Ze względu na zmianę przepisów, wielu hodowców zastanawia się nawet nad budową nowych pomieszczeń do magazynowania ziemniaków. Chłodne hale już nie wystarczą. Istnieje jednak co najmniej kilka rozwiązań polegających na modernizacji tych magazynów, z których dotąd korzystali rolnicy.

Przedstawiamy konkretne rozwiązania termomodernizacyjne obiektów do magazynowania ziemniaków jak również innych płodów rolnych.

Rozwiązanie nr 1. czyli podsufitka + docieplenie ścian od wewnątrz

Sposób 1A:

  • Można pozostawić dotychczas używaną na dachu blachę trapezową. To, co natomiast diametralnie zmieni warunki przechowywania ziemniaka, to zamontowanie właściwej podsufitki. Taką możliwość daje Thermano Agro Alu oraz Thermano Agro Fiberglass, czyli płyty termoizolacyjne z rdzeniem z poliuretanu.
  • Obie płyty są łatwe w montażu. Gwarantują to sztywność i wielkość płyt. Obie są równie odporne na kwasy, amoniaki oraz inne związki organiczne. Są też trudną barierą dla zwierząt i owadów.
  • Wybór pomiędzy płytami Thermano Agro Alu oraz Fiberglass definiuje potrzeba na wyjątkową, zwielokrotnioną wytrzymałość lub najlepszy współczynnik termoizolacyjności. Thermano Agro Fiberglass ma twardą okładzinę z żywicy z włóknem szklanym, co sprawie, że można ją czyścić pod bardzo wysokim ciśnieniem. Natomiast Thermano Agro Alu będzie dawać większą stabilność termiczną, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.
  • Ze względu na drugi problem, jakim jest przesiąknięcie ścian wewnętrznych zakazanymi środkami z chloroprofamem oraz ich wtórną emisję, warto ocieplić ściany właśnie od wewnątrz. Znów stawiając na pewną technologię z użyciem płyt Thermano Agro Fiberglass lub Thermano Agro Alu, nie tylko znika problem przesiąkniętych ścian, lecz również osiąga się najwyższy efekt stabilności termicznej. Można to osiągnąć poprzez przedłużenie termoizolacji z podsufitki, na ściany. Ciągłość izolacji utrzymana na całym budynku (sufit oraz ściany) będzie najlepszym gwarantem utrzymania pożądanych parametrów termicznych i możliwości rezygnacji z dodatkowych urządzeń regulujących temperaturę wewnątrz budynku.

Sposób 1B:

  • Izolacja ścian od wewnątrz może być przeprowadzona przy użyciu kilku rodzajów płyt. Zaczynając od wymienionych płyt typu Agro, a na różnych wariantach ściennych i dachowych płyt warstwowych kończąc. Warto tu szczególnie wymienić Płytę Ścienną PIR Light. Jest to płyta z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej w okładzinie stalowej powlekanej. Gwarantuje stabilność termiczną przy cieńszych wymiarach paneli. Zastosowany zamek labiryntowy sprawia, że płyty utrzymują najwyższą szczelność i ciągłość termoizolacji. Jej ogromnym atutem jest lekkość (porównywalna do wersji ze styropianem) i możliwość zastosowania jej cieńszego wariantu. Tym samym można uzyskać lepszy współczynnik przewodzenia ciepła przy zastosowaniu cieńszej płyty, np. 60 mm zamiast 100.

Płyty Balex Metal nadają się do izolacji obiektów głębokiego mrożenia, obiektów mroźniczych, chłodniczych oraz przechowalni żywności.

Rozwiązanie nr 2. czyli nowe zadaszenie + zewnętrzne docieplenie ścian

Sposób 2A:

  • Drugim rozwiązaniem jest rezygnacja z zadaszenia w formie blachy trapezowej. Zamiast tego można zastosować równie szybkie w montażu Płyty Połówkowe PIR Alu. Płyty te doskonale nadają się też, jako płyty połówkowe, do wykorzystania na ściany murowane od zewnątrz. Takie ich zastosowanie (zewnętrzne) oprócz walorów termoizolacyjnych, pozwoli również na utrzymanie dotychczasowej kubatury magazynu.

Sposób 2B:

  • Kolejne płyty, dzięki którym w szybki sposób można przeprowadzić renowację budynku, to Płyta Dachowa PIR Fiberglass oraz Płyta Ścienna PIR Standard. Płyta Dachowa PIR Fiberglass zbudowana jest z zewnętrznej okładziny w formie trapezu. Natomiast od wewnątrz zachowuje walory podwyższonej twardości, dzięki powłoce z żywicy poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym. Oznacza to, że tak jak w przypadku Thermano Agro Fiberglass, będzie spełniać wymagania odporności na związki organiczne oraz możliwości czyszczenia jej myjkami wysokociśnieniowymi.
  • Kierując się zasadą pełnej termoizolacji budynku, pozostają jeszcze do zaizolowania ściany. Tutaj, z pomocą przychodzi Płyta Ścienna PIR Standard. Jej pierwszym nieocenionym walorem, będzie utrzymanie dotychczasowej kubatury budynku. Szybkie obłożenie ścian na zewnątrz pozwoli znów uzyskać pełne walory „termosu” niezależnie od warunków pogodowych. A powłoka antykorozyjna zapewni trwałość płyty przez wiele lat.

Płyty termoizoalcyjne oraz płyty warstwowe z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej można zastosować przy obiektach produkcyjnych, rolniczych oraz magazynowych.

Jesteś zainteresowany szybkim rozwiązaniem problemu?

Skontaktuj się z Przedstawicielem Regionalnym Balex Metal!

Sprawdź wszystkie informacje, które dla Ciebie przygotowalismy!