Wiatę na samochód oraz domek na narzędzia można spotkać w wielu przydomowych przestrzeniach. Na wiaty garażowe najczęściej decydują się właściciele posesji, na których, z różnych względów, wybudowanie garażu jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. Osoby posiadające zarówno wiatę garażową, jak i domek narzędziowy często szukają informacji na temat tego, jak je ze sobą połączyć. Jest to możliwe, nawet bez ponoszenia dużych kosztów czy zatrudniania ekipy fachowców.

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za posiadaniem wiaty garażowej lub domku narzędziowego jest to, że takie rozwiązanie zazwyczaj nie wymaga pozwolenia na budowę. W dodatku jest tańsze od budowy standardowego garażu.

Dlaczego warto połączyć wiatę samochodową i domek narzędziowy?

Zdarza się, że osoby posiadające wiatę samochodową i domek narzędziowy chcą je ze sobą połączyć. Jest to bardzo dobry pomysł między innymi ze względu na kwestię praktyczną. W domku z narzędziami można przechowywać nie tylko wszelkiego rodzaju narzędzia do prac ogrodniczych, ale również kosmetyki, akcesoria czy opony samochodowe. Lepiej zatem mieć je w pobliżu wiaty samochodowej niż w domku z narzędziami położonym na drugim końcu działki. Kolejnym plusem wynikającym z połączenia wiaty z domkiem jest kwestia zagospodarowania wolnej przestrzeni działki.

Rozważając wszelkie prace związane ze wznoszeniem wiaty czy domku narzędziowego, należy mieć na uwadze kwestie prawne. W tym przypadku istotny jest art. 29 ust.1 pkt 2 Prawa budowlanego. Nie zawsze, ale zdarza się, że konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, zwłaszcza w przypadku, w którym powierzchnia zabudowy przekracza 35 m². Trzeba mieć jednak na względzie również to, że przepisy mogą być różnie interpretowane, ponieważ ustawowa definicja wiaty garażowej nie istnieje. W takiej sytuacji zwykle określa się ją jako wiatę, garaż otwarty lub zadaszone miejsce postojowe. Decydując się zarówno na budowę, jak również połączenie wiaty z domkiem narzędziowym, warto wcześniej zasięgnąć informacji w odpowiednim urzędzie na temat formalności, jakich należy dopełnić.

Jakie materiały wykorzystać do połączenia wiaty z domkiem narzędziowym?

Samo połączenie wiaty garażowej i domku narzędziowego nie musi być zlecone fachowcom. Z tego rodzaju pracami powinni poradzić sobie również domowi majsterkowicze, posiadający odpowiednie narzędzia. Kluczową kwestią jest wybór odpowiednich materiałów. Do połączenia wiaty i domku można wykorzystać trapezową blachę osłonową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to materiał osłonowy, który wymaga uprzedniego postawienia konstrukcji nośnej drewnianej lub stalowej. Polecany jest zwłaszcza do lekkich konstrukcji, a do takich należy zaliczyć konstrukcję wiat czy domków narzędziowych. Osłonową blachą trapezową można obudować elewację (tzw. blacha trapezowa ścienna) oraz wykonać pokrycie dachowe (blacha trapezowa dachowa). Tego typu blacha jest ekonomicznym rozwiązaniem, a dodatkowym jej atutem jest dostępność w wielu wersjach kolorystycznych.

Osoby, którym zależy na większej wytrzymałości dachu, zamiast blachy osłonowej powinny rozważyć zakup trapezowej blachy konstrukcyjnej. Przy jej użyciu można wykonywać warstwę nośną przekryć dachowych. Jest to jednak droższe rozwiązanie, gdyż nie może ona stanowić jedynego pokrycia dachowego i wymaga zastosowania termoizolacji (opcja) i membrany hydroizolacyjnej (np. papa). W przypadku lekkich konstrukcji zdecydowanie wystarczająca jest osłonowa blacha trapezowa.