Gotowy projekt domu parterowego lub piętrowego to rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na szybkim rozpoczęciu budowy. Warto pamiętać, że opracowania tego typu muszą zostać zaadaptowane przez lokalnych projektantów do warunków istniejących na danej działce.

Gotowy projekt domu trafia do inwestora w ciągu kilku dni po dokonaniu zamówienia. Dostępne na stronach internetowych opracowania projektowe dotyczące budynków mieszkalnych jednorodzinnych zazwyczaj zawierają fotorealistyczne wizualizacje umożliwiające ścisłe dopasowanie budynku do preferencji inwestora.

Gotowy projekt domu ‒ zalety

Gotowe projekty domów mają wiele zalet. Przede wszystkim opracowania tego typu są dostępne właściwie „od ręki”. Inwestor po złożeniu oficjalnego zamówienia w ciągu kilku dni otrzymuje projekt w papierowej formie spakowany w teczce.

Gotowe projekty domów są oferowane w biurach architektonicznych oraz na stronach internetowych. Ze względu na dostępność w sieci opracowania te są ogólnodostępne. Większość gotowych projektów domów widniejących na stronach internetowych biur architektonicznych zawiera wizualizacje wnętrz oraz otoczenia obiektu. Dzięki temu inwestor poszukujący idealnego projektu ma możliwość dokładnej oceny budynku pod względem aranżacyjnym.

Warto pamiętać, że gotowe projekty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób planujących i już budujących domy. W mediach społecznościowych bardzo często są tworzone grupy zrzeszające miłośników danego projektu. Dzięki temu inwestorzy mają możliwość wymiany doświadczeń związanych z budową konkretnego typu budynku, a także dyskusji na tematy związane z kosztami inwestycyjnymi. Na stronach tego typu bardzo często można znaleźć zdjęcia z kolejnych etapów budowy oraz przydatne wskazówki.

Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny, warto pamiętać, że gotowe projekty są tańszym rozwiązaniem niż opracowania tworzone na indywidualne zamówienie.

Gotowy projekt domu ‒ wady

Planując zakup gotowego projektu, należy pamiętać, że opracowanie tego typu w każdym przypadku wymaga adaptacji. Procedura ta polega na stwierdzeniu przez lokalnych projektantów poszczególnych branż, iż ogólne założenia mogą zostać utrzymane w mocy w konkretnym przypadku. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że sam projekt nie jest podstawą do uzyskania pozwolenia na budowę ani nie stanowi pełnej dokumentacji składanej wraz ze zgłoszeniem robót. Organ administracji architektoniczno-budowlanej wymaga złożenia wraz z projektem architektoniczno-budowlanym projektu zagospodarowania działki lub terenu. Sporządzenie tego opracowania jest w takim przypadku dodatkowym kosztem dla inwestora.

Chcąc zakupić gotowy projekt, trzeba znaleźć budynek jak najbardziej bliski osobistym preferencjom. Biura projektowe dają pełną możliwość wprowadzania zmian adaptacyjnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w każdym przypadku wiąże się to z kolejnymi kosztami.

Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

Będąc na etapie wyboru projektu domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najistotniejszych jest dopasowanie budynku do działki. Jeśli nieruchomość gruntowa jest kształtem zbliżona do kwadratu, zazwyczaj można zastosować dowolny kształt rzutu obiektu mieszkalnego (oczywiście przy zachowaniu wymaganych prawem odległości od granic). Natomiast gdy działka jest długa i wąska, dużo lepszym rozwiązaniem jest budynek z dwuspadowym dachem, np. typu nowoczesna stodoła. Na rozległej nieruchomości gruntowej idealnie sprawdzi się budynek parterowy. Jeśli działka ma stosunkowo małą powierzchnię, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie budynek z dwoma pełnymi kondygnacjami lub użytkowym poddaszem.

Planując wybór projektu, układ budynku oraz liczbę pomieszczeń, trzeba uwzględnić potrzeby wszystkich domowników. Nowy dom powinien być komfortowy dla każdego użytkownika. Wybierając projekt domu, trzeba wziąć także pod uwagę lokalne wymogi wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy.

Rodzaje dachów w gotowych projektach

Gotowe projekty domów dotyczą budynków zwieńczonych różnego rodzaju dachami. Wśród opracowań tego typu można znaleźć obiekty z dachami jednospadowymi, dwuspadowymi, czteroosiowymi, a także wielospadowymi.

Bez względu na geometrię dachu, podczas doboru materiału pokryciowego warto zdecydować się na lekki typ wykończenia, który nie obciąży nadmiernie elementów konstrukcyjnych budynku. Na nowoczesnym dachu dwuspadowym idealnie sprawdzi się panel na rąbek lub blacha trapezowa. Z kolei w przypadku bardziej klasycznej formy budynku dobrym rozwiązaniem będzie blachodachówka lub dachówka stalowa.