Dach czterospadowy to jedna z najczęściej wybieranych konstrukcji dachowych do parterowych domów jednorodzinnych. Może być wykonywany również w domach piętrowych. Dobrze zaprojektowany dach kopertowy, bo tak też nazywa się ta konstrukcja, wpływa na wysoki komfort użytkowania i atrakcyjny wygląd całego budynku.

 

Dach czterospadowy składa się z czterech skośnych połaci, z których dwie mniejsze mają kształt trójkąta, a dwie większe – trapezu. Zazwyczaj kąt nachylenia każdej z połaci jest taki sam. Dachy tego typu najlepiej sprawdzają się w przypadku domów parterowych z poddaszem nieużytkowym. Z powodu takiej konstrukcji wysokość poddasza jest niewielka, a więźba dachu wymaga wsparcia słupami, co dodatkowo utrudnia zaadaptowanie tej przestrzeni. Nie znaczy to jednak, że jest niemożliwe.

Zalety i wady dachu czterospadowego

Jeśli chodzi o zalety dachów kopertowych, to najistotniejszą wydaje się ich duża wytrzymałość. Czterospadowe konstrukcje charakteryzują się masywnością i sztywnością, dzięki czemu są odporne nawet na bardzo silne podmuchy wiatru. Biorąc pod uwagę zmieniający się w Polsce klimat, coraz częściej występujące anomalie pogodowe, solidność dachu powinna być priorytetem. Poza kwestiami związanymi z wytrzymałością do zalet dachów czterospadowych należy estetyka konstrukcji. Tego typu rozwiązanie dobrze sprawdzi się nie tylko w domach w nowoczesnym stylu, lecz także w przypadku bardziej klasycznych budynków.

Dachy czterospadowe mają wiele zalet, ale też nie są pozbawione wad. O jednej z nich już wspomnieliśmy – to utrudniona możliwość zaadaptowania poddasza na cele mieszkalne. Jednym ze sposobów na uporanie się z niewielką powierzchnią użytkową jest postawienie na duże kąty nachylenia połaci. Inną – a dla wielu osób istotniejszą – wadą są wyższe koszty wykonania dachu czterospadowego w porównaniu do dwuspadowego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przy tego typu konstrukcjach ekipy budowlane mają więcej pracy z uwagi na ilość skośnych linii cięcia, krokwi narożnych, konieczność docinania elementów.

Jak szybko i łatwo obliczyć ilość materiałów potrzebnych do pokrycia dachu kopertowego?

Kwestie finansowe zazwyczaj mają największe znaczenie w przypadku wyboru danego rozwiązania. Często zadawanym pytaniem jest to, ile kosztuje termoizolacja i pokrycie dachu czterospadowego. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ponieważ o cenie decyduje szereg czynników. Istnieje jednak możliwość szybkiego obliczenia zarówno kosztów, jak i ilości materiałów potrzebnych do wykonania dachu konkretnego budynku. Pozwala na to konfigurator dachu skośnego.

To łatwa w obsłudze, intuicyjna aplikacja online, która pozwala na uzyskanie wielu przydatnych informacji w zaledwie trzy minuty. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie podstawowych parametrów budynku. Po wypełnieniu odpowiednich sekcji poza wyliczeniem kosztów i ilości materiałów potrzebnych do realizacji inwestycji użytkownik otrzymuje informację na temat powierzchni warstwy termoizolującej, w układzie jedno- lub dwuwarstwowym, a także zwymiarowany rysunek dachu. Należy pamiętać, że duży wpływ na końcową cenę wykonania dachu mają koszty związane z pracą ekipy budowlanej. Mogą one się różnić m.in. w zależności od miejsca prowadzenia działalności.