Skip to main content

Jak zamontować termoizolację na dachu skośnym na krokwiach?

10 października 2017

Instrukcja montażu termoizolacji na dachu skośnym na krokwiach. 

djembed

Instrukcja dwuwarstwowego montażu termoizolacji Thermano na dachu skośnym nakrokwiowo.

Montaż dwóch warstw płyt izolacyjnych to doskonałe zabezpieczenie przed chłodem i wysokimi temperaturami. Jego dodatkową zaletą jest znakomita szczelność ciśnieniowa i gazowa całego układu. Przebieg montażu dwóch warstw Thermano niewiele różni się od montażu jednej warstwy. 

Najwięcej ciepła wydostaje się z budynków przez słabo zaizolowany termicznie dach. Właściwe docieplenie dachu pozwoli utrzymać w domu odpowiedni komfort termiczny oraz znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Płyty PIR stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne są materiały o najwyższej klasie termoizolacyjności A++

 

Ile kosztuje wykonanie docieplenia dachu skośnego?

Termomodernizacja lub montaż termoizolacji w nowym budynku należy traktować jako inwestycję. W przypadku Thermano, redukcja kosztów związanych z ogrzewaniem domu jest na tyle znaczna, że można założyć iż po około 3-4 sezonach grzewczych inwestycja zwraca się w 100%.

Obecnie grubość termoizolacji Thermano dla dachu skośnego zgodna z wymogami Ministerstwa Budownictwa to 125 mm (Współczynnik przenikania ciepła U=0,18). 
Od roku 2021 r. minimalna grubość wzrośnie do 150 mm (U=0,15).  

Orientacyjne ceny brutto docieplenia dachu w systemie jednowarstwowym:

 • płyty Thermano - od 100 zł za m2 
 • robocizna - od 35 zł za m2

Orientacyjne ceny brutto docieplenia dachu w systemie dwuwarstwowym:

 • płyty Thermano - od 130 zł za m2 
 • robocizna - od 40 zł za m2

 

Docieplenie dachu skośnego nakrokwiowo krok po kroku

1. Do instalacji Thermano potrzebne będą:

 • płyty Thermano
 • przymiar
 • niskoprężna pianka poliuretanowa
 • taśma aluminiowa
 • membrana paroprzepuszczalna
 • łaty i kontrłaty
 • zestaw długich i krótkich wkrętów do drewna
 • deski

2. Montaż rozpoczynamy od przymocowania desek do wyrównanych czół krokwi. Deski powinny mieć długość do 30 cm.

3. Następnie układamy pierwszy rząd pierwszej warstwy płyt Thermano. Bardzo ważne jest, by następne rzędy mocować w układzie mijankowym czyli na przemian. W przypadku pierwszej warstwy termoizolacji zabezpieczenie łączeń między płytami taśmą aluminiową nie jest niezbędne aczkolwiek jest zalecane.

4. Płyty możemy montażowo przytwierdzić do krokwi wkrętami stabilizującymi. Jeżeli podczas montażu mamy sprzyjające warunki atmosferyczne - brak wiatru i opadów - nie potrzeby dodatkowo zabezpieczać Thermano.

5. Thermano układamy sukcesywnie - rząd po rzędzie. Przykrywając stopniowo pierwszą warstwę płyt kolejną - wierzchnią. Łączenia płyt w drugiej warstwie musimy zabezpieczyć taśmą aluminiową, by zapewnić maksymalną szczelność termiczną całego układu. Jednocześnie na ułożonych płytach przykładamy membranę paroprzepuszczalną i rozpoczynamy montaż łat oraz kontrłat w danym rzędzie.

6. Do instalacji podkonstrukcji niezbędne będzie użycie wkrętów. Łaty mocujemy krótkimi wkrętami, kontrłaty długimi. Tak, by przeszły one przez łatę, obie warstwy Thermano oraz, by zakotwiczyły się na głębokość 30 mm. Długie wkręty instalujemy co 40 cm, na przemian. Raz prostopadle do krokwi, raz po kątem 67 stopni, lekko leżąco. W ustaleniu odpowiedniego kąta pomoże nam przymiar dostarczany przez producenta Thermano.

7. Gdy osiągnięty zostanie poziom kalenicy należy pamiętać, by ewentualne szczeliny wypełnić pianką niskoprężną. Termoizolacja kalenicy musi być ciągła.

W prezentowanym przykładzie inwestor zdecydował się na bardzo dobre zabezpieczenie obiektu. Dwie warstwy Thermano po 100 mm każda zapewnią doskonałe warunki termiczne wewnątrz, zarówno podczas mroźnej zimy jak i upalnego lata. Znakomite parametry termoizolacyjne Thermano zapewnia bardzo niska lambda. A odporność na zawilgocenie i dewastację przez gryzonie sprawia, że raz zamontowane płyty posłużą przez dziesiątki lat.

 

Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...

 • Zabezpieczysz termicznie dom na pokolenia. Płyty PIR są bardzo wytrzymałe - ich żywotność porównuje się do cegły. Thermano nie nasiąka wodą, jest też całkowicie odporne na ingerencję gryzoni, kun i ptaków.
 • Zadbasz o środowisko naturalne. Dobra termoizolacja to mniejsze zapotrzebowanie na energię, a redukcja zużycia energii to mniejsza emisja trujących substancji do atmosfery. 
 • Płyty PIR doskonale nadają się do montażu w układzie nakrokwiowym. Taki montaż termoizolacji najlepiej chroni budynek przed utratą ciepła, z uwagi na wyeliminowanie mostków termicznych. 

 

Zobacz także

W razie pytań prosimy o kontakt z naszymi doradcami technicznymi pod numerem:

+48 801 000 807