawędzi płyty. Klej powinien związać po około 1,5-3,5 godziny.

Uszczelnienie

 • Obwód płyty i szczeliny przypodłogowe: Uszczelnij elastyczną pianką poliuretanową lub elastycznym uszczelniaczem. Po ułożeniu wszystkich płyt i wyschnięciu kleju gipsowego, rozpocznij fugowanie.

Warunki montażu

 • Klejenie na mokrych powierzchniach jest niedozwolone.
 • Unikaj klejenia w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza lub na zamarzniętym podłożu.

Prawidłowe wykonanie tych kroków zapewni skuteczne docieplenie ścian i poprawę komfortu termicznego w budynku.

Zobacz również: