Skip to main content
Poczuj różnicę z membraną SOUNDCONTROL

Poczuj różnicę z membraną SOUNDCONTROL

31 maja 2024

Czym jest membrana Soundocontrol?

Izolacja akustyczna dachu to kluczowy element, który zapewnia komfort i spokój w domu. Wrażliwość ludzi na hałas jest zjawiskiem bardzo indywidualnym i różni się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, a nawet codzienne nawyki życiowe. Niektóre osoby mogą być szczególnie wrażliwe na hałas, co oznacza, że nawet stosunkowo niski poziom dźwięku może wywołać u nich negatywne reakcje, takie jak stres, rozdrażnienie czy problemy ze snem. Z drugiej strony, są osoby, które mogą tolerować wyższe poziomy dźwięku bez widocznych skutków ubocznych. Zrozumienie własnej wrażliwości na hałas i odpowiednie zarządzanie środowiskiem akustycznym, w którym żyjemy i pracujemy, jest kluczowe dla zachowania zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Z pomocą tu także przychodzą nam rozwiązania takie jak membrana Soundcontrol, która zapewnia odpowiednią izolację akustyczną, czyli tłumi, aż do ok 7 dB. Wspomnianą membranę cechują odpowiednie właściwości akustyczne, sprzyja temu jej wysoka gramatura 200g/m2.

Co daje membrana akustyczna i dlaczego warto ją stosować?

Membrana akustyczna Soundcontrol lub inaczej mówiąc filc akustyczny to rozwiązanie pozwalające na ograniczenie hałasu powodowanego na dachu przez burze, deszcz i wiatr o ok. 7dB. Jest rozwiązaniem dedykowanym panelom na rąbek Elegant 2.0. Pokrycia dachowe typu panel na klik montowane są szczególnie na dachach o mniejszym nachyleniu, a to wiąże się z tym, że podczas wiatru, burz i intensywnych opadów deszczu może być głośno w pomieszczeniu. W przypadku odpowiednio ocieplonego i wyłożonego ciężkimi materiałami poddasza hałas ten nie powinien być szczególnie odczuwalny, jakkolwiek indywidualna wrażliwość na dźwięki lub specyficzne umiejscowienie dachu względem otaczającego terenu mogą skłaniać wielu z nas do poszukiwań dodatkowego zabezpieczenia.

Jak jest mierzona  skuteczność membrany Soundcontrol?

Tłumienie dźwięku przez powłokę SOUNDCONTROL - aż do ok 7 dB - zostało zmierzone podczas badań przeprowadzonych we Fraunhofer-Institut für Bauphysik IBP Abteilung Akustik w Stuttgart. Do przeprowadzenia badania użyto makiety dachu, pod którą było umieszczone narzędzie pomiarowe. Nad dachem zamontowano znormalizowaną deszczownicę, symulującą opady. Wykonano testy w trzech wariantach. Pierwszy z nich z zamontowanym zwykłym panelem Elegant 2.0. W drugim teście użyto panelu Elegant 2.0 z filcem antykondensacyjnym o gramaturze 95 g/m2. Trzeci pomiar wykonany był z zamontowanym panelem Elegant 2.0 z filcem SOUNDCONTROL o gramaturze 200 g/m2.

Filc o gramaturze 95 g/m2 wytłumił dźwięki o 3,5 dB względem panelu bez podklejenia. Natomiast filc Soundcontrol o gramaturze 200 g/m2 wytłumił dźwięki o 7 dB.

Czy zakładanie membrany akustycznej się opłaca?

Inwestycja w membranę akustyczną wiąże się z dopłatą do metra kwadratowego, ale może przynieść znaczące korzyści i okazać się opłacalną inwestycją na dłuższą metę. Membrana akustyczna redukuje przenikanie hałasów z zewnątrz, co jest szczególnie ważne w głośnych, miejskich środowiskach lub w rejonach narażonych na hałas przemysłowy czy transportowy. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem i ciszą, co bezpośrednio przekłada się na ich komfort życia oraz zdrowie.

Poza poprawą jakości życia, odpowiednia izolacja akustyczna może również zwiększyć wartość nieruchomości. Współcześni kupujący coraz częściej zwracają uwagę na jakość życia w potencjalnym domu, a cisza i spokój są bardzo cenione. Dlatego mieszkania i domy z dobrze izolowanymi dachami mogą osiągać wyższe ceny na rynku nieruchomości.

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, zakładanie membrany akustycznej jest inwestycją, która nie tylko podnosi komfort i jakość życia, ale również może przynieść korzyści finansowe w przyszłości.

W jakich sytuacjach warto zastosować membranę akustyczną Soundcontrol?

Membranę akustyczną warto stosować w budynkach położonych w głośnych obszarach miejskich, w pobliżu ruchliwych dróg, lotnisk, linii kolejowych czy zakładów przemysłowych. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla szkół, szpitali i biur, gdzie spokojne i ciche środowisko może przyczynić się do lepszej koncentracji, efektywności pracy i ogólnego samopoczucia użytkowników. Membrana akustyczna jest także nieoceniona w budynkach mieszkalnych, zapewniając mieszkańcom ulgę od miejskiego zgiełku, co jest szczególnie ważne w nocnych godzinach, kiedy odpoczynek jest najbardziej potrzebny. Dodatkowo, każdy budynek o specyficznych wymaganiach akustycznych, takich jak studia nagraniowe, kina domowe czy sale koncertowe, zyska na zastosowaniu tej technologii, która pozwala na optymalizację warunków słuchowych i akustycznych wewnętrznych.