Kolor dachu może być narzucony w części opisowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy. W takim przypadku należy zastosować się do wytycznych, ponieważ odstąpienie od przepisów zostanie potraktowane jako samowola budowlana.

Czarny lub antracytowy dach pasuje zarówno do skromnych, jak i bardziej zdobnych elewacji. Z kolei dach w kolorze ceglastym lub utrzymany w odcieniach brązu dobrze komponuje się z jasnymi ścianami.

Kolor dachu – przepisy

Kolor dachu nie zawsze może zostać dowolnie wybrany przez inwestora. W niektórych rejonach naszego kraju kolorystyka najwyższej przegrody budynku musi odpowiadać lokalnym uwarunkowaniom. Z tego względu zdarza się, że w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego można znaleźć zapis informujący o obowiązującej gamie barw odnoszącej się do dachu. Jeśli na danym obszarze nie obowiązuje MPZP, ewentualnych wytycznych dotyczących dopuszczalnego koloru pokrycia dachowego trzeba szukać w wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli we wspomnianych dokumentach nie ma wzmianki dotyczącej kolorystyki dachu, inwestor ma pełną swobodę doboru barwy materiału wykończeniowego.

Warto pamiętać, że jeśli inwestor nie zgadza się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy, może złożyć odpowiednie dokumenty, w których wniesie o zmianę wytycznych. W większości przypadków procedura tego typu jest długotrwała, co może znacznie opóźnić postęp prac budowlanych.

Cechą charakterystycznych niektórych małych miasteczek na zachodzie kraju jest dom z czerwonym dachem. Zapisy stosowane w aktach prawa miejscowego i decyzjach o warunkach zabudowy mają na celu ochronę indywidualności takich miejsc, które dzięki ujednoliceniu wciąż pozostają ciekawe i efektowne pod względem urbanistyczno-architektonicznym. W takim przypadku budynków nie może zakończyć czarny dach, ale pokrycie musi być utrzymane w kolorystyce czerwieni, ewentualnie być w odcieniach brązów.

Jaki kolor na dachu wybrać?

Dach jest częścią budynku, która jako jedna z pierwszych rzuca się w oczy. Z tego względu kolorystyka pokrycia dachowego powinna być spójna z resztą obiektu. Planując wybór koloru pokrycia dachowego, można postawić na uniwersalne barwy, które będą dobrze komponować zarówno z elewacjami o stonowanych, jak i bardziej krzykliwych odcieniach. Dobrą praktyką jest dopasowywanie koloru pokrycia dachowego do barwy zewnętrznej strony elementów stolarki okiennej.

Duża liczba nowoczesnych budynków posiada dach w czarnym lub antracytowym kolorze. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także wykończenia utrzymane w odcieniach szarości. Ciemne, jednolite kolory są przede wszystkim wykorzystywane w domach o prostej elewacji, która jest podkreślona tylko strefowo (np. poprzez zastosowanie pergoli przylegającej do ścian budynku).

Do tradycyjnych odcieni pokrycia dachowego należy zaliczyć czerwienie i brązy. Dachy wykończone materiałami utrzymanymi w takiej kolorystyce dobrze komponują się z jasnymi ścianami. Szczytowe przegrody o wyrazistej formie pasują najlepiej do budynków wykonanych w bardziej klasycznej stylistyce (np. wykonanych w nawiązaniu do stylu dworkowego).

Pokrycia stalowe Balex Metal – szeroka gama kolorów do wyboru

Pokrycia dachowe oferowane przez Balex Metal są dostępne w różnej formie i kolorystyce. W naszym asortymencie można znaleźć tradycyjny panel na rąbek w nowoczesnej odsłonie, który idealnie pasuje do budynków utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Materiał ten jest dostępny w różnej formie przetłoczeń (począwszy od gęstej fali, poprzez rowkowanie aż do płaskich arkuszy). Panel na rąbek to także bogata gama kolorystyczna. Panele są oferowane w formie matowej i półmatowej oraz z powłoką poliestrową jako wykończenie z połyskiem lub matowe. Wyrób ten jest dostępny zarówno w stonowanych odcieniach (grafit, czarny, czekoladowobrązowy), jak i bardziej wyrazistych kolorach (koralowej czerwieni, jodłowej zieleni, sygnałowej żółci).

Blachodachówki modułowe i dachówki stalowe to z kolei pokrycia, które można zastosować zarówno na nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych obiektach. Również te rodzaje materiałów pokryciowych na dach od Balex Metal są dostępne w formie matowej, półmatowej lub z połyskiem i mogą mieć różne odcienie.