Skip to main content
Jakie powinno być odwodnienie dachu płaskiego z attyką lub bez?

Jakie powinno być odwodnienie dachu płaskiego z attyką lub bez?

14 września 2022

Nadmiar wody opadowej jest szczególnie niebezpieczny dla dachu płaskiego, który nie posiada kąta nachylenia do podłoża umożliwiającego szybki grawitacyjny spływ opadów. W procesie projektowania stropodachów konieczne jest zastosowanie właściwego systemu odwodnieniowego, który umożliwi sprawne usunięcie wody z powierzchni najwyższej przegrody.

Odwodnienie dachu płaskiego zazwyczaj ma formę systemu wewnętrznego, który zbiera wodę kierowaną spadkami powierzchni. W celu bezawaryjnej eksploatacji podczas realizacji poszczególnych warstw stropodachu trzeba zadbać o zapewnienie szczelnej izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. 

Odwodnienie dachu płaskiego – przepisy

Dach płaski nie oznacza, że najwyższa przegroda nie posiada żadnego spadku względem podłoża. Stropodachy posiadają minimalne nachylenie umożliwiające właściwe skierowanie wód opadowych do systemu odwodnieniowego. Niestety wartości stosowanych spadków nie zapewniają możliwości samoczynnego grawitacyjnego usunięcia nadmiaru opadów z powierzchni dachów. Długotrwałe oddziaływanie wód opadowych na żelbetową płytę konstrukcją najwyższego stropu może szybko doprowadzić do jej nadmiernego wytężenia, a w konsekwencji skutkować katastrofą budowlaną. Z tego względu bardzo istotne jest, aby budynki zwieńczone płaskimi dachami posiadały system, który będzie szybko pochłaniał wodę, zbierając ją z powierzchni dachu.

Zgodnie z obowiązującymi normami, każdy dach płaski wymaga właściwego odwodnienia. Wykonanie systemu odprowadzającego wodę ze stropodachu sprowadza się zazwyczaj do zamontowania centralnego układu odwodnieniowego o odpowiednim mechanizmie działania oraz skierowaniu wód do jego wnętrza poprzez nadanie spadków górną powierzchnią płyty żelbetowej lub warstwami wykończeniowymi (najczęściej materiałem ociepleniowym).

Odwodnienie dachów płaskich – systemy

Dachy płaskie zazwyczaj posiadają wewnętrzny system odwodnieniowy. Kwestia ta jest uważana za jedną z zalet stropodachów, ponieważ budynki zwieńczone płaskimi dachami nie są wizualnie obciążone zewnętrznym systemem orynnowania.

Odwodnienie dachu płaskiego może mieć formę:

  • grawitacyjną, w której woda częściowo wypełnienia przekroje rurowe (ale nie więcej niż 70%). W systemie tego typu spływ opadów do wnętrza systemu następuje poprzez wykorzystanie spadków powierzchniowych;
  • podciśnieniową, w której spływ wody jest wymuszony działaniem podciśnienia. Siła oddziaływania próżni zależy w takim przypadku od wysokości słupa wody wypełniającej pion instalacyjny. System grawitacyjny ma możliwość funkcjonowania tylko w stanie pełnego wypełnienia.

Na dachach płaskich powinno uwzględniać się także awaryjny system odwodnienia, który umożliwi wspomożenie podstawowego układu w sytuacji wystąpienia nawalnych opadów deszczu.

Z uwagi na zasadę działania, w celu zapewnienia wysokiej efektywności w przypadku układów grawitacyjnych dobrane przekroje rurowe są większe niż dla części systemu podciśnieniowego.

Jakie materiały warto zastosować podczas projektowania i wykonywania dachów płaskich?

Dachy płaskie, ze względu na ukształtowanie, zawsze pozostają w dłuższym kontakcie z wodą opadową w odniesieniu do innych rodzajów szczytowych przegród budynku. Z tego względu wymagają wykonania szczelnej izolacji chroniącej płytę konstrukcyjną i wnętrze obiektu przed wilgocią oraz warstwy zapobiegającej ucieczce ciepła z budynku.

Izolacja przeciwwilgociowa dachu płaskiego może zostać wykonana z różnego rodzaju materiałów. Do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie należą rolowe materiały bitumiczne oraz powłoki z tworzyw sztucznych. Zabezpieczenie chroniące dach płaski przed wodą może mieć także formę mikrozapraw.

Planując wybór materiału ociepleniowego na stropodach, również warto skupić się na wyrobach, które nie są podatne na działanie wody i wilgoci. Idealnym rozwiązaniem w tym zakresie są płyty termoizolacyjne Thermano. Materiał ten powstaje na bazie poliuretanu zamkniętokomórkowego (poliizocyjanuratu), który jest odporny na działanie wody i pochłanianie cząstek wilgoci. Inteligenta budowa płyt, które są dodatkowo osłonięte okładziną polimerowo-aluminiową, sprawia, że materiał nie jest także podatny na wchłanianie gazów. Płyty Thermano, ze względu na wysoką wytrzymałość na obciążenia ściskające, mogą być poddane znacznym obciążeniom bez ryzyka powstania odkształceń. Co więcej, pojedyncza płyta posiada specjalnie ukształtowane krawędzie, dzięki czemu stworzona powierzchnia izolacyjna jest pozbawiona mostków termicznych.