Dach jako jeden z najważniejszych elementów każdego budynku ma za zadanie chronić go przed działaniem czynników zewnętrznych. Mimo że pokrycia dachowe mają długą żywotność, to po pewnym czasie może być konieczne wykonanie remontu. A to jest na tyle dużym i istotnym przedsięwzięciem, że należy się do niego odpowiednio przygotować.

Remont dachu

Wymiana pokrycia dachu: jak się przygotować i jakie wybrać materiały?

Praktycznie każdy remont dachu związany z wymianą pokrycia jest złożonym i trudnym procesem dla osób, które nie mają doświadczenia w tego typu pracach. W związku z tym, że ryzyko popełnienia błędu, który może wiązać się nie tylko z niewłaściwym montażem, ale również narażeniem zdrowia i życia, warto zlecić te prace specjalistom. Oni powinni dokładnie sprawdzić więźbę dachową i ocenić, czy jej stan pozwala na wymianę samego pokrycia, czy konieczna będzie wymiana części lub całości konstrukcji.

Jeśli chodzi o wybór materiałów do pokrycia dachu, to wiele zależy od budżetu, rodzaju budynku i parametrów technicznych dachu. Nie każde rozwiązanie będzie bowiem możliwe do wykorzystania w przypadku danego budynku.

remont dachuBlacha trapezowa osłonowa i konstrukcyjna.

remont dachu Blacha na rąbek montowana w układzie poziomym lub pionowym, na dachu lub elewacji, w systemie łączonym lub pojedynczo.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest blachodachówka, która charakteryzuje się niską wagą, dużą wytrzymałością i długą żywotnością. Dzięki temu, że ma różnorodną formę i kolorystykę, pozwala nadać odpowiedni charakter całemu budynkowi. Oprócz blachodachówki istnieją także inne lekkie, stalowe pokrycia dachowe, do których można zaliczyć:

  • blachę trapezową,
  • stalowy panel dachowy.

Poza materiałem do pokrycia, do remontu dachu może być potrzebny szereg innych materiałów. Są to:

Remont dachu

Jak widać, zmiana dachu wiąże się z wieloma istotnymi kwestiami. Rodzaj pokrycia, materiałów izolacyjnych czy akcesoriów lub ewentualna wymiana więźby dachowej – to wszystko wpływa na koszty całego remontu. Należy również pamiętać, że nie zawsze dobór nowego pokrycia dachowego jest sprawą dowolną. Dotyczy to przede wszystkim ewentualnej wymiany lekkiego pokrycia dachowego (np. blachodachówka ) na pokrycie ciężkie (dachówka ceramiczna). W takim wypadku niezbędna jest konsultacja z projektantem, który musi ocenić, czy nasza więźba dachowa i konstrukcja budynku przeniesie dodatkowy ciężar nowego pokrycia dachowego. W związku z tym odpowiedź na często zadawane pytanie: „ile kosztuje wymiana dachu” w każdym przypadku będzie się różniła.

Remont dachu – zgłoszenie: gdzie i kiedy należy to zrobić?

„Czy remont dachu bez zgłoszenia jest możliwy?” – z tego rodzaju pytaniami można spotkać się dosyć często na forach internetowych. To tylko potwierdza, że wiele osób nie wie, czy musi zgłosić planowany remont dachu. Przede wszystkim należy precyzyjnie określić, czy faktycznie chodzi o remont, czy może o większy zakres prac związany z przebudową lub rozbudową dachu. Właśnie od tego zależy bowiem, czy właściciel budynku będzie musiał dokonać zgłoszenia remontu dachu, czy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Jeśli chodzi o samą wymianę pokrycia dachowego, bez ingerowania w konstrukcję więźby dachowej, możemy mówić o remoncie. W takich sytuacjach w odpowiednim starostwie powiatowym konieczne jest zgłoszenie wymiany pokrycia dachu. Druk takiego zgłoszenia powinien zawierać informacje na temat terminu rozpoczęcia robót, ich rodzaju i zakresu. Ponadto do zgłoszenia trzeba dołączyć:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • szkice/rysunki przedstawiające planowane roboty,
  • dodatkowe dokumenty (niekiedy konieczne jest przedstawienie różnego rodzaju zgód czy opinii).

Jeżeli natomiast mamy do czynienia z ingerencją w więźbę dachu czy też innymi pracami, które wpływają na parametry techniczne i użytkowe budynku (zalicza się do tego podniesienie kalenicy, czy nawet wstawienie nowego okna), to są już one zaliczane do przebudowy dachu. W takich sytuacjach konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub dopełnienie formalności związanych ze zgłoszeniem budowy z projektem.