Skip to main content
Jak wykończyć poddasze? Jakie materiały będą do tego najlepsze?

Jak wykończyć poddasze? Jakie materiały będą do tego najlepsze?

12 lutego 2020

Decydując się na poddasze użytkowe, należy wiedzieć, jak krok po kroku odpowiednio je wykończyć i jakich materiałów do tego użyć. Mimo że na stworzenie poddasza użytkowego decyduje się wiele osób, to kwestia jego wykończenia może stanowić problem. Ze względu na specyfikę takich wnętrz (skośne ściany i często niewielka przestrzeń) liczy się nie tylko estetyka wykończenia, lecz także kwestie funkcjonalności.

Aby móc przejść do etapu wykończenia poddasza, konieczne jest zakończenie wcześniejszych etapów budowy dachu. Dopiero po ułożeniu pokrycia dachowego i warstwy izolacyjnej, a do tego po rozprowadzeniu instalacji wewnętrznych, można przejść do prac wykończeniowych.

Wykończenie poddasza: płytami OSB czy gipsowo-kartonowymi?

 Jedną z najważniejszych kwestii związanych z wykończeniem poddasza jest wybór materiałów, które do tego posłużą. Czym wykończyć poddasze? Najczęściej wybierane są płyty OSB lub gipsowo-kartonowe. Sprawdzą się one zarówno do postawienia ścianek działowych, jak i wykończenia sufitu. Zasadniczą różnicą w obu rozwiązaniach jest cena. Płyty OSB są droższe, ale ich zaletą jest to, że mogą być przykręcane bezpośrednio do krokwi dachu. Jest to szczególnie istotne w przypadku niskich pomieszczeń. W przypadku popularniejszych płyt gipsowo-kartonowych konieczny jest montaż specjalnego stelaża.

Wybór materiału wykończeniowego powinien być uzależniony od rodzaju danego wnętrza oraz budżetu, jaki mamy przeznaczony na ten cel. Warto również dowiedzieć się, jak kształtują się ceny ekip remontowych, które wykonują tego rodzaju prace. Może okazać się bowiem, że te koszty będą uzależnione od rodzaju materiału, z którego ma zostać wykonane wykończenie poddasza.

Wykończenie poddasza krok po kroku

Z racji tego, że wykończenie poddasza płytami gipsowymi jest tańszym i popularniejszym rozwiązaniem, podpowiemy, jak krok po kroku powinno ono wyglądać z wykorzystaniem właśnie tego materiału. Jak już wspomnieliśmy, prace wykończeniowe należy rozpocząć dopiero po wykonaniu ocieplenia dachu i paroizolacji. Na tym etapie należy postępować w następujący sposób:

  • Określić liczbę potrzebnych listew lub profili i łączników – chodzi o wymierzenie pomieszczenia i na tej podstawie ustalenie, ile listew lub profili (do wyboru) i łączników trzeba kupić, aby można było zamontować na nich płyty gipsowo-kartonowe.
  • Wyznaczyć miejsca mocowań listew lub wieszaków rusztu stalowego poprzecznie do krokwi – zakłada się, że punkty mocowań mają biec równolegle z rozstawem ok. 40–50 cm. Odstępy między punktami w jednej linii będą takie, jak rozstaw krokwi, ale powinny być nie mniejsze niż 70 i nie większe niż 90 cm.
  • Zamontować płyty gipsowo-kartonowe – montaż trzeba rozpocząć od sufitu, a dopiero później przejść do obudowy przedścianek albo ścianek kolankowych, skosów i okien. Płyty należy montować do stelaża przy użyciu odpowiednich wkrętów. Montaż płyt gipsowo-kartonowych powinien odbywać się w odpowiednich warunkach, czyli w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza i przy możliwie niskiej wilgotności powietrza. Wszystko ze względu na kwestię wytrzymałości płyt.
  • Wykonać spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych – jest to końcowy etap prac. Polega na szpachlowaniu spoin płyt gipsowo-kartonowych, aby ściany miały gładką powierzchnię i były bardziej odporne na ewentualne pęknięcia i zarysowania. Spoinowanie powinno być poprzedzone pokryciem płyt specjalnym środkiem gruntującym. Następnie można już przejść do wykończenia spoin przy użyciu specjalnej masy, taśmy i siatki zbrojącej. Na koniec wystarczy wyszlifować powierzchnię.        

Podczas prac wykończeniowych na poddaszu konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Przydadzą się m.in. poziomica, piła do cięcia płyt, hebel, kątownica oraz wkrętarka.

 Jeśli jesteś zainteresowany użyciem płyt Thermano do wykończenia poddasza, sprawdź:

Płyty termoizolacyjne Thermano Roof, które są doskonałe do ocieplenia poddasza bez ingerencji w poszycie dachu. 

Jak dodatkowo docieplić dom od strony poddasza?