Skip to main content
Podsufitka w budynkach inwentarskich i magazynowych.

Podsufitka w budynkach inwentarskich i magazynowych.

04 marca 2020

Podsufitka dachowa jest estetycznym sposobem na wykończenie dachu od strony wnętrza obiektu. Funkcją podsufitki jest osłonięcie i jednocześnie zabezpieczenie krokwi dachu oraz zapewnienie odpowiednich warunków termicznych wewnątrz budynku. Ma duże znaczenie nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych, ale również rolniczych czy przeznaczonych do hodowli.

Ze względu na specyfikę związaną z chowem i wymogami zapewnienia zwierzętom warunków pozwalających na ich właściwy rozwój, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe przygotowanie obiektów hodowlanych.

Dlaczego wybrać płyty termoizolacyjne do podbitki dachowej budynków inwentarskich?

Płyty termoizolacyjne są nowoczesnym rozwiązaniem, które z powodzeniem wykorzystuje się do wykonywania podbitek dachowych budynków inwentarskich, czyli przeznaczonych dla zwierząt. Poza kwestiami termoizolacyjnymi i wytrzymałościowymi płyty tego rodzaju mają szereg innych zalet związanych z chowem zwierząt. Przykładem są płyty Thermano Agro Alu i Thermano Agro Fiberglass, których zastosowanie wpływa między innymi na:

  • zmniejszenie zachorowalności inwentarza;
  • możliwość wydłużenia okresu przechowywania płodów rolnych;
  • uzyskanie maksymalnej mleczności i właściwego przyrostu masy ciała chowu;
  • zwiększenie produktywności i rentowności chowu zwierząt;
  • możliwość uniknięcia występowania stresu cieplnego (okres letni).

Powyższe zalety wykonania podbitek dachowych z płyt termoizolacyjnych Thermano Agro Alu i Thermano Agro Fiberglass stanowią najlepszy argument przemawiający za wyborem tych materiałów. Kolejną istotną kwestią jest sam montaż, który w tym wypadku jest bardzo prosty. Do wykonania podsufitki na bazie płyt Thermano Agro Fiberglass wystarczą specjalnie przeznaczone do tego profile, kołki szybkiego montażu, zawieszki blaszane i ocynkowane wkręty do drewna.

Podbitka dachowa – ważny element wykończenia dachu?

Podbitka dachowa stanowi element zabudowy spodniej strony okapu dachu, znajdującej się na zewnątrz budynku. Może być wykonana z różnego rodzaju materiałów - wybór jest spory. Ponieważ podbitka jest wykończeniem, które ma duży wpływ na estetykę całego dachu, warto sprawdzić najlepsze materiały.

dom z dachem skośnym wykończony blachodachówką i podbitką dachową

Podbitka dachowa ‒ z jakich materiałów można ją wykonać?

Podbitki dachowe można wykonać z kilku rodzajów materiałów. Jednym z najbardziej popularnych są panele PCW. Dzięki temu, że są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, a ponadto są lekkie i cechują się dobrą wytrzymałością, cieszą się sporym zainteresowaniem osób planujących wykonanie podsufitki w budynkach mieszkalnych. Poza panelami PCW do wykonania podbitki dachowej można wykorzystać:

  • panele aluminiowe – jest to materiał, który na etapie produkcji jest powlekany specjalną powłoką antykorozyjną, dzięki czemu nie ma konieczności zabezpieczania paneli we własnym zakresie;
  • panele stalowe – są wykonane z ocynkowanej blachy. Są często wykorzystywane do pokrycia dachów, nie wymagają dodatkowych zabiegów zabezpieczających;
  • panele drewniane – cieszą się dużo mniejszą popularnością niż pozostałe materiały, co wynika z konieczności ich odpowiedniego przygotowania przed montażem. Drewno najpierw musi najpierw zostać dokładnie osuszone, a następnie zaimpregnowane. Dopiero nałożenie środków wodoodpornych sprawi, że materiał będzie wytrzymały i będzie spełniać swoje funkcje. Najczęściej drewniane podbitki wykonuje się z drewna świerkowego lub sosnowego.

Sprawdź również:

W jaki sposób zaizolować budynki inwentarskie, takie jak: kurniki, obory, chlewnie?

Instrukcja montażu podsufitki Thermano Agro Fiberglass (PIR)

Jak zamontować termoizolację w budynku rolniczym (Thermano Agro Alu)?