Skip to main content
Dom z drewna całoroczny ‒ charakterystyka i wymagania prawne

Dom z drewna całoroczny ‒ charakterystyka i wymagania prawne

04 lipca 2022

Domy drewniane całoroczne w niektórych przypadkach nie wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę. W tej kwestii decydujący jest obszar oddziaływania budynku.

Domek drewniany całoroczny to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na szybkim tempie wzniesienia budynku mieszkalnego. Obiekt tego typu jest gotowy do użytkowania w ciągu zaledwie kilku‒kilkunastu tygodni od momentu rozpoczęcia robót.

Zalety całorocznego domu drewnianego

Domki całoroczne drewniane cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Technologia wznoszenia tego rodzaju obiektów jest nawiązaniem do tradycyjnego budownictwa bliskiego naturze. Warto pamiętać, że obecnie wykonywane domy drewniane to z reguły inteligentne budynki o minimalnych kosztach użytkowania.

Wykonanie domu całorocznego drewnianego przebiega w znacznie szybszym tempie w porównaniu do budynków wznoszonych w technologii tradycyjnej ‒ murowanej. Domy z drewna powstają w ciągu kilku tygodni i po tym czasie są w pełni gotowe do użytkowania. Wynika to z faktu, że drewno jest materiałem lekkim, łatwym operacyjnie, a dodatkowo taka technologia w przeciwieństwie do tradycyjnej – murowanej, jest technologią suchą i nie wymaga przerw technologicznych i operacyjnych pomiędzy poszczególnymi etapami wznoszenia budynku. Możliwość wybudowania domu mieszkalnego w ciągu kilkudziesięciu dni jest sposobem na uniknięcie zmian cenowych, które są częste w sektorze budowlanym.

Domy drewniane całoroczne wykazują się wysoką trwałością. Drewno użyte w procesie budowlanym jest zabezpieczone przed ogniem, atakiem korozji biologicznej i szkodnikami. Wbrew pozorom budynki drewniane nie są narażone na podrywanie przez wiatr. Wręcz przeciwnie ‒ dzięki mniejszej sztywności i bardzo wysokiej wytrzymałości drewna na zginanie nie są podatne na zniszczenie na skutek parcia podmuchów wiatru.

Niezbędne formalności przy budowie domu drewnianego

Formalności związane z budową drewnianego domku całorocznego są analogiczne jak w przypadku wszystkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Procedura prawna dotycząca budowy takiego domu zależy przede wszystkim od obszaru oddziaływania budynku. Jeśli mieści się on w całości na działce, na której został zaprojektowany, można zastosować uproszczoną formę, tzn. zgłosić roboty w organie administracji architektoniczno-budowlanej. W sytuacji gdy obszar oddziaływania wykracza poza daną działkę, konieczne jest uzyskanie formalnego pozwolenia na budowę. Wniosek w tej sprawie wraz z wymaganymi załącznikami również trzeba złożyć w organie administracji architektoniczno-budowlanej.

Od niedawna w niektórych przypadkach budowa całorocznego domu drewnianego nie wymaga zatrudnienia kierownika budowy. W takim przypadku roboty są wykonywane na zgłoszenie. Wspomniana procedura dotyczy budynków, których powierzchnia zabudowy jest nie większa niż 70 m2. Taki dom nie może liczyć więcej niż dwie kondygnacje. Ważne jest także, by obszar jego oddziaływania mieścił się w całości na działce, na której został zaprojektowany. Zawarcie obszaru oddziaływania w granicach działki z reguły sprowadza się do ulokowania budynku w wymaganych formalnie odległościach od granic.

Ocieplenie domu drewnianego całorocznego

Nowoczesne domy drewniane całoroczne zazwyczaj są wykonywane z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu obiekty tego typu z łatwością spełniają standardy budownictwa ekologicznego, a nawet pasywnego. Zaawansowane technologicznie domki drewniane całoroczne najczęściej mają konstrukcję z drewna klejonego warstwowo. Surowiec ten pod względem parametrów wytrzymałościowych odpowiada klasie drewna litego C24, jednak ze względu na zastosowaną technikę klejenia warstwowego jest pozbawiony charakterystycznych dla drewna wad, takich jak sęki i nierównomierne usłojenie. Tego rodzaju obróbka drewna sprawia także, że wbudowywane elementy wykazują się odpowiednim poziomem wilgotności i nie odkształcają się po zamontowaniu w docelowe miejsce.

Planując budowę drewnianego domku całorocznego, warto wziąć pod uwagę technologię prefabrykowaną drewnianą. Budynki tego typu są składane z gotowych wielkowymiarowych elementów. W takim przypadku zakres prac koniecznych do wykonania przez inwestora jest ograniczony do minimum.

Drewno samo w sobie jest dobrym izolatorem termicznym. Budynek wykonany w technologii drewnianej wymaga zastosowania dodatkowego materiału izolacyjnego pomiędzy nośnymi elementami drewnianymi. Materiałem układanym pomiędzy słupy i belki zazwyczaj jest wełna mineralna. Rozwiązaniem umożliwiającym podniesienie efektywności energetycznej domów drewnianych bez konieczności znacznego pogrubienia przegród i ich dociążania jest zastosowanie płyt PIR. Płyty te sprawdzają się idealnie jako dodatkowa izolacja montowana od zewnętrznej strony przegrody, pod materiałem wykończeniowym. Zaawansowane technologicznie płyty tego typu mogą być stosowane do ocieplenia ścian, dachów i podłóg.