Przy okazji Światowego Dnia Wody i Dnia Ochrony Bałtyku warto przypomnieć, że woda jest zasobem odnawialnym, ale ograniczonym. Gospodarowanie wodą stanowi więc nie tylko istotne dla gospodarki kraju zagadnienie, ale także dla każdego przedsiębiorstwa, które przyczynia się działalnością do pomniejszania tych zasobów.

W ramach realizowanego programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate, skupiamy się w Balex Metal na organizacji systemów zbierania wody deszczowej z budynków naszych zakładów. Bycie świadomym producentem oznacza także rozwijanie takich grup produktów, które sprzyjają nawykom służącym ochronie zasobów, a Balex proponuje właśnie takie rozwiązania.

Kosze do odławiania odpadów w Bałtyku

Czas na kolejny krok i ochronę tego co nam bliskie. Balex Metal rozpoczął współpracę z Fundacją Mare, która od 2016 roku realizuje swoją misję, jaką jest ochrona ekosystemów morskich i działanie na rzecz Morza Bałtyckiego.

Fundacja Mare działa na rzecz Morza Bałtyckiego rozwijając wiele wartościowych projektów takich jak instalacja koszy do odławiania odpadów z morza czy oczyszczania dna z sieci widmo
Źródło: Fundacja MARE

Fundacja walczy o przyszłość, w której społeczeństwo będzie świadome ekologicznie, żyjące w harmonii ze środowiskiem morskim. Robi to niezwykle skutecznie poprzez szereg projektów, które przynoszą wymierne efekty. Mowa między innymi o Operacji Widmo czy montowaniu specjalnych koszy na odpady w morzach. Do tej pory udało się zamontować 5 takich koszy. Dzięki współpracy z Balex Metal, koszy będzie więcej.

 To kolejny projekt naszej firmy, realizowany w ramach globalnego programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate. Do 2030 roku chcemy osiągnąć bardzo ambitne cele w obszarach zielonej energii, redukcji dwutlenku węgla, ochrony zasobów wodnych, a także gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Współpraca z Fundacją MARE ma wiele pozytywnych aspektów – wspólnie będziemy pracować nad dokładnym monitoringiem odpadów morskich. Jest to bardzo ważne do planowania dalszych działań na rzecz naszego morza, a także do prowadzenia skutecznej edukacji. Ponadto oczyszczanie marin i portów z odpadów zapobiega powstawaniu mikroplastiku, chroni morski ekosystem, ale równocześnie służy naszej lokalnej społeczności.