Toruń to nie tylko pierniki, uniwersytet i Kopernik, ale również żużel. Przedstawiamy toruńską Motoarenę - jeden z niewielu obiektów tego typu na świcie.

Blacha trapezowa wśród ryku motocykli

Pierniki, uniwersytet, Kopernik… żużel? Jeżeli nie jesteście fanami tego sportu, to prawdopodobnie nie jest on jednym z pierwszych skojarzeń, które przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o Toruniu.
A jednak to właśnie tam znajduje się nowoczesny obiekt przeznaczony do sportów motorowych – Motoarena.

Zdezorientowanym wyjaśniamy, że żużel to jedna z dyscyplin sportu motorowego – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu. Co ciekawe, stosowane w nich maszyny pozbawione są hamulców, co dostarcza niewyobrażalnej dawki adrenaliny nie tylko zawodnikom, ale również kibicom.

Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, a poza nią także w Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Regularne zawody odbywają się także w Argentynie i RPA. Na świecie dyscyplina ta znana jest jako speedway.

motoarena Toruń, zdjęcie z trybuny

Obiekt, z którego można być dumnym

Toruńska Motoarena to prawdopodobnie najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie. Przeznaczona jest wyłącznie do tej dyscypliny sportu – ze względu na parametry toru nie można go przystosować do lekkiej atletyki bądź piłki nożnej. Inauguracja tego obiektu miała miejsce 3 maja 2009 roku. Wówczas to ówczesny mistrz – Unibax Toruń – podejmował wicemistrza – Unię Leszno. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy, a pierwszym rekordzistą toru został zawodnik z Leszna Leigh Adams. Zanim jednak publiczność po raz pierwszy poddała się sportowym emocjom, przed budowniczymi stanęło wyzwanie zapewnienia kibicom dachu nad głową. Ponad imponującymi trybunami, mieszczącymi łącznie 15 506 widzów na miejscach siedzących i 3 tys. na miejscach stojących, na wysokości 34 metrów wzniesiono zadaszenie, do budowy którego wykorzystano blachę trapezową osłonową BTD50 dostarczoną przez firmę Balex.

Motoarena, dach, blacha trapezowa

Porządne wykonanie

Blacha tego typu jest powszechnie stosowana do konstruowania dachów nieocieplanych. Produkuje się ją ze stali o odpowiedniej grubości. Przy stosownym nachyleniu skutecznie chroni przed deszczem i śniegiem, dlatego zawody na Motoarenie mogą być rozgrywane przy udziale publiczności przez cały rok. Niewielki ciężar materiału oraz prosty system układania sprawiają, że jej montaż nie zajmuje wiele czasu, więc dach nad obiektem powstawał szybko i sprawnie. Chcąc poczuć prawdziwe żużlowe emocje, warto odwiedzić toruńską Motoarenę lub jeden z innych stadionów żużlowych w kraju czy też na świecie. Wyścigi dostarczają niesamowitych emocji! Zawodnicy z dużą prędkością pokonują 4 okrążenia, a ich próby, by zająć jak najlepszą ścieżkę na torze, wiążą się z widowiskowym pokonywaniem zakrętów. Każdy z nich stara się zbliżyć do wewnętrznej krawędzi toru, a co za tym idzie – skrócić długość trasy. Jest o co walczyć – pule nagród w Grand Prix sięgają miliona dolarów!

Najbardziej utytułowanymi klubami żużlowymi w Polsce są: Unia Leszno, Polonia Bydgoszcz, Stal Gorzów Wielkopolski i ROW Rybnik. Regularnie rywalizują one ze sobą podczas rozgrywek ligowych. Żeby kibicować ulubionym zawodnikom, nie trzeba jednak czekać na następną kolejkę! W Polsce organizowane są również turnieje mistrzowskie i memoriałowe, a ceny biletów zaczynają się już od 10 złotych. Prawdziwi fani mogą również zdecydować się na zakup karnetów, których cena, zależnie od sektorów na trybunach, waha się od 200 do 1200 złotych.

Motoarena Toruń, dach, blacha trapezowa osłonowa, z dołu

Motoarena w liczbach

 • POJEMNOŚĆ TRYBUN
  15 506 osób
 • DŁUGOŚĆ TORU
  318 metrów

 • DŁUGOŚĆ PROSTYCH
  62 m

 • PROMIEŃ ŁUKÓW
  31 m

 • SZEROKOŚĆ TORU
  - na prostych 12 m
  - na łukach 18 m

 • NACHYLENIE TORU
  - na prostych 4%, tj. 50 cm
  - na łukach 6-7%, tj. 110 cm

Motoarena, zdjęcie z drona

detal blacha trapezowa osłonowa Balex Metal

Przeczytaj także:

Zalety i zastosowanie blachy trapezowej