Na stronie Balex Metal jest dostępny konfigurator dachu skośnego, czyli darmowa aplikacja online. Aplikacji nie trzeba pobierać aby móc z niej skorzystać. Wystarczy wejść w zakładkę Konfiguratory i już można obliczyć w 3 minuty materiały potrzebne do budowy dachu.

Ten intuicyjny kalkulator jest łatwy w obsłudze i pozwala przeanalizować różne rozwiązania na dach, a jednocześnie uzyskać przydatne informacji dotyczących kosztów wyposażenia oraz ocieplenia dachu.
 

Konfigurator dachu – jak z niego korzystać?

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na ilość potrzebnego materiału na dach to oczywiście kształt i wymiary dachu. Ważnymi punktami przy konfigurowaniu dachu są również kąt nachylenia dachu, a także dodatkowe elementy takie jak wykusze. Oczywiście samodzielne liczenie każdego elementu jest czasochłonne, a przy braku doświadczenia równie problematyczne. Dlatego istnieje możliwość szybkiego obliczenia zarówno kosztów, jak i ilości materiałów potrzebnych do wykonania dachu konkretnego budynku. Konfigurator dachu skośnego Balex Metal ułatwia życie zarówno inwestorom jak i dekarzom czy firmom dystrybuującym pokrycia dachowe i materiały do izolacji.

Korzystanie z kalkulatora dachu krok po kroku

Aby skorzystać z kalkulatora online dostępnego na stronie Balex Metal konieczne jest posiadanie podstawowych parametrów budynku. Po wypełnieniu odpowiednich sekcji poza wyliczeniem kosztów i ilości materiałów potrzebnych do realizacji inwestycji, użytkownik otrzymuje również informację na temat:

 • powierzchni warstwy termoizolującej,
 • izolacji w układzie jedno- lub dwuwarstwowym,
 • a także zwymiarowany rysunek dachu, który jest bardzo przydatny do wykonania wyceny i bardzo ułatwia proces zamawiania potrzebnych materiałów.

Duży wpływ na końcową cenę wykonania dachu mają koszty związane z pracą ekipy budowlanej. Mogą one się różnić m.in. w zależności od miejsca prowadzenia budowy i te koszty nie są uwzględnione w konfiguratorze. Chociaż aplikacja powstała z myślą o klientach indywidualnych, którzy dosłownie w kilka minut mogą oszacować przybliżony koszt własnego dachu, bardzo ułatwia życie wszystkim, którzy potrzebują pełen wykaz materiałów do wyceny.

Instrukcja kalkulatora dachu:

Po wejściu na https://balex.eu/konfigurator-dachu należy wybrać rodzaj dachu, który jest najbardziej zbliżony kształtem do dachu, który ma zostać obliczony.

Następnie należy podać podstawowe wymiary dachu takie jak nachylenie połaci dachu oraz wymiary poszczególnych połaci dachu czy innych elementów jak np. wykuszy w przypadku dachów z większą liczbą elementów, które muszą być uwzględnione przy pomiarze.

Następnie należy wybrać termoizolację. W tym miejscu kalkulator daje również wiele możliwości. Można zaplanować jedną lub dwie warstwy izolacji, do których aplikacja poda ilości potrzebnych akcesoriów czyli wkrętów mocujących do płyt izolacyjnych PIR, membranę paroprzepuszczalną oraz bardzo ważną taśmę uszczelniającą. Dodatkowo konfigurator przewiduje różne sytuacje ważne z punktu widzenia stosowanych wkrętów czyli czy dach ma być pokryty ciężkim pokryciem typu dachówką ceramiczną czy też jest deskowany pod pokrycie lekkie typu blachodachówki.

Kolejnym krokiem będzie dobór systemu pokrycia dachowego. Konfigurator proponuje rozwiązania trwałe, szybkie w montażu oraz lekkie nie obciążające zbytnio dachu, które oferuje Balex Metal:

 • Blachodachówkę modułową Panorama
 • Blachodachówkę Horyzont
 • Blachodachówkę Spektrum
 • Coraz popularniejsze na dachach domów jednorodzinnych blachy trapezowe o różnej rozpiętości
 • Panel na rąbek Elegant 2.0 o szerokości 300 mm
 • Panel na rąbek Elegant 2.0 o szerokości 510 mm

Przy wyborze systemu konfigurator pozwala od razu wybrać kolor pokrycia, rodzaj powłoki, a nawet dodatkowe akcesoria czyli: wiatrownice, rynny koszowe, gąsiory czy pasy nadrynnowe.

Kolejnym etap w konfiguratorze dachu jest wybór orynnowania, który w tym wypadku jest oparty na systemie orynnowania Zenit. Jest to system kompletny, umożliwiający zaprojektowanie odbioru wody deszczowej nawet z bardzo dużych powierzchniowo dachów.

Ostatnim krokiem jest wygenerowanie podsumowania w pliku pdf, w którym wyszczególnione są wszystkie elementy gotowe do wysłania do wyceny.

Jaki dach można obliczyć w kalkulatorze dachów?

Kalkulator jest przeznaczony do obliczania materiałów potrzebnych do budowy dachów skośnych takich jak:

 • dach jednospadowy,
 • dach dwuspadowy,
 • dach kopertowy,
 • dach w kształcie litery L

Dodatkowo poszczególne rodzaje dachów mają swoje bardziej zaawansowane opcje ze względu na poziom jego skomplikowania.

Jednak najpopularniejszymi dachami pozostają niezmiennie dachy dwuspadowe, a zaraz po nich kopertowe. Są to dachu generujące mniejsze koszty niż na przykład dach kopertowy z licznymi lukarnami czy dach wielospadowy.

Wchodząc na udostępnione na stronie Balex Metal konfiguratory, warto zwrócić uwagę, że firma oferuje swoim klientom więcej zaawansowanych rozwiązań. Do dyspozycji online są również dostępne: