Czym docieplić dom, tak by termoizolacja posłużyła nam na długie lata?

Do grona dobrze znanych i powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna czy styropian, ostatnimi laty dołączyły płyty poliuretanowe PIR. Swoje miejsce w gronie trzech podstawowych termoizolatorów płyty PIR zawdzięczają doskonałym właściwościom izolacyjnym, z którymi nie mogą równać się ani wełna mineralna, ani styropian.

Jest jednak szereg innych czynników, które sprawiają, że płyty poliuretanowe (Thermano) są pod wieloma względami bezkonkurencyjne, a jednym z nich jest ich uniwersalne zastosowanie.

Poliuretany w ogólnym przeglądzie grupy tzw. „sztucznych tworzyw”, to materiały o najbardziej uniwersalnych właściwościach, a w grupie spienionych sztywnych budowlanych materiałów termoizolacyjnych płyty poluretanowe z pianki PUR i PIR stanowią grupę o najszerszym spektrum praktycznego wykorzystania.

Spośród podstawowych zastosowań płyt poliuretanowych, ze względu na doskonałe właściwości termoizolacyjne wymienić można między innymi: dachy skośne (instalacje nakrokwiowe, międzykrokwiowe
i podkrokwiowe), dachy płaskie - nowe i remontowane, budownictwo energooszczędne i pasywne, ściany trójwarstwowe, posadzki z ogrzewaniem podłogowym, posadzki na gruncie, na stropie, tarasy na stropie nad ogrzewanymi pomieszczeniami, balkony, „zielone dachy”
i parkingi na stropie nad ogrzewanymi pomieszczeniami, budownictwo inwentarskie i rolnicze typu „AGRO”
i wiele innych zastosowań.

Płyty poliuretanowe Thermano są najbardziej uniewersalnym produktem do docieplenia całego domu. Możemy położyć go wszędzie - i wszędzie będzie nam dobrze służyć (zobacz film tutaj).

Korzyści jakie wiążą się z zakupem dobrej termoizolacji doskonale obrazuje przykład inwestycji na Pomorzu. Dom jednorodzinny o powierzchni 350 m2 został w 2014 r. zabezpieczony nakrokwiowo płytami Thermano o grubości 100 mm. Budynek ogrzewany jest gazowo, posiada również rekuperację. Właściciel obiektu podaje, że w ciągu roku koszty ogrzewania wynoszą go około 3100 złotych. Nietrudno sobie wyobrazić jak niewielkie byłyby potrzeby energetyczne, gdyby inwestor zdecydował się wykorzystać płyty Thermano do izolacji nie tylko dachu, ale również posadzki i ścian.

Przykładem takiej realizacji jest dom jednorodzinny budowany pod Wrocławiem, gdzie inwestor postanowił stworzyć obiekt o możliwie niskim zapotrzebowaniu energetycznym.

Przeczytaj także:

Spływ - nie kajakiem, a na termoizolacji!