Czyszczenie dachu może zostać przeprowadzone przez wykwalifikowaną ekipę lub we własnym zakresie. Druga opcja wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia umożliwiające efektywne umycie wierzchu najwyższej przegrody budynku.

Mycie dachu powinno być realizowane z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Po zakończeniu czyszczenia warto sprawdzić, czy pokrycie dachowe nie wymaga wykonania punktowych zaprawek.

Kiedy jest konieczne czyszczenie dachu?

Dach, jako szczytowa przegroda budynku, jest narażony na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Powierzchnia dachu pozostaje także w kontakcie z produktami pochodzącymi ze zmieszania się cząstek pylastych zawartych w dymie kominowym z wodą. Najwyższa przegroda obiektu często jest także podatna na porastanie mchem i inną mało wymagającą roślinnością. Zanieczyszczenia na dachu negatywnie wpływają na wygląd całego budynku. W takim przypadku rozwiązaniem w celu przywrócenia obiektowi pierwotnej świetności jest poddanie najwyższej przegrody czyszczeniu.

Warto pamiętać, że mycie dachu może być połączone z całościowym odświeżaniem budynku obejmującym również jego ściany zewnętrzne.

Mycie dachu – zlecić czy wykonać samodzielnie?

Procedura mycia dachu może zostać przeprowadzona przez specjalistyczną ekipę lub we własnym zakresie. W pierwszym przypadku zleceniodawca jest praktycznie całkowicie wyłączony z procesu. Firmy profesjonalnie zajmujące się czyszczeniem dachów przejmują na siebie obowiązek zabezpieczenia ścian budynku oraz wyposażenia znajdującego się w najbliższym otoczeniu obiektu, a następnie przechodzą do mycia z użyciem specjalistycznej chemii oraz wysokociśnieniowych myjek. Fachowcy posiadają także odpowiednie środki ochrony indywidualnej chroniące ich przed upadkiem z wysokości.

Czyszczenie dachu można z powodzeniem przeprowadzić również we własnym zakresie. W takiej sytuacji trzeba samemu zakupić odpowiednią chemię ułatwiającą pozbycie się zabrudzeń. Oczywiście można próbować zmyć dach samą wodą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wielosezonowe zabrudzenia często nie znikają nawet pod wpływem silnego strumienia wody pod ciśnieniem. Wybierając specjalistyczny środek do czyszczenia dachu, należy dobrać produkt do wykończenia. Docelowe mycie należy przeprowadzić z użyciem wysokociśnieniowej myjki. Podczas samodzielnego czyszczenia dachu nie można zapomnieć o niezbędnych środkach ochronnych zapobiegającym upadkowi z wysokości.

Jak przeprowadzić czyszczenie dachu?

Mycie dachu należy rozpocząć od linii kalenicy. Dzięki temu brudna woda będzie spływała po jeszcze nieoczyszczonej części danej połaci. Podczas czyszczenia dachu bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego tempa wyrzutu wody pod ciśnieniem. Nadmiar wody może bowiem spowodować przepełnienie rynien i przelanie brudnej wody na elewację. Jeśli jakiś rodzaj zabrudzenia nie schodzi nawet pod wpływem wody pod ciśnieniem, można spróbować usunięcia go z użyciem miękkiej szmatki nasączonej odpowiednim środkiem czyszczącym. Podczas realizacji takich czynności należy bezwzględnie nosić rękawice ochronne. Podczas mycia dachu nie poleca się natomiast stosowania drucianych szczotek, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia powłok ochronnych zabezpieczających pokrycie przed czynnikami eksploatacyjnymi i nadającymi mu estetyczny wygląd.

Jakie narzędzia są przydatne podczas czyszczenia dachu?

Jak już wspomniano, mycie dachu musi uwzględniać zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa dla osoby poruszającej się po połaciach. Z tego względu dach powinien być zaopatrzony w niezbędne elementy wyposażenia umożliwiające komunikację. Wyposażenie usprawniające komunikację dachową ma formę ław i stopni kominiarskich. Ławy umożliwiają przemieszczanie się w poziomie, natomiast stopnie po wysokości. Wszystkie niezbędne akcesoria tego typu można znaleźć w asortymencie Balex Metal!

Warto pamiętać, że po zakończeniu mycia dachu na powierzchni wykończenia mogą uwidocznić się zarysowania i otarcia. W celu zapewnienia trwałości całego pokrycia oraz estetyki wykończenia usterki tego typu muszą zostać usunięte. Do naprawy punktowych uszkodzeń na dachach wykończonych lekkimi pokryciami z blachy idealnie nadaje się farba zaprawkowa dostępna w ofercie Balex Metal. Produkt ten jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia ścisłe dopasowanie lakieru do barwy istniejącego wykończenia. W skład zestawu zaprawkowego od Balex Metal wchodzą także markery zaprawkowe oraz specjalistyczny pędzelek, dzięki którym procedura odnowienia pokrycia przebiega w szybkim tempie i bez żadnych komplikacji.