Skip to main content
Montaż wiatrownicy – na co zwrócić uwagę i jak zrobić to prawidłowo?

Montaż wiatrownicy – na co zwrócić uwagę i jak zrobić to prawidłowo?

27 września 2019

Wiatrownica jest obróbką blacharską i stanowi wykończenie dachu nad ścianą szczytową. W tym miejscu pokrycie dachu jest szczególnie narażone na podrywanie przez wiatr i wwiewanie wody opadowej pod pokrycie. Jest to zatem element chroniący dach przed niszczącym działaniem wiatru od strony szczytowej budynku.

Zadbanie o ochronę dachu jest obowiązkiem każdego właściciela budynku. Jest to o tyle ważne, że groźne zjawiska atmosferyczne coraz częściej dają się we znaki mieszkańcom Polski, niosąc zagrożenie zarówno dla konstrukcji, jak i dla bezpieczeństwa mieszkańców budynków.

Wiatrownica boczna - montaż

Wiatrownica boczna ‒ montaż

Wiatrownica dachu poza funkcją estetyczną ma za zadanie chronić boczną krawędź dachu przed tym, aby pokrycie dachowe nie zostało poderwane przez podmuchy silnego wiatru. Z uwagi na to, że chodzi o bezpieczeństwo konstrukcji i domowników, montaż wiatrownicy powinien być wykonany dokładnie, z uwzględnieniem podstawowych zasad. Tylko prawidłowo zamontowana wiatrownica zapewni stabilność i trwałość pokrycia dachowego.

  • Przy montażu wiatrownicy istotny jest przede wszystkim materiał, z jakiego jest wykonane pokrycie dachowe. Na dachach pokrytych blachą wiatrownice należy montować dopiero po ułożeniu pokrycia dachowego. Pas blachy, który wcześniej powinien zostać wyprofilowany, trzeba zamocować przy użyciu wkrętów albo gwoździ do krokwi lub deski szczytowej konstrukcji.

  • Inaczej wyglądają zasady montażu wiatrownicy na dachach pokrytych dachówką ceramiczną lub cementową. W takich przypadkach wiatrownica może być wykonana z blachy i taką wiatrownicę należy zamontować przed ułożeniem dachówki. Najczęściej jednak stosowane są dedykowane elementy systemu producenta danej dachówki ceramicznej lub cementowej. Zwykle są to również elementy z tego samego materiału w postaci dachówek szczytowych. Jednak praktycznie w każdym przypadku deski szczytowe powinny być osłonięte obróbką blacharską.

  • W przypadku dachów pokrytych dachówką bitumiczną montaż wiatrownicy należy rozpocząć po ułożeniu wierzchniej warstwy pokrycia. Deska szczytowa powinna zostać zamocowana tak, aby jej górna krawędź nieznacznie wystawała ponad pokrycie. Następnie można przejść do zamocowania wykonanej z blachy wiatrownicy do deski szczytowej. Jeśli inwestor nie chce wykańczać deski szczytowej blachą, to istnieje możliwość jej wykończenia tym samym materiałem, z którego wykonane jest pokrycie dachowe.

  • Coraz rzadziej, ale wciąż jeszcze zdarzają się dachy pokryte naturalnymi materiałami, takimi jak słoma, trzcina czy wiór osikowy. Wykonanie wiatrownicy na takich konstrukcjach jest bardzo trudne. W takich przypadkach najczęściej wykonuje się ją z zaimpregnowanych desek niektórych gatunków drzew (jest to wiatrownica drewniana).

Wiatrownica: cena i dostępność

Jak zamontować wiatrownice

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wiatrownic, które różnią się od siebie wielkością, kształtem i przeznaczeniem (do różnych pokryć dachowych). Najczęściej są to elementy wykonane z blachy. Wiatrownice drewniane są już rzadkością. W sprzedaży dostępne są wiatrownice o różnej kolorystyce (matowe lub z połyskiem), którą można dopasować do koloru pokrycia dachu. Wiatrownice dachowe mogą mieć również różne wzory. Wszystkie wymienione wyżej kwestie przekładają się na cenę wiatrownic. Zaczynają się one od około 10 złotych za metr bieżący, ale mogą kosztować nawet kilka razy więcej ‒ wiele w tej kwestii zależy od renomy producenta.

Sprawdź również wiatrownicę, która jest elementem systemu dachowego Elegant.