Skip to main content
Uzyskaj dofinansowanie do produktów Balex Metal

Uzyskaj dofinansowanie do produktów Balex Metal

01 lutego 2023

W nowej odsłonie programu Czyste Powietrze 2023, oprócz wymiany starego kotła, okien czy drzwi, można również otrzymać dofinansowanie na ocieplenie domu. Co ważne koszty termomodernizacji budynku nie mają w programie limitu kwotowego, podana jest jedynie ich intensywność, czyli procentowy udział w poniesionych kosztach netto, które podlegają dofinansowaniu.

Ważne jest, aby sprawdzić listę materiałów kwalifikujących się do dofinansowania w programie Czyste Powietrze i rozważyć zakup tych, które są najefektywniejsze. Na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów można również znaleźć produkty Balex Metal.
 

Co to jest lista ZUM?

Lista ZUM to pomoc dla wnioskodawców „Czystego Powietrza” w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania. Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów jest współtworzona przez producentów, a weryfikowana przez Zespół Ekspertów na podstawie złożonych deklaracji właściwości użytkowych produktów, które muszą cechować określone parametry.  

W kategorii wyroby do ocieplania przegród budowlanych można znaleźć płyty izolacyjne Thermano czyli płyty z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej produkcji Balex Metal. Płyty Thermano są przeznaczone do aplikacji:

 • na dachu płaskim
 • na dachu skośnym
 • do ocieplenia poddasza od wewnątrz
 • na ściany w systemie trójwarstwowym
 • na fundamenty
 • na ściany od strony wewnętrznej
 • na posadzki

Program Czyste Powietrze - sprawdź warunki

Z myślą o osobach zastanawiających się nad termomodernizacją domu i skorzystaniem ze środków Czyste Powietrze 2023, Balex Metal wydał specjalny poradnik. W Poradniku Termomodernizacji Czyste Powietrze 2023 można znaleźć rekomendacje produktowe, ale również kluczowe informacje dotyczące pozyskania środków. 

Poradnik Termomodernizacji to zebrane informacje jak skorzystać z dofinansowania i jakie trzeba spełnić warunki, m.in..:

 • kto może aplikować
 • na co można przeznaczyć środki z dofinansowania
 • jaką kwotę można otrzymać w ramach dofinansowania Czyste Powietrze 2023
 • jak złożyć wniosek

Sposób na termomodernizację

Z raportów specjalistów wynika, że najwięcej ciepła ucieka przez ściany i dach. Procentowo duże straty ciepła odnotowuje się również przez nieocieplone strychy, balkony czy podpiwniczenia. Aby temu zapobiec należy w pierwszej kolejności zaizolować budynek, w którym mieszkamy, a dopiero później wymienić system ogrzewania. 

Na rynku budowlanym jest oferowanych wiele materiałów do termoizolacji. Jednak przy dokonywaniu wyboru należy sprawdzić parametry danego produktu i czy są one niezmienne na przestrzeni lat. Takim materiałem jest płyta termoizolacyjna Thermano, której trwałość porównywalna jest z żywotnością cegły i stanowi wyjątkowe zabezpieczenie zarówno przed zimnem jak i gorącem w lecie. To materiał mało podatny na dobowe wahania temperatur niezależnie od pory roku. 

Eliminacja mostków termicznych podczas ocieplania budynku

Mostek termiczny to nieciągłość termoizolacji, przez którą ucieka energia cieplna. Ciepło może uciekać przez ścianę, dach, czy na łączeniach wykonanych z różnych materiałów np. w miejscu gdzie okno łączy się z murem. Całkowite wyeliminowanie mostków termicznych nie jest możliwe, ale należy zrobić wszystko aby to zjawisko zostało ograniczone do minimum właśnie podczas prac termomodernizacyjnych. 

Eliminacji mostków termicznych dokonuje się przez utrzymanie ciągłości izolacji w szczególności na łączeniach przegród. Dach to jedno z tych miejsc, gdzie ucieka najwięcej ciepła dlatego nawet jeśli poddasze jest ocieplone, może się okazać, że jest to niewystarczające. Klasycznym przykładem takiego zjawiska jest poddasze z wypełnieniem wełną mineralną czy styropianem między krokwiami. Wówczas warto dodatkowo zastosować płyty Thermano pod krokwiami. Jeśli natomiast poddasze nie posiada żadnego ocieplenia, płyty PIR Thermano Compact będą idealne do zastosowania między krokwiami – nigdy się nie obwiesi, ani nie obsunie, co jest częstym mankamentem w szczególności w dachu skośnym.

Jakie są zalety płyt izolacyjnych PIR?

Płyty izolacyjne Thermano są najbardziej uniwersalnym produktem do docieplenia całego domu. Możemy położyć go wszędzie - i wszędzie będzie nam dobrze służyć.

Płyty Thermano są wykorzystywane zarówno w nowoczesnym budownictwie, w dużej mierze w domach pasywnych i energooszczędnych, ale również w domach wymagających remontu. Cieńszy izolator Thermano posiadający klasę termoizolacyjności A++ jest doskonałym rozwiązaniem i ze względu na osiągany współczynnik izolacyjności U, jak i na możliwość zachowania większej powierzchni użytkowej w remontowanym budynku.

Płyty Thermano mają wiele zalet trudnych do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych izolatorów. Do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć:

 • Thermano to materiał, który jest nieaktywny kapilarnie, czyli nie wchłania wody. Przy nasiąkliwości mniejszej niż 2% sprawdza się także jako wyjątkowy izolator fundamentów i posadzek.
 • Termoizolację Thermano omijają gryzonie, takie jak kuny, które uwielbiają zamieszkiwać na naszych poddaszach.
 • Płyty są bardzo efektywne izolacyjnie – podawany współczynnik przewodności cieplej λ=0,023 jest w wersji starzeniowej. Thermano wykazuje również zdecydowanie lepsze parametry izolacyjności w warunkach letnich.
 • Thermano wykazuje odporność na dobrze znane w przemyśle budowlanym rozpuszczalniki takie jak kleje, farby, czy rozcieńczalniki.
 • W przypadku dachu skośnego płyty Thermano mogą służyć do izolacji podkrokwiowej i nakrokwiowej (bez mostków cieplnych i bez problemów z wentylacją). Thermano można też łączyć z innymi izolatorami, co w przypadku poddaszy ma niemałe znaczenie.
 • Ze względu na swoją strukturę i lekkość Thermano obrabia się równie łatwo jak styropian, kształtuje i układa na płaskich powierzchniach, ale też przewozi czy przechowuje.
 • Thermano można zastosować w miejscach gardłowych i ciasnych, gdzie jest potrzebny cienki materiał zachowujący odpowiednie parametry i eliminujący mostki termiczne.