Skip to main content
Thermano DECK na dachy płaskie

Thermano DECK na dachy płaskie

22 kwietnia 2024

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie - THERMANO DECK, które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Czym jest THERMANO DECK?

THERMANO to izolacja znana i sprawdzona na rynku, w wersji DECK to materiał dedykowany na dachy płaskie. Współczynnik przewodzenia ciepła 0,022 [W/(mK)] - dla grubości płyty powyżej 90 mm mówi o tym materiale bardzo dużo.  Z punktu widzenia właściwości termoizolacyjnych THERMANO jest izolatorem prawie dwa razy skuteczniej zatrzymującym ciepło niż inne popularne na rynku izolatory.  W sposób naturalny przekłada się to na prawie dwukrotnie mniejszą grubość termoizolacji wykonanej z THERMANO w porównaniu na przykład z wełną czy styropianem. 

THERMANO DECK to materiał bezpieczny i nienasiąkliwy, co czyni z niego materiał z niego służący i utrzymujący swoje parametry izolacyjne przez długie lata.

deck thermano

Małe obciążenie konstrukcji

Łatwo się domyślić, że dla dachów płaskich będzie brany również pod uwagę wpływ na obciążenia mechaniczne połaci dachowych. Ze względu na nieporównywalnie mniejszej gęstości THERMANO DECK w porównaniu ze stosowaną w dachowych instalacjach wełną, różnice te będą istotne nawet z punktu widzenia wytrzymałości konstrukcji, co może mieć wpływ na obniżenie kosztów związanych z możliwym „odchudzeniem” stali blach trapezowych, czy kształtowych elementów konstrukcji.

Znaczna wytrzymałość na ściskania 

Instalacja THERMANO DECK jest prosta także z punktu widzenia swobodnego poruszania się po nich. Normatywna wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym [kPa] to poziom ok. 150 kPa, inaczej to obrazując, ażeby ścisnąć 10 cm płytę THERMANO do grubości 9 cm należałoby obciążyć 1 m2 tej płyty masą aż 15 ton. To istotny parametr służący współczesnym dachom płaskim, których funkcja zmieniła się na przestrzeni lat. Dzisiaj dachy to coraz częściej miejsce instalacji urządzeń służących usprawnieniu funkcjonowania budynku. Instalacje PV, klimatyzacje i temu podobne urządzenia wymagają stałego dostępu do nich napraw, serwisowania i wymagają wytrzymałych ciągów komunikacyjnych do wykonania tych czynności, że nie wspomnieć o odśnieżaniu połaci dachowych. THERMANO DECK ze swoją mechaniczną wytrzymałością na ściskanie, niezależną od temperatury, zadanie to wypełniać może bez zmiany swojej geometrii i właściwości termoizolacyjnych bezawaryjnie przez długie lata.

Nienasiąkliwy i bezpieczny

Duży opór na transport pary wodnej jakim charakteryzuje się THERMANO DECK, bywa w wielu przypadkach niezwykle cenną zaletą. Na dachach płaskich podstawowym niebezpieczeństwem konstrukcji jest realna możliwość intensywnej dyfuzji pary wodnej z ogrzewanych przestrzeni pod dachem w kierunku chłodnych warstw zewnętrznych poszycia. Zastosowanie z natury silnie osłabiającego strumień pary wodnej materiału, jakim jest THERMANO niebezpieczeństwo to znacznie redukuje. Folia paroizolacyjna nie musi już być tak wysoce paroizolacyjna, a i drobne wykonawcze niedoskonałości nie będą grozić pewną katastrofą. Zalecana w tym miejscu folia paroizolacyjna działać ma jako dodatkowy bezpiecznik obniżający strumień pary wodnej transportowanej przez szczeliny między płytami ocieplenia, naturalne z punktu widzenia termicznej pracy materiału płyt. 

Z badań THERMANO również wynika, że nasiąkliwość wodą po 24 godzinach pełnego zanurzenia wynosi nie więcej niż 2%. Dodatkowo badania pianek PIR w niemieckich pracowniach (Forschungsinstitut für Wärmeschutz e. V.) wykazują, że zwiększenie przewodności cieplnej sztywnej pianki poliuretanowej po 28 dni zanurzenie w wodzie jest znikoma i wynosi ok. 0.0018 W/(mK).  W praktyce oznacza to, że nawet w najbardziej dramatycznej sytuacji pojawienia się już awarii na dachu, przecieków i nieszczelności THERMANO daje czas na mało nerwową reakcję na te przykre fakty

THERMANO DECK ma wiele zalet, jak chociażby zakres stosowania od –70°C do +140°C co bywa niezwykle korzystne zwłaszcza w kontekście dachów płaskich, gdzie zakres zmian temperatur jest duży. Płyty THERMANO DECK są przede wszystkim polecane do pokryć lżejszych, dachów płaskich, zielonych, ale mogą być również montowane zarówno na posadzkach, jak i na ścianach trójwarstwowych.    

Płyty THERMANO DECK cechuje: 

  • niska lambda 0,022 -0,023 [W/(mK)] 
  • wysoka wytrzymałość na ściskanie (15 t/m2), 
  • trwałość – płyty z upływem lat nie tracą swoich właściwości termoizolacyjnych, 
  • lekkość – mniejsza grubość izolacji w połączeniu z niską waga produktu
  •  

THERMANO ROOF – dachy płaskie, skośne

Szukając rozwiązań na izolację pokryć ciężkich nie należy zapominać o możliwościach, które niesie ze sobą THERMANO ROOF. To produkt, który z powodzeniem można stosować na dachach płaskich, zielonych, na dachach skośnych można go montować aż na trzy różne sposoby: w systemie nakrokwiowym, podkrokwiowym oraz mieszanym. Daje to pełne spektrum rozwiązań dociepleń zarówno dla dachów nowych jak i remontowanych. Dodatkowo układ podkrokwiowy pozwala na docieplenie poddasza bez ingerencji w jego poszycie, a prace mogą być wykonywane również w okresie zimowym. Wyjątkowa gładkość okładziny tworzy idealną powierzchnię pod dachy klejone.

Płyty THERMANO ROOF cechuje: 

  • niska lambda  0,023 [W/(mK)] 
  • wysoka wytrzymałość na ściskanie (20 t/m2), 
  • wyjątkowa gładkość okładziny na rynku. Idealna powierzchnia pod dachy klejone.
  • trwałość – płyty z upływem lat nie tracą swoich właściwości termoizolacyjnych, 
  • lekkość – mniejsza grubość izolacji w połączeniu z niską waga produktu

Sprawdź również: