Skip to main content
Pszczelarz z Balex Metal, prawdziwy pasjonat przyrody

Pszczelarz z Balex Metal, prawdziwy pasjonat przyrody

02 styczeń 2023

Rok temu, na terenie zakładu produkcyjnego Balex Metal w Bolszewie powstała pierwsza firmowa pasieka. W pięciu czarno-czerwonych ulach zamieszkało wówczas ok 500 tys. pszczół.

W ten sposób chcieliśmy wesprzeć przyrodę, której bardzo ważnym elementem są właśnie pszczoły. Ich sytuacja jest coraz trudniejsza ponieważ tereny, na których mogą swobodnie żyć i pracować, regularnie ulegają pomniejszeniu, a pszczoły niestety giną. Stąd narodził się pomysł, który ma swoją dalszą kontynuację.

 Po Bolszewie, przyszedł czas na Tomaszów Mazowiecki, aż szkoda było nie wykorzystać naturalnych, polnych trawników, które znajdują się również na terenie tego zakładu. Okazało się jednak, że ule w Tomaszowie będą o tyle wyjątkowe, że wśród pracowników Balex Metal jest osoba, która obcuje z pszczołami na co dzień. Wieloletni pracownik zakładu w Tomaszowie Maz. to wielbiciel pszczół i właściciel pasieki, z którym o pszczołach można rozmawiać całymi godzinami. Łukasz bez wahania podjął się stworzenia i opieki nad drugą pasieką w naszej firmie.

Zrównoważony rozwój - myślimy globalnie, działając lokalnie

Postawienie uli w Balex Metal, to działanie naszej firmy w ramach programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate. W ten sposób chcieliśmy przekuć założenia projektu o znaczeniu globalnym, na działanie lokalne. Ta inicjatywa od samego początku była bardzo wyjątkowa – pomysł stworzenia firmowych uli wyszedł od jednego z naszych kolegów, Bartka, a projekt spotkał się z dużą sympatią i zainteresowaniem pozostałych pracowników.  

Balex Metal ma już dwie pasieki w Bolszewie i w Tomaszowie Mazowieckim. Miód jest dla pracowników.
W Balex Metal mamy już dwie pasieki - na terenie zakładów produkcyjnych w Bolszewie oraz w Tomaszowie Mazowieckim.

Rozpoczynając naszą przygodę z pszczołami zorientowaliśmy się, że jest nas więcej. Jako producent płyt warstwowych i termoizolacji z rdzeniem PIR, mamy wielu klientów, którzy decydują się na realizację inwestycji budowlanych z wykorzystaniem naszych produktów również doceniając nasze zaangażowanie prośrodowiskowe. Płyty warstwowe jak i termoizolacyjne to materiały mające niebagatelny wpływ na energooszczędność i obniżoną emisję budynków, a w wielu przypadkach również na znaczną oszczędność wody wykorzystywanej podczas budowy. Tym bardziej byliśmy pozytywnie zaskoczeni, gdy okazało się, że wśród naszych klientów są tacy, którzy tak jak my, zdecydowali się na postawienie uli wokół swoich inwestycji.  

Pierwsze zbiory miodu i kolejne ule w Balex Metal 

Pszczoły z Bolszewa wspaniale się odwdzięczyły i świętowaliśmy pierwsze miodobranie – w każdej stołówce i kuchni dla pracowników Balex Metal, pojawiły się słoiki z firmowym miodem, który smakuje podwójnie, bo jest w tym również sporo satysfakcji. 

Projekt firmowych uli doczekał się też wyjątkowej kontynuacji. W tym sezonie, stanęły ule w Tomaszowie Mazowieckim, a opiekunem tej pasieki jest Łukasz Kunka, wieloletni pracownik Balex Metal. Pszczelarz z zamiłowania i prawdziwy pasjonat przyrody, który na co dzień pełni funkcję kierownika utrzymania ruchu w tomaszowskim zakładzie rozmawiał z nami o pracy i swojej wielkiej pasji.

Wśród pracowników Balex Metal jest pszczelarz dbający o firmową pasiekę. Na co dzień jest Kierownikiem Ruchu w zakłądzie w Tomaszowie Mazowieckim.
Łukasz na co dzień jest Kierownikiem Utrzymania Ruchu w zakłądzie produkcyjnym Balex Metal. Po godzinach pracy zamienia się w pszczelarza. Teraz będzie pełnił tę funkcję również Balex Metal.

Łukasz, jak długo pracujesz w Balex Metal i czym się zajmujesz?  

Pracuję w Balex’ie już prawie 11 lat pełniąc funkcję Kierownika Utrzymania Ruchu w Tomaszowie Mazowieckim.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Kontakt z  ludźmi, możliwość ciągłego rozwoju oraz doskonalenia.

Masz wyjątkowe hobby, pszczelarstwo. Opowiedz nam trochę o tym.  

Moja pasieka powstała 4 lata temu, zaczynałem od 4 uli warszawskich. Zakupiłem je od starszego, bardzo doświadczonego pszczelarza, który zmniejszał pasiekę ze względu na swój zaawansowany wiek.  Mój najstarszy ul, który od niego zakupiłem jest z 1992 roku. Małymi krokami odnowiłem ule i przygotowałem do zasiedlenia przez rodziny pszczele. Pierwsze rodziny otrzymałem od kolegi, który przywiózł mi je aż z Gór Świętokrzyskich. Wtedy też dostałem parę żądeł w ręce i tak się zaczęła moja przygoda z pszczołami:) 

Co jest dla ciebie najbardziej fajnego, satysfakcjonującego w pszczelarstwie? 

Pszczelarstwo to ciągła praca i doskonalenie przez cały rok, od wiosennego przygotowania pszczół,  po miodobranie, latem zapewnienie odpowiednich warunków do przetrwania, jesienią dokarmianie i leczenie... Uważam, że pszczelarstwo to  zajęcie wymagające dużo cierpliwości i pasji, oraz ciągłego doskonalenia. Największą satysfakcją jest dla mnie zawsze to, że rodziny pszczele przetrwały kolejny rok i są w dobrej kondycji, i oczywiście pyszny miodek:) To dla mnie również obcowanie z przyrodą, sposób na oderwanie się od codziennych spraw.

Stałeś się również pszczelarzem Balex’u, sam zbudowałeś firmowe ule. Jak reagują na to twoi koledzy? 

Wszyscy reagują bardzo pozytywnie, dostaję dużo pytań, ludzie są ciekawi tego projektu. 

Czy możesz wyjaśnić dlaczego to tak ważne, aby wspierać pszczoły i budować pasieki takie, jak te w Balexie?

Pszczół jest niestety coraz mniej dlatego należy je wspierać, aby mogły żyć i rozwijać swoje rodziny. Tam gdzie żyją pszczoły, tam jest większa różnorodność otoczenia. Pszczoły to zapylacze, bez których wiele roślin, gatunków roślin uprawnych i leczniczych, warzyw, czy drzew owocowych nie mogłoby się rozwijać, a my korzystać z ich plonów i dobrodziejstw. Trudno sobie wyobrazić, że nie ma rzepaku, jabłek czy truskawek. Wśród owadów, to właśnie pszczoły mają największy udział w utrzymaniu bioróżnorodności, dlatego tak ważne jest aby je wspierać, przy tym w sposób mądry i zrównoważony. Wówczas pszczoły odwdzięczają się dobrodziejstwami natury, miodem, propolisem czyli kitem pszczelim, który ma właściwości zdrowotne, i oczywiście woskiem. 

Co najbardziej lubisz w pszczołach?

Pracowitość i wytrwałość, cechy bez których i nam byłoby trudno osiągnąć wiele rzeczy. 

Jaki jest twój ulubiony miód?  

Moim ulubionym miodem jest miód wielokwiatowy. Ma wyrazisty, słodki aromat, który oczywiście  zależy od pory zbiorów i rodzaju kwiatów kwitnących na danym terenie. Ale każdy miód ma wspaniałe walory smakowe i wiele zalet. Jego regularne spożywanie wzmacnia odporność, jest doskonałym wsparciem dla naszego organizmu w momentach wyczerpania fizycznego ponieważ cukry proste zawarte w miodzie są łatwo przyswajane przez nasz organizm i stanowią cenne źródło energii. Każdy miód ma wiele nieocenionych dla naszego zdrowia właściwości.

Dzięki tobie powstała w tym roku pasieka w Tomaszowie, ale jest też funkcjonująca już od roku pasieka w Bolszewie. Koledzy w Balex Metal zaproponowali, żeby w przyszłym sezonie zrobić konkurs-degustację, który miód jest lepszy, ten z Bolszewa czy z Tomaszowa. Podejmujesz rękawicę?

Myślę, że każdy z nas oceni inaczej, który miód jest lepszy. Pracownicy Balexu zdecydują????
Jednak mówiąc serio, pszczelarstwo to moje wielkie hobby i wspaniała odskocznia, możliwość robienia czegoś ciekawego i satysfakcjonującego. Może zarażę kogoś z firmy tą pasją…