Skip to main content
Jaka powinna być hydroizolacja i izolacja cieplna dachu płaskiego w zależności od rodzaju?

Jaka powinna być hydroizolacja i izolacja cieplna dachu płaskiego w zależności od rodzaju?

05 września 2022

Izolacja dachów płaskich sprowadza się do zabezpieczenia przegrody przed działaniem wody i wilgoci oraz ucieczką ciepła z wnętrza budynku.

Hydroizolacja dachu płaskiego może być wykonana między innymi z rolowych materiałów bitumicznych lub folii na bazie tworzyw sztucznych. Izolacja płaskiego dachu zabezpieczająca przed ucieczką ciepła również powinna być niepodatna na działanie wody i wilgoci i posiadać niski współczynnik przewodzenia ciepła.

Jakie są rodzaje dachów płaskich?

Dach płaski najczęściej kojarzy się ze stropodachem, czyli przegrodą, która pełni jednocześnie funkcję stropu i dachu. Konstrukcja tego typu jest wykonywana z betonu zbrojonego stalą żelbetu. Monolityczne stropodachy mogą mieć różną formę determinowaną układem warstw. Przegrody tego typu mogą być wentylowane lub niewentylowane. Pierwszy typ dachu płaskiego posiada przestrzeń wentylacyjną o znacznej wysokości, która jest zlokalizowana między materiałem ociepleniowym a pokryciem dachu. Stropodachy niewentylowane, wbrew pozorom, często także posiadają przestrzeń umożliwiającą odprowadzenie nadmiaru cząsteczek wilgoci z warstw przegrody. W takim przypadku wysokość szczeliny jest niewielka w porównaniu do grubości całej przegrody. Dobrym rozwiązaniem w celu wykonstruowania przestrzeni wentylacyjnej w stropodachu wentylowanym jest zastosowanie blachy trapezowej pomiędzy materiałem termoizolacyjnym a dociążającą wylewką.

Stropodachy mogą z powodzeniem pełnić funkcję ogrodów dachowych. Stropodachy zielone, bo takim mianem są określane szczytowe powierzchnie wykończone roślinnością, posiadają układ warstw umożliwiający utrzymanie i wzrost roślin. Przegrody tego typu są wyposażone, podobnie jak klasyczne stropodachy, w warstwy chroniące cały układ i budynek przed wpływem wody i wilgoci oraz zapobiegające stratom ciepła.

Dachy płaskie to także przekrycia wieńczące budynki o konstrukcji stalowej. W obiektach tego typu główną konstrukcją nośną, przenoszącą obciążenia między innymi od dachu, są stalowe dźwigary kratowe lokalizowane na kierunku poprzecznym do długości budynku. Wykończenie dachowe jest w takim przypadku mocowane do podłużnych płatwi. W zależności od tego, czy wnętrze obiektu ma być ogrzewane, czy też nie, do wykonania pokrycia dachu stosuje się układy warstwowe z termoizolacją lub jedynie osłonową blachę trapezową.

Izolacja płaskiego dachu – ocieplenie

Ocieplenie dachu płaskiego w formie stropodachu, jako przegrody stykającej się ze środowiskiem zewnętrznym, musi charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda. Ze względu na dłuższy okres zalegania wody opadowej na dachu tego typu dobrze jest, aby ocieplenie nie było podatne na działanie mokrego środowiska. Stropodach jest przegrodą, która jest poddana działaniu znacznych obciążeń. Z tego względu materiał użyty do wykonania ocieplenia musi być odporny na działanie sił ściskających i nie odkształcać się pod wpływem obciążenia.

Z czego może być wykonana hydroizolacja dachu płaskiego?

Zalecana hydroizolacja dachu płaskiego zależy w dużej mierze od założonego układu warstw, przekładającego się na sposób wykorzystania powierzchni. Konieczność wykonania efektywnego zabezpieczenia przed działaniem wody i wilgoci dotyczy przede wszystkim stropodachów. Materiały, które są wykorzystywane w tym celu, to przede wszystkim rolowe wyroby na bazie bitumów przeznaczone do mocowania z użyciem źródła ciepła (palnika gazowego lub specjalnej nagrzewnicy) lub z zastosowaniem łączników mechanicznych. W niektórych przypadkach zabezpieczenie przed zawilgoceniem może mieć formę materiału z tworzywa sztucznego grubej membrany hydroizolacyjnej. Zdarza się do wykonania warstwy hydroizolacji stosuje się mikrozaprawy lub odpowiednie masy.

Dach płaski? Tylko z produktami Balex Metal!

Planując wybór materiału do wykonania izolacji cieplnej na stropodachu, bez względu na jego rodzaj, warto sprawdzić ofertę Balex Metal. W asortymencie tego producenta można znaleźć płyty Thermano, które są dedykowane właśnie takim rozwiązaniom. Płyty te powstają na bazie zamkniętokomórkowego poliuretanu, w związku z czym nie są podatne na działanie wody i wilgoci i nie wchłaniają mokrych cząstek do swojego wnętrza. Poliuretan jest materiałem, który charakteryzuje się najbardziej korzystnym stosunkiem wartości współczynnika przewodzenia ciepła do ciężaru. Oznacza to, że cienka i lekka płyta Thermano jest najlepszym izolatorem w porównaniu do innych wyrobów ociepleniowych. Płyty charakteryzują się także wysoką wytrzymałością na ściskanie, co oznacza, że nie ulegają odkształceniom na skutek oddziaływania obciążeń. Kumulacja wspomnianych parametrów w płytach Thermano sprawia, że mogą być zastosowane jako izolacja termiczna na każdym rodzaju dachu płaskiego wentylowanym, niewentylowanym lub zielonym.

Balex Metal ma również w swojej ofercie rozwiązania dla dachów płaskich wykonywanych w sektorze budownictwa stalowego. W asortymencie można znaleźć zarówno blachę trapezową osłonową i konstrukcyjną, jak i płyty warstwowe z różnego rodzaju rdzeniami.