Skip to main content

Jak położyć i docieplić dach zielony?

13 lutego 2018

Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu zielonym ekstensywnym.

djembed

Instrukcja montażu docieplenia na dachu zielonym.

Dach zielony to doskonały pomysł na zaadoptowanie dachu płaskiego na potrzeby rekreacyjne. Wbrew pozorom wybór takiego rozwiązania nie jest skomplikowany, tym bardziej, gdy zastosuje się płyt termoizolacyjne z twardej pianki poliuretanowej PIR.

Thermano z uwagi na bardzo wysokie parametry termoizolacyjne, wytrzymałość porównywalną z cegłą i odporność na zawilgocenie, jest rozwiązaniem idealnym do zabezpieczenia termicznego dachów zielonych.

Płyty posiadają najwyższą klasę termoizolacyjności A++, co dodatkowo ułatwia zaprojektowanie dachu - mniejsza grubość warstwy docieplenia, przy zachowaniu doskonałych właściwości izolacyjnych.

klasy termoizolacji, porównanie materiałów do docieplenia, płyty pir, thermano, pur, xps, styropian, eps, wełna mineralna

Instalacja termoizolacji na dachu zielonym krok po kroku.

W przypadku dachu zielonego montaż termoizolacji to tylko jeden z wielu etapów całej inwestycji. Poniżej zaprezentowany został proces montażu od przygotowania podłoża po nasadzenia.

1. Prace zaczynamy od ułożenia paroizolacji. Należy pamiętać, by folię wywinąć na ścianki attyki i dokładnie zakleić taśmą aluminiową złącza między arkuszami.

2. Następnie rozpoczynamy układanie pierwszej warstwy płyt Thermano. Robimy to od strony attyki, usuwając wcześniej zamek płyty, tak by Thermano dokładnie przylegało do krawędzi. Z tego samego powodu należy również precyzyjnie dociąć płyty w miejscu narożników.

3. Jako, że strop posiada spadki niezbędne do odprowadzania wody, w miejscach krawędzi spadków płyty Thermano należy dodatkowo przeciąć.

4. Podobną czynność wykonujemy w przypadku punktowych nierówności stropu.

5. Po ułożeniu pierwszej warstwy Thermano, należy zakleić styki płyt taśmą aluminiową.

6. Drugą warstwę płyt układamy na tak zwaną mijankę. Trzeba pamiętać, by i tutaj zabezpieczyć łączenia taśmą aluminiową. Regularnie należy kontrolować spadek układu przy użyciu długiej poziomnicy, by móc na bieżąco korygować ewentualne odchyłki odpowiednio nacinając płyty.

7. Thermano nigdy nie będzie idealnie przylegać do krawędzi attyki i pozostałych płyt, dlatego wszystkie szczeliny trzeba wypełnić pianką niskoprężną. Dzięki temu zachowana zostanie szczelność układu.

8. W celu zachowania ciągłości termoizolacji na budynku, do ścianek attyki również mocujemy Thermano. W prezentowanym przykładzie płyty przytwierdzono za pomocą pianki niskoprężnej.

9. Kolejnym krokiem jest fazowanie narożników między ścianką attyki a powierzchnią stropu. Można to wykonać przy pomocy klinów narożnikowych, np. uzyskanych z płyt Thermano lub bardzo twardej wełny mineralnej. Jest to istotne z uwagi na techniczne aspekty hydroizolacji, która nie powinna być zginana pod zbyt dużym kątem – fazowanie narożnika zredukuje ostrość kąta eliminując ryzyko pęknięcia, zwłaszcza przy niskich temperaturach.

10. Następny etap prac polega na ułożeniu samoprzylepnej papy podkładowej na warstwach Thermano. Zapas papy należy wywinąć tak, by pokryć ściankę attyki.

11. Po ułożeniu warstwy podkładowej, przechodzimy do montażu właściwej hydroizolacji, w postaci termozgrzewalnej papy nawierzchniowej. Arkusze układamy bezpośrednio na papę podkładową pamiętając o zabezpieczeniu attyki.

12. Kolejnym krokiem jest układanie folii kubełkowej. W całym układzie pełni ona funkcję warstwy drenażowej, której zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody z warstw wegetacyjnych. Folię układamy wypustkami do góry.

13. Tak przygotowane podłoże pozwala na montaż dwóch warstw geowłókniny, między które należy umieścić keramzyt. Rolą geowłókniny jest zatrzymywanie drobnych frakcji z warstw wyższych mogących zanieczyścić i zapchać warstwę drenażową. Keramzyt natomiast, podobnie jak folia kubełkowa, pełni funkcję drenażową – odprowadzając nadmiar wody, a jednocześnie kumulując wilgoć niezbędną dla podłoża wegetacyjnego. Warstwa keramzytu nie jest jednak niezbędna dla całości układu i można ją pominąć.

14. Dopiero na tak przygotowane warstwy dachu można ułożyć glebę, czyli warstwę wegetacyjną. Stanowić ona będzie podłoże dla roślin, zapewniając źródło składników mineralnych.

15. Bardzo ważnym elementem tego etapu jest montaż opaski murowanej po obwodzie dachu. Jej głównym zadaniem jest przyjąć nacisk mokrego gruntu na hydroizolację i termoizolację ułożoną na ścianie attyki. Dodatkowo, opaska ułatwi koszenie trawy i będzie stanowić ciekawy element estetyczny.

16. Przedostatnim etapem prac jest montaż rurek systemu nawadniającego.

17. Na końcu pozostaje sianie trawy lub rozłożenie gotowych pasów dostarczonych w rolkach.

18. Thermano jest materiałem nienasiąkliwym oraz wytrzymałym. Płyty potrafią wytrzymać nacisk 20 ton na metr kwadratowy. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku dachów zielonych o dużych wartościach obciążenia.

Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...

  • Zyskasz bezpieczeństwo. Twój dach zielony będzie doskonale zabezpieczony przed największym zagrożeniem jakim jest gromadzenie się wilgoci. Płyty PIR są odporne na zawilgocenie, dzięki czemu wraz z upływem czasu ich właściwości termoizolacyjne nie ulegną pogorszeniu.
  • Będziesz mógł zdecydować się na dach zielony tam, gdzie dotychczas było to niemożliwe. Niewielka grubość Thermano nieraz przesądziła o zamianie pierwotnie planowanego materiału izolującego na cieńszy i bardziej efektywny, co docelowo pozwoliło tak zmodyfikować projekt dachu, by umożliwić wykonanie nasadzeń.
  • Zadbasz o środowisko. Dobre docieplenie to mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Zobacz także

W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:

tel. +48 801 000 807