Zmodyfikowano: 21 marca 2022

Jakie produkty do docieplenia domu są najlepsze? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając materiał termoizolacyjny.

Porównanie materiałów do termoizolacji / docieplenia domu

Wybór termoizolacji bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji domu. Podobnie jak zakup pompy ciepła, energooszczędnego pieca czy ogniw fotowoltaicznych, jest to inwestycja, która zwraca się w czasie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając docieplenie.

Porównanie materiałów termoizolacyjnych, klasy termoizolacyjności

*PUR bez okładziny gazoszczelnej
**najcieplejsze odmiany betonu komórkowego

Współczynnik przenikania ciepła

Kupując telewizor zwracamy uwagę na liczbę cali, wybierając komputer na ilość pamięci RAM czy rodzaj procesora, natomiast w przypadku zakupu materiałów do izolacji domów, kluczowym czynnikiem będzie lambda (oznaczona symbolem λ). Im niższa wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału.

Spośród powszechnie dostępnych na rynku materiałów wyróżniamy:

  • płyty ze sztywnej piany PIR w gazoszczelnych okładzinach (λ=0,019 - 0,023 W/mK)
  • styrodur XPS (λ=0,032 - 0,036 W/mK)
  • styropian EPS (λ=0,031 - 0,038 W/mK)
  • wełnę mineralną (λ=0,03 - 0,046 W/mK)

W tym zestawieniu najlepiej wypadają twarde płyty PIR w okładzinach gazoszczelnych Thermano, posiadające klasę izolacyjności A++, które nawet o 100% lepiej izolują termicznie od innych termoizolatorów.

Lambda lambdzie nierówna

Niewielu producentów podaje lambdę starzeniową, czyli taką, która będzie odpowiadać właściwościom termoizolacyjnym po zamontowaniu materiału w obiekcie, większość podaje lambdę deklarowaną, czyli taką, którą produkt posiada bezpośrednio po opuszczeniu linii produkcyjnej. Producent płyt PIR Thermano oznacza swój produkt lambdą starzeniową, co pozwala wiarygodnie przewidzieć na ile skutecznie materiał będzie chronić dom przed chłodem i upałem.

Odporność na zawilgocenie

Ile razy widzieliśmy plac budowy z częściowo zamontowaną termoizolacją? To widok powszechny, bowiem bardzo rzadko zdarza się, by wykonawca zdążył zakończyć prace w jeden dzień. Co się dzieje z materiałem wystawionym na działanie wilgoci? Nietrudno przewidzieć. O ile w przypadku styropianu EPS, styroduru XPS czy płyt PIR nie stanowi to zagrożenia, tak wełna mineralna, czy to skalna czy szklana, chłonie wodę, a to trwale zmienia jej właściwości termoizolacyjne.

Zasada działania jest prosta – obecność wody powoduje częściowe zastąpienie lambdy materiału izolującego lambdą wody, a ta w przypadku wełny jest nawet 15-krotnie gorsza (λD 0,040 vs. λ 0,600). Dlatego bardzo ważnym parametrem jest długotrwała nasiąkliwość wodą. Im ten współczynnik jest wyższy tym większe ryzyko utraty właściwości izolacyjnych.

Grubość materiału

Im lepiej izolujący materiał, tym mniejsza będzie jego grubość niezbędna, by sprostać normom budowlanym. Co kilka lat normy te są zaostrzane, a to wiąże się z koniecznością stosowania coraz grubszych warstw termoizolacji. Dlatego nowoczesne budownictwo bazuje na materiałach, które można montować nie między krokwiami, ale na krokwiach.

Takie rozwiązanie nie wymaga obniżania stropu na poddaszu, przede wszystkim jednak pozwala pozbyć się problemu mostków termicznych, czyli przerw w termoizolacji. Materiałem powszechnie stosowanym do izolacji nakrokwiowej są płyty Thermano.

Reklamy różnych produktów do termoizolacji przekonują ceną, rzadziej współczynnikiem lambda.
Jeżeli budujemy dom na lata, warto poświęcić chwilę i bliżej przyjrzeć się deklarowanym przez producentów właściwościom oferowanych przez nich materiałów. Okazać się bowiem może, że inwestując w zakup materiału i jego instalację, słono zapłacimy za wątpliwą jakość produktu, co narazi nas na zwielokrotnione koszty eksploatacji budynku.