Skip to main content
Jaki kolor dachówki, blachodachówki lub blachy jest najbardziej uniwersalny? Od czego zależą stosowane kolory dachów?

Jaki kolor dachówki, blachodachówki lub blachy jest najbardziej uniwersalny? Od czego zależą stosowane kolory dachów?

09 września 2022

Kolor dachu może być narzucony w części opisowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy. W takim przypadku należy zastosować się do wytycznych, ponieważ odstąpienie od przepisów zostanie potraktowane jako samowola budowlana.

Czarny lub antracytowy dach pasuje zarówno do skromnych, jak i bardziej zdobnych elewacji. Z kolei dach w kolorze ceglastym lub utrzymany w odcieniach brązu dobrze komponuje się z jasnymi ścianami.

Kolor dachu – przepisy

Kolor dachu nie zawsze może zostać dowolnie wybrany przez inwestora. W niektórych rejonach naszego kraju kolorystyka najwyższej przegrody budynku musi odpowiadać lokalnym uwarunkowaniom. Z tego względu zdarza się, że w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego można znaleźć zapis informujący o obowiązującej gamie barw odnoszącej się do dachu. Jeśli na danym obszarze nie obowiązuje MPZP, ewentualnych wytycznych dotyczących dopuszczalnego koloru pokrycia dachowego trzeba szukać w wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli we wspomnianych dokumentach nie ma wzmianki dotyczącej kolorystyki dachu, inwestor ma pełną swobodę doboru barwy materiału wykończeniowego.

Warto pamiętać, że jeśli inwestor nie zgadza się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy, może złożyć odpowiednie dokumenty, w których wniesie o zmianę wytycznych. W większości przypadków procedura tego typu jest długotrwała, co może znacznie opóźnić postęp prac budowlanych.

Cechą charakterystycznych niektórych małych miasteczek na zachodzie kraju jest dom z czerwonym dachem. Zapisy stosowane w aktach prawa miejscowego i decyzjach o warunkach zabudowy mają na celu ochronę indywidualności takich miejsc, które dzięki ujednoliceniu wciąż pozostają ciekawe i efektowne pod względem urbanistyczno-architektonicznym. W takim przypadku budynków nie może zakończyć czarny dach, ale pokrycie musi być utrzymane w kolorystyce czerwieni, ewentualnie być w odcieniach brązów.

Jaki kolor na dachu wybrać?

Dach jest częścią budynku, która jako jedna z pierwszych rzuca się w oczy. Z tego względu kolorystyka pokrycia dachowego powinna być spójna z resztą obiektu. Planując wybór koloru pokrycia dachowego, można postawić na uniwersalne barwy, które będą dobrze komponować zarówno z elewacjami o stonowanych, jak i bardziej krzykliwych odcieniach. Dobrą praktyką jest dopasowywanie koloru pokrycia dachowego do barwy zewnętrznej strony elementów stolarki okiennej.

Duża liczba nowoczesnych budynków posiada dach w czarnym lub antracytowym kolorze. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także wykończenia utrzymane w odcieniach szarości. Ciemne, jednolite kolory są przede wszystkim wykorzystywane w domach o prostej elewacji, która jest podkreślona tylko strefowo (np. poprzez zastosowanie pergoli przylegającej do ścian budynku).

Do tradycyjnych odcieni pokrycia dachowego należy zaliczyć czerwienie i brązy. Dachy wykończone materiałami utrzymanymi w takiej kolorystyce dobrze komponują się z jasnymi ścianami. Szczytowe przegrody o wyrazistej formie pasują najlepiej do budynków wykonanych w bardziej klasycznej stylistyce (np. wykonanych w nawiązaniu do stylu dworkowego).

Pokrycia stalowe Balex Metal – szeroka gama kolorów do wyboru

Pokrycia dachowe oferowane przez Balex Metal są dostępne w różnej formie i kolorystyce. W naszym asortymencie można znaleźć tradycyjny panel na rąbek w nowoczesnej odsłonie, który idealnie pasuje do budynków utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Materiał ten jest dostępny w różnej formie przetłoczeń (począwszy od gęstej fali, poprzez rowkowanie aż do płaskich arkuszy). Panel na rąbek to także bogata gama kolorystyczna. Panele są oferowane w formie matowej i półmatowej oraz z powłoką poliestrową jako wykończenie z połyskiem lub matowe. Wyrób ten jest dostępny zarówno w stonowanych odcieniach (grafit, czarny, czekoladowobrązowy), jak i bardziej wyrazistych kolorach (koralowej czerwieni, jodłowej zieleni, sygnałowej żółci).

Blachodachówki modułowe i dachówki stalowe to z kolei pokrycia, które można zastosować zarówno na nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych obiektach. Również te rodzaje materiałów pokryciowych na dach od Balex Metal są dostępne w formie matowej, półmatowej lub z połyskiem i mogą mieć różne odcienie.