Skip to main content
Zagrożony ziemniak, czyli jak rozwiązać problem do jesieni

Zagrożony ziemniak, czyli jak rozwiązać problem do jesieni

23 lipca 2020

W przepisach dotyczących uprawy ziemniaka nastąpiły bardzo poważne zmiany. Nowa regulacja nie zezwala na stosowanie środków „ochrony roślin” zawierających chloroprofam, które były wykorzystywane m.in. do oprysku ziemniaków.

Taka zmiana stwarza spore zmartwienie dla hodowców, którzy będą musieli przechowywać ziemniaki w innych warunkach niż dotychczas. Problem jest bardzo istotny, a rozwiązać go trzeba do jesieni – tak, najbliższej jesieni!

Dlaczego nowe przepisy dotyczące uprawy ziemniaka mają takie znaczenie?

W Polsce zarejestrowanych jest aż 19 preparatów opartych o chloroprofam. Natrysk warzyw przy użyciu tej substancji na taśmie transportowej lub jednokrotne gazowanie (zamgławianie w pryzmie) dotychczas wystarczało, aby ziemniaki były zabezpieczone przed kiełkowaniem. Koszt takiego działania wynosił zaledwie 9 zł/t, a ziemniaki mogły być przechowywane w „zimnych” halach pod blachą trapezową. Teraz to już nie wystarczy.


Rolnicy tłumaczą, że „skiełkowane” warzywo nie nadaje się do sprzedaży. Dlatego będą musieli przeorganizować się w ekspresowym tempie i stworzyć takie warunki, aby uprawa była przechowywana w stałej temperaturze, nie wyższej niż +7°C i zaciemnieniu/odcięciu od UV.

Ziemniaki, kartofle, bulwy – a problem pozostaje taki sam.

Ziemniak po wykopaniu powinien być jak najszybciej schłodzony w celu „uśpienia”. Kluczowe są pierwsze 3-4 doby. Było to dotąd o tyle łatwe, że okres wykopków, to sezon jesienny, kiedy średnia temperatura dobowa ulega znacznemu obniżeniu. Przechowywanie ziemniaków nie toleruje jednak wahań ich temperatury, gdyż nawet jej krótkotrwały wzrost powoduje, że ziemniaki zaczynają się „budzić” i wytwarzać oczka, będące zalążkami kiełków. W takim wypadku przechowywane ziemniaki wymagały niezwłocznego zabiegu w postaci gazowania (zamgławiania) właściwymi herbicydami.

Przy nowych przepisach to już będzie wymagało zastosowania urządzeń klimatyzacyjnych lub agregatów chłodniczych. Bez nich utrzymanie stałych parametrów temperaturowych w warunkach wiosennych i późnowiosennych staje się niemożliwe.


Dodatkowy problem dotyka tych plantatorów, którzy posiadają magazyny otynkowane wewnętrznie lub zaizolowane pianką natryskową. Ściany są nasiąknięte używanymi dotąd środkami z chloroprofamem i powodują ich wtórną emisję.

Problem dodatkowo komplikuje fakt, że ziemniaki w punktach skupu są kontrolowane pod kątem zawartości nawet śladowych ilości chloroprofamu, które, w przypadku ich stwierdzenia, nie mogą być dopuszczone do obrotu. W szczególności problem ten dotyka plantatorów, którzy posiadają magazyny otynkowane wewnętrznie lub zaizolowane pianką natryskową. Ściany są nasiąknięte używanymi dotąd środkami z chloroprofamem i powodują ich wtórną emisję. W praktyce, oznacza to co najmniej konieczność zerwania termoizolacji lub skucie i wymianę tynku.

Jest prostsze rozwiązanie na właściwe przechowywanie ziemniaków!

To ogromnie popularne warzywo ma wiele nazw i odmian. Natomiast niezależnie, o którą z nich chodzi, opisany problem pozostaje taki sam. Dlatego wielu hodowców zastanawia się nawet nad budową nowych pomieszczeń do magazynowania ziemniaków. Istnieją też firmy oferujące usługę czyszczenia i odkażania ścian i sufitów. Jednak skuteczność takich działań jest przez rolników powszechnie uznawana za niewystarczającą.

Można też rozważyć stosowanie środków typu 1,4SIGHT. Ich skuteczność jest niższa, niż tych dotychczasowych z chloroprofamem. Bardzo często jednak, w zależności od temperatur, należy powtarzać zabieg zamgławiania trzy, a nawet czterokrotnie. Znacząco podnosi to koszt „utrzymania” plonów ziemniaków w odpowiednim stanie do ponad 40 zł/t.  W przypadku przechowalni, które zostały poddane przez ekspertów analizie, szacowany koszt to min. 80 tys. zł w ciągu sezonu. Natomiast jednorazowe docieplenie dachu w postaci podsufitki Thermano Agro Alu, dla magazynu o tych samych parametrach, został wyceniony na 30 tys. zł. Dlatego właśnie eksperci Balex Metal przeanalizowali możliwości i rozwiązania przy użyciu płyt termoizolacyjnych oraz warstwowych dedykowanych branży rolniczej.


Wielu hodowców zastanawia się nawet nad budową nowych pomieszczeń do magazynowania ziemniaków. Chłodne hale już nie wystarczą. Istnieje jednak co najmniej kilka rozwiązań polegających na modernizacji tych magazynów, z których dotąd korzystali rolnicy.

W większości przypadków dotychczasowe obiekty, to murowane magazyny ze stalową konstrukcją dachową i blachą trapezową. Jak podpowiadają eksperci - nie warto w tym wypadku inwestować w nowe budynki – istnieje co najmniej kilka rozwiązań polegających na modernizacji tych magazynów, z których dotąd korzystali rolnicy.

Rozwiązanie nr 1. czyli podsufitka + docieplenie ścian od wewnątrz

Można spokojnie pozostawić dotychczas używaną na dachu blachę trapezową. To, co natomiast diametralnie zmieni warunki przechowywania ziemniaka, to zamontowanie właściwej podsufitki. Taką możliwość daje Thermano Agro Alu oraz Thermano Agro Fiberglass, czyli płyty termoizolacyjne z rdzeniem z poliuretanu.

Obie płyty spełniają rolę podsufitki w najwyższym stopniu. Są łatwe w montażu, co odbywa się w sposób błyskawiczny. Gwarantują to sztywność i wielkość płyt (oraz profile i zawiesia dostępne w zestawie). Obie są równie odporne na kwasy, amoniaki oraz inne związki organiczne. Są też trudną barierą dla zwierząt i owadów.

Wybór pomiędzy płytami Thermano Agro Alu oraz Fiberglass definiuje potrzeba na wyjątkową, zwielokrotnioną wytrzymałość lub najlepszy współczynnik termoizolacyjności.  Thermano Agro Fiberglass ma twardą okładzinę z żywicy z włóknem szklanym, co sprawie, że można ją czyścić pod bardzo wysokim ciśnieniem (wyższym niż w przypadku Thermano Agro Alu). Natomiast Thermano Agro Alu będzie dawać większą stabilność termiczną, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku tej płyty, to lambda na poziomie 0,023 W/mK.


Można pozostawić dotychczas używaną na dachu blachę trapezową. To, co diametralnie zmieni warunki przechowywania ziemniaka, to zamontowanie właściwej podsufitki. Warto też ocieplić ściany od wewnątrz także przy użyciu Thermano Agro Fiberglass, Thermano Agro Alu lub Płyta Ścienna PIR Light.

Ze względu na drugi problem, jakim jest przesiąknięcie ścian wewnętrznych zakazanymi środkami z chloroprofamem oraz ich wtórną emisję, warto ocieplić ściany właśnie od wewnątrz. Znów stawiając na pewną technologię z użyciem płyt Thermano Agro Fiberglass lub Thermano Agro Alu, nie tylko znika problem przesiąkniętych ścian, lecz również osiąga się najwyższy efekt stabilności termicznej. Można to osiągnąć poprzez przedłużenie termoizolacji z podsufitki, na ściany. Ciągłość izolacji utrzymana na całym budynku (sufit oraz ściany) będzie najlepszym gwarantem utrzymania pożądanych parametrów termicznych i możliwości rezygnacji z dodatkowych urządzeń regulujących temperaturę wewnątrz budynku. Warto też wspomnieć, że zarówno Thermano Agro Alu, jak i Fiberglass są bardzo łatwo zmywalne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Izolacja ścian od wewnątrz może być przeprowadzona przy użyciu kilku rodzajów płyt. Zaczynając od wymienionych płyt typu Agro, a na różnych wariantach ściennych i dachowych płyt warstwowych kończąc. Warto tu szczególnie wymienić Płytę Ścienną PIR Light. Jest to płyta z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej w okładzinie stalowej powlekanej. Gwarantuje stabilność termiczną przy cieńszych wymiarach paneli. Zastosowany zamek labiryntowy sprawia, że płyty utrzymują najwyższą szczelność i ciągłość termoizolacji. Jej ogromnym atutem jest lekkość (porównywalna do wersji ze styropianem) i możliwość zastosowania jej cieńszego wariantu. Tym samym można uzyskać lepszy współczynnik przewodzenia ciepła przy zastosowaniu cieńszej płyty, np. 60 mm zamiast 100.

Rozwiązanie nr 2. czyli nowe zadaszenie + zewnętrzne docieplenie ścian

Drugim rekomendowanym rozwiązaniem jest rezygnacja z zadaszenia w formie blachy trapezowej. Zamiast tego można zastosować równie szybkie w montażu Płyty Dachowe PIR Alu. Płyty te doskonale nadają się też, jako tzw. płyty „połówkowe”, do wykorzystania na ściany murowane od zewnątrz. Takie ich zastosowanie (zewnętrzne) oprócz walorów termoizolacyjnych, pozwoli również na utrzymanie dotychczasowej kubatury magazynu.


Do nowego zadaszenia doskonale się nadają Płyty Dachowe PIR Alu oraz Płyta Dachowa PIR Fiberglass. Zgodnie z zasadą utrzymania pełnej termoizolacji budynku, można zaizolować ściany od zewnątrz- świetnie się sprawdzą Płyty Ścienne PIR Standard.

Kolejne płyty, dzięki którym w szybki sposób można przeprowadzić renowację budynku, to Płyta Dachowa PIR Fiberglass oraz Płyta Ścienna PIR Standard. Płyta Dachowa PIR Fiberglass zbudowana jest z zewnętrznej okładziny w formie trapezu. Natomiast od wewnątrz zachowuje walory podwyższonej twardości, dzięki powłoce z żywicy poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym, takiej samej, z jakiej wykonuje się kadłuby łodzi, żaglówek i jachtów. Oznacza to, że tak jak w przypadku Thermano Agro Fiberglass, będzie spełniać wymagania odporności na związki organiczne oraz możliwości czyszczenia jej myjkami wysokociśnieniowymi. Jednak jej funkcja termoizolacyjna jest lepsza - na poziomie 0,026 W/mK. Z wymienionych względów Płyta Dachowa PIR Fiberglass jest jedną z najbardziej praktycznych i użytkowych płyt dachowych do zastosowania w budownictwie rolniczym.

Kierując się zasadą pełnej termoizolacji budynku, pozostają jeszcze do zaizolowania ściany. Tutaj, z pomocą przychodzi Płyta Ścienna PIR Standard. Jej pierwszym nieocenionym walorem, będzie utrzymanie dotychczasowej kubatury budynku. Szybkie obłożenie ścian na zewnątrz pozwoli znów uzyskać pełne walory „termosu” niezależnie od warunków pogodowych. A powłoka antykorozyjna zapewni trwałość płyty przez wiele lat.

Który standard wybrać? - obiekty produkcyjne, rolnicze i magazynowe

Który standard wybrać? – obiekty chłodnicze i mroźnicze

Seria płyt dedykowana branży rolniczej


Płyty dedykowane branży rolniczej: Thermano Agro Alu, Thermano Agro Fiberglass, Płyta Dachowa PIR Alu, Płyta Dachowa PIR Fiberglass, Płyta Ścienna PIR Light, Płyta Ścienna PIR Standard. To sprawdzone rozwiązania, dzięki którym wszyscy hodowcy ziemniaków mogą zmodernizować swoje magazyny przed nadejściem jesieni.

Powyższe rozwiązania, zostały przeanalizowane przy użyciu płyt dedykowanych branży rolniczej. Gwarantują one utrzymanie kosztów inwestycji adekwatnych do wymaganego rezultatu. Ponadto takie prace można wykonać bardzo szybko i sprawnie.

Płyty termoizolacyjne Thermano Agro Alu

Płyty zapewniają stabilność termiczną, a jednocześnie bardzo wysoką odporność na pleśń i grzyby. Oprócz tego dzięki Thermano Agro Alu można uzyskać najlepsze i co najważniejsze, stabilne warunki termiczne wewnątrz budynku.

Niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, uprawy przechowywane w magazynie, będą leżały w niezmiennych i bezpiecznych warunkach. Takie uprawy jak ziemniaki, będzie można składować przez okres dłuższy niż dotychczas.

Płyty termoizolacyjne Thermano Agro Fiberglass

Tak jak pozostałe płyty z serii dedykowanej branży rolniczej, również Thermano Agro Fiberglass, posiadają rdzeń z twardej pianki PIR, który gwarantuje doskonałe właściwości termoizolacyjne i jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt i przechowywanych upraw.

Oprócz wysokich parametrów termoizolacyjnych i odporności na czyszczenie pod wysokim ciśnieniem, tak jak w przypadku Thermano Agro Alu, cechuje je wysoka odporność na: amoniak, występowanie grzybów i pleśni, a także zakładanie gniazd i nor przez owady, gryzonie i ptaki.

Płyta Dachowa PIR Alu

Płyta Dachowa PIR Alu, to praktyczne, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie. Przy tej płycie zastosowaliśmy wewnętrzną, grubą i karbowaną folię aluminiową. Nie ulega ona korozji i doskonale sprawdza się w obiektach o podwyższonych wymaganiach odporności korozyjnej, w szczególności w obiektach rolniczych.

Warstwa zewnętrzna to okładzina trapezowa metalowa o najwyższych parametrach nośności. Rdzeń płyty jak przy poprzednich produktach, stanowi pianka poliuretanowa o znakomitych parametrach izolacyjnych i współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie lambda 0,022 W/mK.

Płyta Dachowa PIR Fiberglass

Płyta Dachowa PIR Fiberglass służy do zadaszenia budynków, w których parametry nośnościowe nie są najważniejsze. Jest jedną z najbardziej praktycznych i użytkowych, a także ekonomicznych płyt dachowych. Jej rdzeń stanowi pianka poliuretanowa o współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie 0,026-0,028 W/mK.

Okładzina trapezowa znajduje się na zewnętrznej warstwie płyty. Natomiast jej wewnętrzna strona, pokryta jest okładziną z żywicy poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym, będąca najlepszym zabezpieczeniem przed lotnymi związkami organicznymi. Tak, jak w przypadku Thermano Agro Fiberglass, ta wersja płyty również może być czyszczona za pomocą profesjonalnych myjek wysokociśnieniowych.

Płyta Ścienna PIR Light

Gwarantuje stabilność termiczną (lambda starzeniowa na poziomie 0,022 W/mK) przy cieńszych wymiarach paneli. Jest  nieaktywna kapilarnie i praktycznie nienasiąkliwa. To doskonałe rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują ściennej płyty warstwowej, z zachowaniem wszystkich jej walorów, w tym dobrego izolatora, ale w ekonomicznym wydaniu. Jej ogromnym atutem jest lekkość – porównywalna z płytami z rdzeniem styropianowym.

Płyta Ścienna PIR Standard

Płyty Ścienne PIR Standard mają ogromną liczbę zastosowań w budownictwie przemysłowym. Doświadczenie w ich zastosowaniu pozwala jednoznacznie stwierdzić, że ten produkt może również dobrze spełniać swoje funkcje w budynkach rolniczych.  

Ich główną cechą jest bardzo wysoka trwałość - są one pokryte powłoką antykorozyjną, która sprawia, że przez wiele lat płyty wykazują wyjątkową odporność na wszelkie warunki zewnętrzne. Natomiast odpowiednie wyprofilowanie zamka sprawia, że montaż tych płyt odbywa się błyskawicznie.

Rdzeń z twardej pianki poliuretanowej zabezpiecza budynek termicznie w najwyższym stopniu. Współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,022 W/mK jest nieosiągalny dla płyt zarówno z rdzeniem styropianowych, jak i z wełny mineralnej.

Profile zimnogięte - dodatkowy atut przy zastosowaniu płyt dedykowanych branży rolniczej

Płyty przeznaczone do zastosowania w budynkach rolniczych mają jeszcze jeden, dodatkowy atut. Do ich instalacji można wykorzystać profile zimnogięte. Dzięki nim prace montażowe są o wiele prostsze, a całe przedsięwzięcie związane z termoizolacją przebiega w bardzo szybkim tempie.


Profile zimnogięte produkowane są w trzech kształtach: Z, C oraz Sigma. Mogą być otworowane w dowolnych miejscach (również na półkach), co pozwala na ich właściwy dobór dla każdego rodzaju konstrukcji i wszelkich rozpiętości. Zakres długości wszystkich profili to 0,5–15 m, a czas produkcji 4–7 dni.

Montaż na dachu klasycznym z krokwiami lub ramami

Do mocowania Płyt Dachowych PIR Alu oraz PIR Fiberglass na klasycznym dachu z krokwiami lub ramami, niezbędne są płatwie mocowane do konstrukcji. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie właśnie profili zimnogiętych (profile Z) jako płatwi dachowych. Powinny być one mocowane co ok. 1,5 m śrubami z nakrętką do stoliczków montażowych lub kątowników przykręconych do krokwi za pomocą odpowiednich łączników.

Płatwie w postaci profili Z można ze sobą łączyć na długości, czyli montować je w systemie uciąglonym, na tzw. zakładkę. Zazwyczaj do zakładu przyjmuje się 10-15% rozpiętości podparcia, czyli np. dla krokwi co 1,5 m długość zakładki powinna wynosić 15-20 cm. Ważną zasadą, o której należy pamiętać jest mocowanie profili Z w taki sposób, aby górna półka zwrócona była w stronę kalenicy. Pełna gama profili w wysokościach już od 100 do 400 mm oraz grubościach od 1,5 do 3,0 mm pozwoli na dobranie odpowiedniego profilu pod każdy obiekt.

Mocowanie do ściany za pomocą rygli

Profile zimnogięte Z, C oraz Sigma są również doskonałym rozwiązaniem jako rygle ścienne do mocowania Płyt Dachowych PIR Alu i PIR Fiberglass jako okładziny ściennej zarówno pionowo, jak i poziomo. Najbardziej popularnym profilem do zastosowania w formie „ryglówki” jest profil C, który ze względu na swój kształt zapewnia najłatwiejszy sposób montażu. Z uwagi na niewielkie obciążenia działające na profil, możliwe jest zastosowanie profili o wysokości 100 mm lub niższych, najbezpieczniej w rozstawach co ok. 2 m.

 

Jeśli jesteś zainteresowany szybkim rozwiązaniem opisanego powyżej problemu, skontaktuj się z nami: