Ile kosztują płyty warstwowe, jak je zamontować i gdzie kupić najtaniej? Czyli krótkie wprowadzenie do tematu płyt warstwowych.

Płyty warstwowe - co warto wiedzieć?

Co to jest płyta warstwowa?

Płyta warstwowa to materiał służący do obudowy ścian i dachów budynków, składający się z rdzenia z termoizolacją w okładzinach blaszanych. Nie jest to materiał konstrukcyjny, a osłonowy. Funkcję konstrukcyjną pełnią bowiem nie same płyty, a stalowy szkielet, do którego są mocowane.

Podstawowym rozróżnieniem typów płyt warstwowych jest rodzaj materiału izolującego. Na rynku dostępne są płyty z rdzeniem ze styropianu, wełny mineralnej i poliuretanu (poliizocyjanuratu - PIR).

Różnią się one przede wszystkim parametrami izolacyjności termicznej, izolacyjności akustycznej, reakcją na ogień, a także wagą.

łączenie płyt warstwowych zamkami

Dlaczego płyty warstwowe?

Materiał zyskał popularność z uwagi na szereg korzyści, głównie ekonomicznych. Porównując technologię szkieletową (płyty warstwowe) z technologią tradycyjną (obiekty murowane) płyty warstwowe mają wyraźną przewagę w dwóch z trzech kluczowych kategorii:

1. Koszty bezpośrednie

Wybudowanie obiektu w przypadku obu technologii wiąże się z podobnymi kosztami.
W porównaniu uwzględniono zakup materiałów budowlanych, kosztów robocizny i transportu.

Więcej na ten temat tutaj:

technologia budowlana: szkieletowa czy tradycyjna, murowana?

2. Czas budowy

Wybudowanie obiektu w technologii tradycyjnej czyli murowanej może zająć co najmniej 6-7 miesięcy.
Ta sama inwestycja z wykorzystaniem płyt warstwowych powstałaby w zaledwie 1 miesiąc.
Czas budowy ma kluczowe znaczenie biznesowe. W przypadku budynków produkcyjnych czy magazynowych, wcześniejsze oddanie obiektu, to szybszy zwrot z nakładów z inwestycji.

Budynek w technologii szkieletowej jest montowany. Gotowe elementy konstrukcyjne i okładzinowe przyjeżdżają na budowę i są składane jak z klocków. Nie trzeba czekać aż konstrukcja przeschnie.

3. Technologia

W przypadku niektórych branży, bardzo ważne są wymogi technologiczne dotyczące konstrukcji. Budowa szkieletowa wznoszona jest w technologii suchej, w której nie stosuje się wody. Ogranicza się ona do montażu konstrukcji i przytwierdzenia okładzin (płyt warstwowych) za pomocą wkrętów.

Budynki wnoszone w technologii tradycyjnej, czyli murowanej, wymagają zastosowania znacznych ilości wody.
Jest ona niezbędna do wytworzenia zaprawy, do wylewania betonu czy tynkowania.

W pewnych branżach, np. drzewnej, farmaceutycznej, czyli wszędzie tam gdzie warunku produkcyjne wymagają utrzymania stałego poziomu wilgotności, nie ma możliwości wnoszenia obiektów w technologii mokrej.

profilowanie płyty warstwowej

Ile kosztują płyty warstwowe i gdzie najtaniej je kupić?

Koszt zakupu płyt uzależniony jest od grubości materiału i rodzaju rdzenia. Rozwiązaniem ekonomicznym jest wybór płyt z rdzeniem ze styropianu, jednak w dłuższej perspektywie więcej zaoszczędzimy na płytach o lepszym współczynniku izolacji cieplnej, czyli płytach warstwowych z rdzeniem PIR.

Ceny płyt warstwowych zaczynają się od 55-60 złotych za m2 – mowa o cienkich płytach ze styropianem. Najczęściej zamawiane płyty poliuretanowe o grubości 100 mm kosztują około 80-90 złotych.

Klienci często pytają o to jaki jest VAT na płyty warstwowe? Zakup płyt, podobnie jak innych materiałów budowlanych, objęty jest 23% stawką VAT.

Płyty warstwowe najlepiej zamówić bezpośrednio od producenta lub przez sieć dystrybucji. Na życzenie Klienta, przedstawiciele regionalni Balex Metal mogą przyjechać na miejsce inwestycji, by profesjonalnie doradzić w zakresie doboru technologii i materiałów. Po rozpoznaniu potrzeb inwestora, handlowiec jest w stanie błyskawicznie przygotować indywidualną ofertę „szytą na miarę”. Poza opieką przedstawiciela, Klienci Balex Metal mogą liczyć również na bezpłatne wsparcie inżynierów z biura projektowego oraz pomoc doradców technicznych na każdym etapie realizacji budowy.

hala z płyty warstwowej balex metal

Jak montować płyty warstwowe na ścianie / na dachu?

Montaż płyt warstwowych jest łatwy i szybki. Praktyka pokazuje, że instalacja 600 m2 to ok. 8 godzin pracy dla wprawionej kilkuosobowej grupy wykonawczej.

Poszczególne etapy montażu płyt warstwowych ściennych i dachowych przebiegają następująco:

1. transport materiałów na teren budowy: płyt warstwowych, elementów podkonstrukcji (kształtowniki zimnogięte), akcesoriów (np. obróbki blacharskie, łączniki, uszczelki, itd.); Balex Metal jest w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne elementy bezpośrednio na miejsce realizacji;

2. rozładunek transportu za pomocą sprzętu budowlanego;

3. montaż podkonstrukcji - rygle, słupy, płatwie;

4. zdjęcie folii zabezpieczającej płyty;

5. montaż płyt warstwowych do nośnych elementów konstrukcyjnych za pomocą łączników;

6. uszczelnienie styków płyt i montaż obróbek blacharskich.

Ile wkrętów potrzebnych jest do montażu płyty warstwowej? – to jedno z często pojawiających się pytań podczas przygotowywania realizacji. W dużym przybliżeniu można zakładać 1,1 szt. wkrętu (łącznika) na każdy m2 płyty. Dokładną liczbę łączników oraz ich rozmieszczenie należy ustalić z projektantem lub dostawcą materiałów.

Więcej o montażu płyt warstwowych tutaj:

film z instrukcją montażu płyty warstwowej

Zarówno na dachu jak i na ścianach można montować dowolny rodzaj płyt warstwowych. Zależnie od zapotrzebowania może to być:

Płyty nadają się do każdego rodzaju obiektu. Jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Najczęściej stosuje się je jednak w przemyśle, zdarzają się pojedyncze przypadki budowy z płyt obiektów mieszkalnych.

płyta warstwowa mikroprofilowanie

Z uwagi na szybki montaż i duża powierzchnię krycia, płyty warstwowe stosuje się do budowy:

  • hal magazynowych
  • centrów logistycznych
  • obiektów sportowych
  • chłodni, mroźni
  • sklepów wielkopowierzchniowych
  • hal produkcyjnych
  • biurowców

Płyty warstwowe można łączyć z innymi rozwiązaniami, np. popularne jest korzystanie z płyt do osłony przegród ściennych w galeriach handlowych, których dach wykonany jest z tzw. „kanapki”, czyli blachy trapezowej, termoizolacji (np. płyt PIR Thermano) i membrany hydroizolacyjnej.

płyta warstwowa dachowa i doświetla