Nowoczesny dach to taki, który ma prostą formę i nie stwarza potencjalnych miejsc pogarszających parametry energooszczędności budynku. Wbrew pozorom modernistyczne konstrukcje dachu mogą także nawiązywać do klasyki.

Nowoczesne pokrycia dachowe nie powodują nadmiernego obciążenia konstrukcji i umożliwiają optymalizację konstrukcji budynku. Zastosowanie zaawansowanych technologicznie lekkich wykończeń umożliwia wdrożenie modernistycznych trendów architektonicznych bez obaw o parametry trwałości budynku.

Jakie pokrycia dachowe są najmodniejsze?

Aktualne trendy architektoniczne dążą do prostoty. Kwestia ta dotyczy także dachów obiektów. W projektach nowoczesnych budynków można znaleźć obiekty zwieńczone dachami o prostej konstrukcji, pozbawione dodatkowych elementów o znaczeniu funkcjonalno-estetycznym. Takie podejście odnosi się do optymalizacji budynków pod względem oszczędności zarówno w trakcie wznoszenia obiektów, jak i podczas ich eksploatacji. Uproszczenie bryły budynku ułatwia także spełnienie wymogów dotyczących energooszczędności.

Dachy nowoczesnych budynków najczęściej są utrzymane w ciemnej kolorystyce. Powierzchnia poszczególnych połaci aktualnie najczęściej realizowana jest w wersji matowej. Modernistyczne obiekty różnią się pod względem konstrukcji dachu w strefie przyściennej. Aktualnie projektowane i wznoszone budynki mogą mieć zarówno klasyczną formę okapową, jak i nowoczesną – bezokapową. Ten drugi trend dotyczy przede wszystkim obiektów utrzymanych w stylistyce nowoczesnej stodoły.

Jakie nowoczesne pokrycia dachowe można wykorzystać do budowy dachu?

Jak już wspomniano, dachy nowoczesnych budynków zazwyczaj są pokryte materiałem wykończeniowym utrzymanym w ciemnej kolorystyce. Wśród wykończeń stosowanych na powierzchniach przegród dachowych budynków niesłabnącą popularnością cieszą się lekkie pokrycia z blachy. Wyroby tego typu mają różną formę – blach trapezowych, blachodachówki, dachówki stalowej lub panelu na rąbek. Dzięki szerokiej gamie form lekkie pokrycia mogą być z łatwością dopasowane do założeń architektonicznych. Blachy trapezowe oraz panel na rąbek są wykorzystywane przede wszystkim w odniesieniu do budynków utrzymanych w stylistyce nowoczesnej stodoły. Dachówka stalowa jest nieoczywistą formą falistych pokryć, ponieważ nie ma obłych kształtów przetłoczeń, ale ostrzej zakończone krawędzie wklęsłe i wypukłe. Blachodachówki to z kolei w powszechnym rozumieniu klasyczne rozwiązania o przekroju w kształcie fal.

Zastosowanie na dachu budynku lekkiego pokrycia z blachy wpisuje się w pełni w aktualne trendy architektoniczne. Założenie wykończenia o małej gęstości umożliwia efektywną optymalizację konstrukcji obiektu na etapie wykonywania projektu budynku. Nowoczesne blachy na dach charakteryzują się wyjątkową estetyką i dostępnością różnorodnej kolorystyki, a przy tym umożliwiają wykończenie budynków utrzymanych w różnych stylach architektonicznych.

Wady i zalety nowoczesnych rozwiązań dachowych

Nowoczesne trendy architektoniczne umożliwiają wzniesienie budynku o ciekawej formie wizualnej i pełnej funkcjonalności. Niektóre z aktualnie stosowanych rozwiązań stwarzają jednak wyzwania technologiczno-wykonawcze. Wspomniany już dach bezokapowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym, ponieważ umożliwia maksymalne doświetlenie pomieszczeń oraz przeniknięcie do wnętrza budynku dużej ilości energii słonecznej, a zarazem, ze względu na konstrukcję, jest pozbawiony potencjalnych stref ucieczki ciepła. Warto jednak wziąć pod uwagę, że bezokapowe połączenie strefy dachowej ze ścienną stwarza pewne trudności związane z wykonawstwem. Okap dachu umożliwia osłonięcie górnej części ścian oraz odsunięcie strefy odwadniania dachu od ich lica. W przypadku budynków bezokapowych zwieńczenie pionowych przegród zewnętrznych jest w szerszej strefie wyeksponowane na działanie czynników atmosferycznych. Z tego względu podczas projektowania i wykonywania połączenia ścian z dachem bezokapowym należy zastosować rozwiązania uniemożliwiające przedostawanie się wody pod materiał elewacyjny.

Jakie materiały ułatwiają przekrycie nietypowych dachów?

Rozwiązaniem przeznaczonym do dachów bezokapowych, które charakteryzuje się maksymalną funkcjonalnością i estetyką, jest panel na rąbek Elegant 2.0 oferowany przez Balex Metal. Materiał ten może zostać wykorzystany zarówno na dachu, jak i ścianach obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu strefa przejścia z połaci na elewację jest zabezpieczona przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych (przede wszystkim deszczu). Zaawansowana forma panelu na rąbek Elegant 2.0 sprawia, że ściany i dach obiektu są zabezpieczone przed penetracją wody i odporne na czynniki eksploatacyjne, a zarazem tworzą ciekawy detal architektoniczny. Alternatywnym rozwiązaniem umożliwiającym połączenie strefy dachu z elewacją w systemach bezokapowych jest zastosowanie płyty warstwowej łupkowej, która oprócz nadania ciekawej formy i zapewnienia trwałości chroni wnętrze przed stratami ciepła. Płyta warstwowa również jest oferowana przez Balex Metal.