Skip to main content
Wymiana azbestu z dofinansowaniem tylko do 12 stycznia.

Wymiana azbestu z dofinansowaniem tylko do 12 stycznia.

18 grudnia 2023

Azbest był popularnym materiałem budowlanym w przeszłości, obecnie jest uważany za substancję rakotwórczą*, dlatego wymiana azbestowego pokrycia dachowego jest kluczowa zarówno dla zdrowia ludzi, jak i ochrony środowiska. Stąd Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) po raz kolejny uruchomiło program dofinansowania wymiany dachów z azbestu w gospodarstwach rolnych. Wnioski o dofinansowanie można składać od 15 grudnia 2023 roku do 12 stycznia 2024 roku. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20 tysięcy złotych.

Program dofinansowania do wymiany dachu skierowany jest do rolników. Mogą oni otrzymać dofinansowanie na pozbycie się azbestu nie tylko ze swoich domów, ale także budynków gospodarczych. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć właściciele domów jednorodzinnych.

Wymiana azbestu – dlaczego jest tak ważna?

Każda stara płyta włóknowo-cementowa (nazywana kiedyś eternitem) zawierała azbest, który według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest klasyfikowany jako rakotwórczy dla ludzi i jego obecność w budynkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ponadto, azbest w dachach ulega naturalnemu procesowi degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych, co może prowadzić do uwalniania włókien azbestowych do powietrza i skażania środowiska*.

Wymiana azbestu – najważniejsze pytania i odpowiedzi:

Dlaczego należy wymieniać azbestowy dach?

Azbest jest substancją rakotwórczą, a stare dachy z azbestu mogą być źródłem pyłów azbestowych, które stanowią poważne ryzyko dla zdrowia.

Jakie są korzyści z wymiany azbestu i na co go zamieniać?

Wymiana azbestu na bezpieczne materiały pozwala uniknąć zagrożenia zdrowotnego. Nowoczesne pokrycia dachowe są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Na co można wymienić to pokrycie? Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie eternitu blaszanymi pokryciami dachowymi jak  blachy trapezowe czy  pokrycia dachowe z Balex Metal. Dla przykładu  zastosowanie blachy trapezowej osłonowej, dzięki niewielkiej masie, znacznie ogranicza wielkość obciążeń stałych działających na elementy konstrukcyjne budynku. Dzięki wykorzystaniu trapezowych arkuszy można przeprowadzić efektywną optymalizację takiej inwestycji. Więcej o blachach trapezowych - jakie wybrać i dlaczego.  

Co dzieje się z azbestem po ściągnięciu z dachu?

Azbest jest zabezpieczany w sposób uniemożliwiający uwolnienie się włókien do powietrza i jest oddawany w paczkach do zakładów zajmujących się odpowiedzialnym zagospodarowanie odpadów. Odpowiednio przygotowany azbest jest składowany w  kwaterach na składowiskach, gdzie nie stanowi już żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Czy można otrzymać dofinansowanie na wymianę azbestu?

Tak, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę azbestu, zwłaszcza w gospodarstwach rolnych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) uruchomiło program dofinansowania wymiany dachów z azbestu w gospodarstwach rolnych. Wnioski o dofinansowanie można składać od 15 grudnia 2023 roku do 12 stycznia 2024 roku. Wsparcie można otrzymać na wymianę 500 m2 dachu, stawka pomocy wynosi 40 zł/ m2. Na realizację przedsięwzięcia może być przyznana i wypłacana zaliczka w wysokości 50 proc. wartości wsparcia. Aby móc ją otrzymać trzeba wypełniając wniosek o przyznanie pomocy, wystąpić o zaliczkę. O dofinansowanie z KPOiZO można się starać tylko drogą internetową, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR, od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Podsumowując, wymiana azbestu na dachu to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także troski o środowisko. Dofinansowanie dostępne z KPOiZO to doskonała okazja, aby przeprowadzić ważną modernizację. Skorzystaj z niej i ciesz się bezpiecznym, nowoczesnym dachem. Warto działać, gdyż termin składania wniosków mija 12 stycznia 2024 roku.

[Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia - WHO, "Azbest, środowisko i zdrowie: fakty i liczby", 2016]