Skip to main content

Jacek na budowie – montaż płyty połówkowej PIR Alu na starej płycie

10 czerwca 2021

Płyta połówkowa PIR Alu daje bardzo szerokie możliwości termomodernizacji budynków również z wykorzystaniem starego pokrycia. PIR Alu to materiał nie tylko na stare dachy, ale chociażby i te żelbetowe. Jednak możliwości aplikacji tej płyty są dużo szersze, ponieważ jest ona używana także do pokrycia elewacji i starych ścian murowanych.

Szczególna termomodernizacja czyli płyta na płycie

Budynek, który będzie przechodził termomodernizację, był ocieplony około 40 lat temu płytą PW 8B, czyli płytą obornicką. Nośność starej płyty pozostawiała dużo do życzenia i dlatego musiała być układana na gęsto ulokowanych płatwiach co około 50 cm. Po dziesiątkach lat użytkowania blacha zewnętrzna nie wygląda już ładnie i jest pokryta rdzą. W dodatku 10 cm poliuretanu nie spełnia już dzisiejszych wymogów i stąd potrzeba ponownego docieplenia.

Nowa płyta na dachu bez usuwania starego pokrycia

Stara płyta obornicka ma na swoich końcach trapezy łączące dwie sąsiednie płyty. Trapezy te przeszkadzałyby w ułożeniu bezpośrednio płyty warstwowej jako docieplenia. Co należy zatem zrobić? – Przede wszystkim usunąć trapezy. Nie są one już potrzebne dlatego, że funkcje zabezpieczenia przed wodą opadową spełnią już nowe płyty połówkowe, które zostaną ułożone na wierzchu.

Dlaczego okładzina z grubej folii aluminiowej jest tak istotna?

Standardowa płyta dachowa składa się z dwóch okładzin stalowych i w środku z rdzenia termoizolacyjnego. Jednak rozrzutnością byłoby zamykanie wewnętrznej okładziny stalowej w środku, na płycie obornickiej. Właśnie dlatego płyta połówkowa PIR Alu tak świetnie nadaje się przy tego typu modernizacjach.

Płyta połówkowa od strony zewnętrznej wygląda jak płyta dachowa, natomiast od strony wewnętrznej posiada okładzinę z grubej folii aluminiowej. Jest to ten rodzaj okładziny, dzięki której uniknie się nieekonomicznego zamykania powierzchni stalowej na starym pokryciu dachowym. Taki sam schemat dotyczy wykorzystania płyty PIR Alu do pokrycia elewacji. Płyta pełni funkcję dodatkowej termoizolacji i zabezpieczenia przed wodą opadową i warunkami atmosferycznymi.

Jakie prace trzeba wykonać przed właściwym montażem płyty połówkowej?

Stara PW8 to płyta o niezbyt szczególnej nośności w związku z czym jej podparcie jest dość gęste. Dlatego należy  wcześniej wyciąć trapezy, a dzięki temu będzie wytrasowane miejsce gdzie przebiegają płatwie. Instalacja płyty połówkowej następuje do ściśle wytrasowanych miejsc, właśnie tam gdzie znajdują się płatwie. Dzięki temu właściwe prace montażowe postępują bardzo szybko.

Dowiedz się więcej: