Skip to main content
Jak powinno przebiegać mocowanie paneli fotowoltaicznych? Na co warto zwrócić uwagę?

Jak powinno przebiegać mocowanie paneli fotowoltaicznych? Na co warto zwrócić uwagę?

04 lipca 2022

Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na prąd. Największą efektywność instalacji tego typu można osiągnąć na dachach skośnych.

Montaż paneli fotowoltaicznych zależy między innymi od rodzaju pokrycia dachowego. Lekkie wykończenia z blachy umożliwiają przymocowanie instalacji bez konieczności demontażu pokrycia.

W jaki sposób przebiega montaż fotowoltaiki?

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku umożliwia zwiększenie niezależności energetycznej. Dach budynku, ze względu na ekspozycję na działanie promieniowania słonecznego, zapewnia największą efektywność fotowoltaiki. Panele słoneczne zawsze lokalizuje się na połaci lub połaciach, które są najbardziej wyeksponowane na słoneczną stronę. Procedura montażowa polega na zamocowaniu pojedynczych paneli do nośnego podłoża. Elementami konstrukcyjnymi bezpośrednio podtrzymującymi panele i przenoszącymi ich ciężar są krokwie dachowe.

Łączniki mocujące panele fotowoltaiczne z reguły mają formę śrub dwugwintowych. Elementy te służą przytwierdzeniu szyn, na których finalnie będą spoczywać pojedyncze panele.

Jaki dach zapewnia największą efektywność fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne są najbardziej efektywne na dachach skośnych. Instalacje współpracujące z energią słoneczną nie mogą być instalowane bezpośrednio na dachach płaskich w postaci montażu płaskiego. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów umożliwiających odpowiednie ukierunkowanie paneli w stronę słońca. Dachy, które zapewniają największą efektywność fotowoltaiki, to przede wszystkim skośne układy dwu i czteropołaciowe – kopertowe. Połaci dachów o takiej formie mają znaczną powierzchnię, dzięki czemu nie ma problemu z rozmieszczeniem odpowiedniej liczby paneli. Ze względu na sztywność konstrukcje tego typu pozostają statycznie bezpieczne nawet po uwzględnieniu dodatkowego obciążenia.

W jaki sposób kształt dachu wpływa na montaż fotowoltaiki?

Kształt i nachylenie dachu mają duży wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Jak już wspomniano, panele powinny być lokalizowane na połaciach najbardziej wyeksponowanych na działanie promieni słonecznych. Optymalne nachylenie płaszczyzny, na której mają zostać zamontowane panele, wynosi od 30 do 40 stopni. W sytuacji gdy kąt nachylenia połaci jest zbyt mały lub panele mają być zlokalizowane na płaskim dachu, istnieje konieczność zastosowania specjalnej podkonstrukcji umożliwiającej otrzymanie kąta nachylenia paneli niezależnie od spadku dachu.

Blacha trapezowa – idealny podkład pod panele fotowoltaiczne

Planując zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu, należy wziąć pod uwagę, że układ ten będzie wywierał dodatkowe obciążenie na elementy konstrukcyjne budynku. Z tego względu zaleca się, aby pokrycie dachu znajdujące się pod panelami nie miało dużego ciężaru. W takim przypadku typowe wymiary przekrojów elementów konstrukcyjnych są wystarczające, aby przenieść obciążenia stałe i zmienne, w tym ciężar instalacji fotowoltaicznej.

Pokryciem dachowym, które idealnie nadaje się pod panele fotowoltaiczne, jest blacha trapezowa. Wykończenie tego typu jest lekkie, a przy tym usprawnia montaż paneli do połaci. Równie dobrym rozwiązaniem w odniesieniu do materiału wykończeniowego pod panele fotowoltaiczne jest panel na rąbek, który może być stosowany zarówno na połaciach, jak i elewacji budynku. Wykończeniem pod panele mogą być także blachodachówki i dachówka stalowa. Pokrycia tego typu, dzięki modułowej formie, nie sprawiają problemów w trakcie mocowania paneli do podłoża. Wykończenia dachowe z blachy usprawniają proces montażu paneli fotowoltaicznych, ponieważ dzięki parametrom grubości oraz gęstości umożliwiają przewiercenie na wylot bez konieczności demontażu pokrycia. Wszystkie lekkie wykończenia z blachy, oprócz bardzo wysokiej funkcjonalności, charakteryzują się niebanalnym, ponadczasowym wyglądem. Co więcej, pokrycia te bardzo dobrze się komponują z budynkami otrzymanymi zarówno w klasycznej, jak i bardziej nowoczesnej stylistyce. Inteligentna forma pokryć z blachy umożliwia zastosowanie części z nich w budynkach bezokapowych bez obaw o szczelność styku dachu ze ścianami. Wszystkie wspomniane lekkie pokrycia z blachy są dostępne w ofercie Balex Metal.