Skip to main content
Z czego wykonać nowoczesne zadaszenie tarasu? O czym warto pamiętać, izolując taras nad użytkowanymi pomieszczeniami?

Z czego wykonać nowoczesne zadaszenie tarasu? O czym warto pamiętać, izolując taras nad użytkowanymi pomieszczeniami?

19 września 2022

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym bezwzględnie wymaga wykonania wydajnej izolacji termicznej. Tylko w takim przypadku w budynku nie dojdzie do strat ciepła, a konstrukcja tarasu będzie trwała przez lata.

Zadaszenie tarasu dotyczy nie tylko wykonania estetycznego pokrycia, które umożliwi pełnienie przez konstrukcję funkcji detalu architektonicznego. Taras nad użytkowanymi pomieszczeniami nie może przede wszystkim powodować ucieczki ciepła z wnętrza budynku.

Czym powinien charakteryzować się zadaszony taras przy domu nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Taras nad garażem lub pomieszczeniami przeznaczonymi do zmieszkania jest bardzo użytecznym rozwiązaniem. Konstrukcja tego typu ze względu na obwodowe oparcie może charakteryzować się znaczną rozpiętością. Posiadanie tarasu na piętrze wpływa na poprawę komfortu użytkowania budynku, ponieważ ze względu na usytuowanie na wysokości korzystanie z niego daje możliwość lepszego otwarcia się na otoczenie w porównaniu do tarasów zlokalizowanych bezpośrednio na gruncie.

Z technologicznego punktu widzenia wykonanie tarasu nad użytkowanymi pomieszczeniami nie jest szczególnie skomplikowane, wymaga jednak ścisłego przestrzegania zasad sztuki budowlanej. Realizacja tarasu na wysokości wymaga stworzenia konstrukcji warstwowej, która nie będzie podatna na działanie czynników eksploatacyjnych. W takim przypadku układ warstw powinien być zbliżony do dachu płaskiego ‒ stropodachu.

Jakie materiały są najlepsze do wykonania newralgicznych warstw  tarasu?

Wykonując taras nad pomieszczeniami użytkowymi, trzeba zadbać przede wszystkim o właściwe zabezpieczenie przegrody poziomej stykającej się ze środowiskiem zewnętrznym. W związku z tym wśród warstw tworzących taras trzeba przewidzieć bardzo dobrą paroizolację na stropie oraz izolację zabezpieczającą konstrukcję i wnętrze obiektu przed przedostawaniem się wilgoci i wody oraz chroniącą budynek przed stratami ciepła.

Izolacja przeciwwilgociowa na tarasie może zostać wykonana między innymi z materiałów na bazie bitumów lub powłokowych tworzyw sztucznych.

Planując wybór materiału do wykonania zabezpieczenia termicznego na tarasie, warto zwrócić uwagę na nowoczesną izolację ‒ płyty Thermano.

Czym charakteryzują się płyty Thermano?

Płyty Thermano to zaawansowany technologicznie wyrób budowlany służący do wykonywania izolacji termicznych w obiektach budowlanych. Materiał ten powstaje na bazie zamkniętokomórkowego poliuretanu zabezpieczonego kilkuwarstwową powłoką polimerowo-metalową. Płyty są odporne na działanie wody i wilgoci oraz nienasiąkliwe, a także wykazują szczelność na przenikanie gazów. Lekkość płyt w porównaniu do innych rodzajów materiałów ociepleniowych umożliwia ograniczenie wytężenia elementów konstrukcyjnych oraz zmniejszenia grubości płyty tarasowej nad użytkowanymi pomieszczeniami. Modułowe grubości płyt umożliwiają ścisłe dopasowanie wymaganej grubości i parametrów ocieplenia do przeznaczenia pomieszczeń zlokalizowanych pod powierzchnią tarasu. Znaczna wytrzymałość elementów sprawia z kolei, że nawierzchnie tarasowe przeznaczone do przebywania ludzi i poruszania się nie ulegają odkształceniom i nie pękają. Inteligentna budowa płyt, które na bocznych powierzchniach mają fabryczne frezy, umożliwia stworzenie jednolitej powierzchni pozbawionej mostków termicznych. Płyty Thermano występują w odmianach odpornych na szkodliwe czynniki eksploatacyjne, co znacznie zwiększa ich możliwości aplikacyjne oraz wpływa na uniwersalność wyrobu.

Czym można zadaszyć taras?

Taras nad ogrzewanym pomieszczeniem jest z reguły kształtowany jako integralna część obiektu. Elementy stosowane do wykonania układu nośnego tarasu podtrzymującego zadaszenie najczęściej mają formę przekrojów stalowych lub drewnianych. Zadaszenia tarasowe zwykle również mają lekką formę. Takie postępowanie umożliwia optymalizację wymiarów elementów konstrukcyjnych oraz ich parametrów wytrzymałościowych. Omawiane podejście pozwala na ograniczenie wydatków związanych z realizacją tarasu. Zadaszenia na taras, które nie generują znacznych obciążeń, to przede wszystkim pokrycia z blachy. Blacha trapezowa, blachodachówka lub nowoczesna dachówka to pokrycia stalowe o ponadczasowej formie, które można zastosować zarówno jako zadaszenie tarasu, jak i całego budynku, co sprawi, że otoczenie domu będzie spójne. Warto także pamiętać, że optymalizacja konstrukcji pod względem wymiarów przekrojów poprzecznych w pełni wpisuje się w trendy zrównoważonego budownictwa ekologicznego.