Totalne Remonty Szelągowskiej to program, w którym są przedstawiane ciekawe rozwiązania architektoniczne, jak również nowości pojawiające się na rynku materiałów budowlanych.

W najnowszym sezonie programu jeden z remontów był przeprowadzany w mieszkaniu, które posiadało niezagospodarowane poddasze. Ekipa Szelągowskiej chciała wykorzystać to miejsce projektując przytulny pokój pod skosami. Pomieszczenie wymagało jednak solidnego docieplenia, a głównym zmartwieniem było zaoszczędzenie jak największej powierzchni użytkowej.

Płyty izolacyjne PIR, które pozwalają zyskać więcej powierzchni użytkowej

Transformacja poddasza w taki sposób, jak zaplanowała to Dorota Szelągowska, był dużym wyzwaniem. Powodzenie całego przedsięwzięcia opierało się na znalezieniu odpowiedniego materiału do izolacji.  Musiał on jednocześnie spełniać kilka ważnych wymagań.

Ponieważ pokój miał się mieścić na poddaszu, materiał do izolacji musiał mieć najlepsze parametry gwarantujące, że w pomieszczeniu będzie panować ciepło w porze jesienno-zimowej, ale latem będzie to przyjemne i chłodne miejsce.

Płyty Thermano mają najlepszą lambdę starzeniową na rynku. To oznacza, że podawana wartość lambda nie ulegnie zmianie nawet przez kilkadziesiąt lat od momentu instalacji płyt.
Płyty Thermano mają jedną z najlepszych wartości parametru lambda na rynku. To oznacza, że podawana wartość nie ulegnie zmianie nawet przez kilkadziesiąt lat od momentu instalacji płyt.

Jednocześnie bardzo dobre parametry termoizolacyjne musiały być spełnione przy zminimalizowanej grubości materiału. Pamiętajmy, że architekci chcieli zyskać jak największą powierzchnię użytkową, a pokój miał być w miarę możliwości przestronny i wygodny do mieszkania.

Thermano Compact czyli płyty o mniejszych wymiarach

Dodatkowym utrudnieniem było wejście na poddasze. Prowadziły do niego wąskie schody zakończone niewielkim przejściem. Dlatego gabaryty materiału izolującego musiały być niewielkie, aby można go było wnieść na górę.   

Thermano to skuteczna bariera dla gryzoni czy owadów. Płyty są też najlepszym zabezpieczeniem przed pleśnią i grzybami, dlatego pomieszczenia na poddaszu pozostają szczelne i bezpieczne dla zdrowia.
Thermano to skuteczna bariera dla gryzoni czy owadów. Płyty są też najlepszym zabezpieczeniem przed pleśnią i grzybami, dlatego pomieszczenia na poddaszu pozostają szczelne i bezpieczne dla zdrowia.

Ostatecznie Dorota Szelągowska zdecydowała się na zastosowanie płyt izolacyjnych Thermano w opcji Compact. Są to płyty z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej PIR, o doskonałych parametrach termoizolacyjnych. Ponadto płyty w wersji Compact mają wymiary 1200 x 600 mm i są dostępne w wielu grubościach. Rdzeń najcieńszej płyty ma jedyne 20 mm, ale są dostępne również takie o grubości 125 mm. Wszystko zależy od wymagań danego pomieszczenia.

Thermano w małych formatach pozwala na świetne zorganizowanie przestrzeni. Dobrze zaizolowany pokój wcale nie musi tracić na swojej powierzchni użytkowej

Płyty Thermano Compact nie tylko umożliwiły świetne zagospodarowanie przestrzeni przy maksymalnej oszczędności powierzchni użytkowej. Dzięki Thermano można było zaizolować również „gardłowe” miejsca, gdzie tradycyjny materiał izolacyjny po prostu by się nie zmieścił.

Izolacja dachu od strony wewnętrznej

Montowanie izolacji od strony poddasza ma dodatkowe zalety. Przede wszystkim nie wymaga ingerencji w poszycie dachu. Tym samym jest to rozwiązanie, które można przeprowadzić stosunkowo szybko, a prace remontowe nie muszą być odkładane na sezon letni. W tym wypadku poddasze mogło zostać docieplone niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych.

Zastosowanie płyt izolacyjnych Thermano w od strony wewnętrznej dachu, jest szybkie i pozwala na docieplenie poddasza nawet jesienią i zimą.

Dzięki temu w sposób maksymalny zmniejszono ilość ciepła, która "uciekała" z budynku. A podczas upalnego lata pokój będzie zachęcał do spędzania czasu właśnie na poddaszu, w przyjemnym chłodnym powietrzu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o zastosowaniu płyt izolacyjnych Thermano, zapraszamy do obejrzenia serii Wszystko o termoizolacji Thermano.

Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej zastosowania Thermano, koniecznie skontaktuj się z ekspertem Balex Metal