Skip to main content
Czym charakteryzuje się konstrukcja dachu dwuspadowego? Jak zrobić dach dwuspadowy?

Czym charakteryzuje się konstrukcja dachu dwuspadowego? Jak zrobić dach dwuspadowy?

03 października 2022

Dachy dwuspadowe umożliwiają efektywne zagospodarowanie poddasza. Konstrukcje tego typu mogą zakończyć budynki zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Dach dwuspadowy pełny, z lukarnami lub oknami połaciowymi w każdym przypadku jest układem warstwowym. Jedną z warstw tworzących przegrodę jest podbitka w formie folii lub membrany. Wykończenie dachu dwuspadowego może mieć formę ciężką lub lekką. Ta druga umożliwia przeprowadzenie efektywnej optymalizacji skutkującej oszczędnościami finansowymi.

Jak wygląda konstrukcja dachu dwuspadowego?

Dach dwuspadowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch połaci. W konstrukcji tego typu sąsiadujące ze sobą płaszczyzny stykają się w linii kalenicy. Więźba dwupołaciowa jest najprostszym rodzajem dachu, który umożliwia efektywne zagospodarowanie poddasza. W budynkach zwieńczonych dachem dwuspadowym występują ściany szczytowe, dzięki którym wnętrze obiektu może być efektywnie doświetlone z zastosowaniem klasycznych okien elewacyjnych.

Konstrukcja dachu dwuspadowego zależy przede wszystkim od rozpiętości układu. W sytuacji gdy odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi budynku nie przekracza 6 metrów, dach dwuspadowy może mieć formę krokwiową. Przy większych rozpiętościach trzeba zastosować dodatkowe elementy wzmacniające i podpierająca krokwie ‒ poziome jętki. Klasyczna więźba jętkowa z reguły jest stosowana w budynkach o rozpiętości do 9 metrów. Przy większych odległościach między ścianami zewnętrznymi stosuje się dodatkowe liniowe podparcia jętek ‒ podłużne płatwie. Belki płatwiowe są z kolei podpierane przez jeden lub dwa rzędy słupów ‒ ściany stolcowe. Układem podobnym do więźby krokwiowo-jętkowej ze ścianami stolcowymi jest dach płatwiowo-kleszczowy. W takim przypadku płatwie podpierają krokwie, a zamiast ściskanych i zginanych jętek występują rozciągane kleszcze. Dachy krokwiowy i krokwiowo-jętkowy to więźby rozporowe, w których znaczna część obciążeń jest przekazywana na ściany zewnętrzne budynku. Układ płatwiowo-kleszczowy jest dachem bezrozporowym.

Jaka powinna być podbitka na dach dwuspadowy?

Podbitka na dachu dwuspadowym może mieć formę folii lub membrany dachowej. Te dwa wyroby budowlane różnią się między sobą przede wszystkim stopniem paroprzepuszczalności. Folie są materiałami, których paroprzepuszczalność nie jest wysoka. Membrany z kolei umożliwiają przepuszczenie znacznej ilości cząsteczek pary wodnej w krótkim czasie.

Planując wybór podbitki na dach, trzeba przemyśleć kwestię sposobu użytkowania poddasza. Jeśli przestrzeń pod dachem ma pełnić funkcję nieużytkowego strychu, podbitką może być folia dachowa. Jeśli natomiast poddasze ma być wykorzystywane na cele użytkowe, lepiej zastosować membranę. Dlaczego? Przeznaczenie poddasza na pomieszczenia, w którym przebywają ludzie, sprawia, że w strefie pod dachem kumuluje się znaczna ilość wilgoci. Cząsteczki pary wodnej pochodzą w takim przypadku przede wszystkim z oddychania, ale także od mycia czy mokrego prania. Zastosowanie w takiej sytuacji membrany dachowej sprawia, że wilgoć jest w szybkim tempie odprowadzana poza najwyższą kondygnację. Dzięki temu w pomieszczeniach, a przede wszystkim w materiale użytym do ocieplenia poddasza nie zbierają się mokre cząsteczki pogarszające właściwości izolacji. Oczywiście membrana dachowa chroni także wnętrze domu przed wilgocią pochodzącą z wody opadowej oraz topniejącego na dachu śniegu.

Jeśli szukasz nowoczesnego i trwałego systemu dachowego, sprawdź ofertę Balex Metal. Znajdziesz w niej zarówno lekkie materiały pokryciowe, jak i wysokoparoprzepuszczalne membrany chroniące warstwy dachu przed zawilgoceniem.

Wykończenie dachu dwuspadowego ‒ jaki materiał pokryciowy warto wybrać?

Dachy skośne dwuspadowe mogą być wykończone właściwie każdym rodzajem materiału pokryciowego. Inwestorzy planujący wykończenie dachu mają do dyspozycji między innymi materiały bitumiczne ‒ nowoczesne formy pap, dachówki ceramiczne i betonowe, a także lekkie pokrycia z blachy. Te ostatnie ze względu na niewielki ciężar umożliwiają przeprowadzenie efektywnej optymalizacji konstrukcji więźby. Dzięki mniejszym obciążeniom stałym w takim przypadku można bezpiecznie zmniejszyć wymiary przekrojów poprzecznych elementów konstrukcyjnych i dzięki temu poczynić realne oszczędności finansowe.

Balex Metal ma swojej ofercie nowoczesne lekkie pokrycia metalowe:

  • panel na rąbek Elegant 2.0 ‒ który jest udoskonalony technicznie, nie sprawia trudności w montażu, jest trwała, a przy tym ma ponadczasowy wygląd;
  • dachówkę stalową Panorama ‒ modułowe pokrycie doskonale odpowiadające tradycyjnym dachówkom;
  • blachodachówkę Horyzont i Spektrum ‒ pokrycie o wysokiej wytrzymałości i estetycznym wyglądzie;
  • blachę trapezową ‒ niezwykle uniwersalny materiał osłonowy do lekkich konstrukcji, która może służyć również jako zadaszenie.