Minęło już ponad 80 lat od momentu opatentowania technologii produkcji poliuretanu. Przez ten czas w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym dokonała się prawdziwa rewolucja.

Poliuretany trafiły do niemal każdej dziedziny życia codziennego, i choć niewidoczne gołym okiem, zapewniają korzyści, które są wyraźnie dostrzegalne. Przede wszystkim jest to materiał niezwykle trwały, a jednocześnie niedrogi, doskonale nadający się do poddawania obróbce. Cechy, takie jak: elastyczność i wytrzymałość, przesądziły o szerokim spektrum zastosowań.

Można powiedzieć, że poliuretany są praktycznie wszędzie. Największymi odbiorcami tego materiału są wielkie koncerny motoryzacyjne (części kokpitu, obudowy, tzw. „grille”, itp.), producenci AGD (termoizolacja z lodówkach, mikrofalówkach, kuchenkach, itp.), firmy wytwarzające sprzęt sportowy (lekkie elementy konstrukcyjne, elastyczne siodełka rowerowe, obuwie narciarskie, itp.), oraz czołowe światowe przedsiębiorstwa dostarczające materiały budowlane.

By zrozumieć skalę, jaką była rewolucja poliuretanowa dla branży budowlanej, warto wspomnieć o kosmicznym rodowodzie materiału. Zanim płyty PIR i PUR trafiły pod strzechy, a panele warstwowe z rdzeniem poliuretanowym zaczęto stosować do termoizolacji potężnych powierzchni przemysłowych, z technologii poliuretanowych korzystało NASA. Z uwagi na znakomite właściwości izolacyjne, materiał ten idealnie nadawał się do konstrukcji warstw poszycia statków kosmicznych, które musiało wytrzymać w ekstremalnych warunkach towarzyszących startom i lądowaniom.

Z uwagi na bardzo niski współczynnik przenikania ciepła λ = 0,23 (W/mK), rdzenie z poliuretanu stosuje się obecnie do wypełniania płyt warstwowych, dzięki czemu zapewniają one niemal dwukrotnie lepsze właściwości termoizolacyjne niż inne materiały docieplające. PIR i PUR znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie przemysłowym. Płyty warstwowe pełnią funkcje ścian i dachów dla hal magazynowych, galerii handlowych, hal produkcyjnych, garaży, obiektów sportowych, biurowców, czy chłodni. Natomiast w sektorze mieszkaniowym, twarde płyty poliuretanowe chronią nasze domy przed zimnem oraz nadmiernym nagrzaniem.

W niektórych państwach dzieje się tak już od wielu lat. Belgowie, Francuzi czy Amerykanie, bardzo szybko dostrzegli zalety stosowania poliuretanu do termoizolacji swoich domów. Z uwagi na bardzo rygorystyczne normy dotyczące energooszczędności budynków, do listy użytkowników dołączają kolejne kraje Eurolandu.

Termoizolacja PIR i PUR poza tym, że zapewnia komfortowe warunki cieplne, ze względu na swoje właściwości wykorzystywana jest do budowy budynków pasywnych. W skali globalnej przyczynia się to zmniejszenia emisji CO2, co w konsekwencji prowadzi do poprawy klimatu.

Poza dbałością o sprostanie normom, dla inwestorów równie ważny jest czynnik ekonomiczny. Stosowanie poliuretanu jako izolatora, znacznie wpływa na koszty utrzymania budynków oraz ich budowy. Lekkie i łatwe w transporcie (a przed to tanie), odporne na związki organiczne oraz uszkodzenia spowodowane przez gryzonie, płyty PIR i PUR, sprawdzają się w każdym środowisku, niezależnie od szerokości geograficznej. Płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym to jeden z najlepszych materiałów budowlanych, który zdobył tak różnorodne rynki jak: islandzki, rosyjski, czy niemiecki.

Poliuretany są wszędzie, i dla następnych kilku pokoleń będzie to materiał pierwszego wyboru, zarówno dla inwestorów przemysłowych, jak klientów detalicznych. Już teraz, pod domem ocieplonym płytami PIR/PUR parkujemy samochód, którego część powstała z odpowiednio uformowanych płynnych polioli. Następnie po wejściu do kuchni sięgamy po zimny napój, odpowiednio schłodzony w lodówce skrywającej poliuretanową warstwą termoizolacyjną z poliuretanu, po czym siadamy wygodnie przed panelem kontrolnym domu (obudowa z poliuretanu), by sprawdzić, ile energii zaoszczędziliśmy w tym miesiącu dzięki stosowaniu najlepszej jakości docieplenia. 

FAKTY

  • sztywny poliuretan posiada niemal 2-krotnie lepszy współczynnik termoizolacyjności lambda, niż inne materiały docieplające
  • termoizolacja PIR/PUR jest całkowicie odporna na zawilgocenie, oddziaływanie związków organicznych, czy ingerencję gryzoni
  • PIR w dłuższym kontakcie z ogniem zamienia się w sztywną, wytrzymałą zgorzelinę
  • poliuretany towarzyszą nam w niemal każdej dziedzinie życia - od obudów do smartfonów po materiały budowlane
  • PIR/PUR są przyjazne środowisku - można je pozyskać ze źródeł odnawialnych (np. rzepak), a dzięki swoim doskonałym właściwościom termoizolacyjnym, przyczyniają się także do redukcji emisji CO2, potrzebnej do ogrzania budynków