Skip to main content
Czym charakteryzuje się konstrukcja dachu płaskiego? Jaka powinna być jego izolacja?

Czym charakteryzuje się konstrukcja dachu płaskiego? Jaka powinna być jego izolacja?

06 października 2022

Konstrukcja dachu płaskiego jest układem warstwowym. Stropodachy, w zależności od założeń, mogą pełnić funkcję tylko najwyższej przegrody budynku lub być zagospodarowane jako tzw. zielone ogrody.

Dachy płaskie wymagają wykonania efektywnej izolacji chroniącej przed wodą i wilgocią oraz termicznej. Ocieplenie dachu płaskiego może mieć formę nowoczesnych płyt termoizolacyjnych na bazie poliuretanu. Materiał ten nie jest podatny na odkształcenia, efektywnie izoluje termicznie i nie pogarsza parametrów na skutek kontaktu z mokrym środowiskiem. Płyty izolacyjne Thermano można znaleźć w ofercie Balex Metal.

Czym charakteryzuje się konstrukcja dachu płaskiego?

Dach płaski to najwyższa przegroda budynku o niewielkim kącie nachylenia względem podłoża. Płaszczyzna przekrycia tego typu z reguły ma spadek nie większy niż 5 stopni. Warto jednak pamiętać, że określenie dach płaski” nie oznacza, że układy tego typu są w ogóle pozbawione spadków. Konstruowanie nachyleń na dachach płaskich ma na celu właściwe ukierunkowanie wód opadowych oraz pochodzących z topniejącego śniegu do systemów odwodnieniowych, które umożliwiają bezpieczne usunięcie wilgoci z płaszczyzn.

Dachy płaskie są obecnie stosowane przede wszystkim w odniesieniu do budynków o nowoczesnej formie. W takim przypadku dach pełni jednocześnie funkcję stropu nad najwyższą kondygnacją. Zastosowanie stropodachu w budynku znacznie upraszcza jego bryłę, co jest traktowane jako atut architektoniczny.

Do zalet stropodachów oprócz prostej, estetycznej formy, często zalicza się możliwość zastosowania mało skomplikowanego wewnętrznego systemu odprowadzania wód opadowych bez konieczności wizualnego obciążania elewacji dodatkowymi elementami. Z uwagi na ukształtowanie względem terenu, dach płaski nie stanowi bariery dla podmuchów wiatru, w związku z czym jest odporny na działanie tego rodzaju obciążenia. Niewielki spadek płaszczyzny sprawia także, że przemieszczanie się po dachu nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem. Minimalistyczna bryła budynków zwieńczonych płaskim dachem umożliwia zastosowanie bardziej wyrazistych elementów stolarki okiennej lub drzwiowej, lub dekoracji na elewacji bez efektu wizualnego przytłoczenia.

Zastosowanie na budynku dachu o płaskiej formie wiąże się też z kilkoma uciążliwościami. Przede wszystkim stropodachy w sytuacji wystąpienia znacznych opadów śniegu wymagają odśnieżania. Pozostawienie na płaszczyźnie dachu pokrywy śnieżnej w pewnych warunkach skutkuje stopniowym przyrostem obciążenia, co może doprowadzić do przekroczenia stanu granicznego nośności całej konstrukcji i doprowadzić do stanu awaryjnego.

Jak wykonać efektywne odwodnienie dachu płaskiego?

Dachy płaskie wymagają zastosowania efektywnego systemu odwodnieniowego. Błędy popełnione na etapie projektowania i wykonawstwa odwodnienia (przede wszystkim w sytuacji intensywnych opadów deszczu) mogą w niektórych sytuacjach doprowadzić do przeciążenia konstrukcji nośnej.

Odwodnienie dachu płaskiego wymaga ukształtowania odpowiednich spadów, które mogą być nadane płytą konstrukcyjną lub materiałem izolacyjnym. Docelowe odprowadzanie wody z dachu płaskiego może być realizowane z zerwaniem systemu grawitacyjnego lub podciśnieniowego. Podczas projektowania systemów odwodnieniowych uwzględnia się także awaryjne odprowadzanie opadów w sytuacji wystąpienia nawalnych deszczy.

Z czego najlepiej wykonać ocieplenie dachu płaskiego?

Planując wybór materiału ociepleniowego na dach płaski, warto zapoznać się z asortymentem Balex Metal. W ofercie tego producenta można znaleźć nowoczesne płyty izolacyjne Thermano, które, dzięki wysokim parametrom wytrzymałości na ściskanie, mogą być stosowane zarówno na dachach o klasycznym układzie warstw, jak i na zielonych stropodachach. Zaawansowana forma płyt Thermano wyróżnia je na tle innych materiałów ociepleniowych wykorzystywanych do realizacji termoizolacji na dachach płaskich. Wyrób budowlany tego typu jest produkowany na bazie poliuretanu materiału o małej gęstości, a przez to znacznej lekkości, który wykazuje się najlepszymi parametrami izolacyjności termicznej spośród dostępnych izolacji. Niewielki ciężar materiału termoizolacyjnego umożliwia przeprowadzenie redukcji grubości płyty nośnej lub ograniczenie ilości potrzebnego zbrojenia. Płyty Thermano, ze względu na materiał użyty do wykonania, nie są podane na działanie wilgoci i wody. Dzięki temu nie ma ryzyka obniżenia parametrów ochrony cieplnej podczas eksploatacji obiektu. Inteligenta budowa pojedynczej płyty, która posiada specjalnie wyprofilowane krawędzie, sprawia natomiast, że ułożona warstwa zabezpieczenia termicznego jest w pełni szczelna, pozbawiona mostków termicznych.