Skip to main content
Zenit - rynna zaprojektowana przez dekarzy

Zenit - rynna zaprojektowana przez dekarzy

20 listopada 2018

Poznaj Zenit - system rynnowy posiadający najdłuższą gwarancją na rynku.

Zenit - rynna zaprojektowana przez dekarzy

Projekt ludzi, którzy znają dachy od podszewki.

– Dla każdego dekarza podczas montażu dachu bardzo ważnym elementem jest orynnowanie – stwierdza Patryk Klejna, pracujący w branży dekarskiej od 15 lat. I trudno się z nim nie zgodzić.

Bez skutecznego systemu odprowadzania wody wilgoć z łatwością przenikałaby do wnętrza domu, tworząc zacieki i gromadząc osady chorobotwórczych grzybów – a do tego z pewnością nikt z nas nie chciałby dopuścić. O tym, jak wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania budynku mają rynny, świadczy choćby fakt, że brytyjskie Society for Protection of Ancient Buildings (Towarzystwo Ochrony Zabytkowych Budowli) organizuje co roku w listopadzie Narodowy Dzień Rynien (National Gutters Day). W czasie tego święta właściciele domów czyszczą rynny z liści i igieł oraz naprawiają ewentualne uszkodzenia przed nadejściem zimy.

rynna zenit, dociśnięcie haka

Najdłuższa gwarancja na rynku

W Polsce Dnia Rynny jeszcze nie ma, zawsze jednak warto o ten element dbać. Dobrze zacząć od wyboru produktu z najwyższym półki. Jednym z takowych jest Zenit – system orynnowania premium produkowany przez firmę Balex Metal. Najważniejszą cechą rynny Zenit jest według specjalistów jej niezwykła wytrzymałość. Zapewnia ją specjalna poliuretanowa powłoka obustronna HDS35 objęta 40-letnią gwarancją, najdłuższą na polskim rynku.

Adam Byczkowski z działu rozwoju produktu Balex Metal, zapytany o najważniejsze zalety Zenita, bez wahania mówi o głębokim profilu rynny. Dobór właściwego profilu zapobiega przelaniu się wody przez jej krawędź. Oferowana w systemie Zenit wersja 33 (153 mm), przeznaczona do większych dachów, odprowadza do jednej trzeciej wody więcej niż płytsze profile. Byczkowski wspomina też o bardzo solidnym wykonaniu systemu. Na przykład haki, czyli wsporniki podtrzymujące rynnę, wykonane są z płaskownika. Dzięki temu hak jest bardzo wytrzymały, nie ma więc ryzyka oberwania się rynny nawet przy intensywnych opadach deszczu czy śniegu. A dodatkowo na takim haku można spokojnie stanąć w trakcie montażu rynny. Co istotne, Zenit to projekt dekarzy, a więc ludzi, którzy na co dzień zajmują się dachami, w związku z czym znają je od podszewki. Elementy systemu są zatem świetnie do siebie dopasowane, a ich montaż nie wymaga dodatkowego uszczelniania.

Podkreśla to Patryk Klejna: – Jeśli chodzi o deczko systemu Zenit, to nader istotne jest to, że nie wymaga ono uszczelnienia i jest szybkie w montażu. (Cały filmik z udziałem dekarza można obejrzeć w serwisie YouTube).

montaż systemu rynnowego Zenit na dachu

Wystarczy tylko połączyć elementy i… już!

Na system Zenit składają się następujące elementy: narożnik wewnętrzny/zewnętrzny, złączka z uszczelką, rynna, denko, sztucer, kolanko/wylewka, rura spustowa, hak długi nakrokwiowy, hak czołowy, przykręcana obejma.

Wspomnijmy jeszcze o dwóch kwestiach dotyczących budowy Zenita. Po pierwsze w celu uszczelnienia złączenia dwóch rynien zastosowano w nim wywinięcie pełniące rolę zamka. Rozwiązanie to wspomaga działanie złączek, zmniejszając w ten sposób ryzyko przecieków. Nie możemy też zapomnieć o sztucerze, zwanym również lejem spustowym. To bardzo istotny element rynny, przez który przepływa cała zebrana deszczówka. Musi być więc wytrzymały i odporny na rdzę. Aby osiągnąć ten cel, zastosowano obustronnie ocynkowaną stal, a całość wykonano z jednego kawałka blachy. Warto przy tym nadmienić, że szew ze względów estetycznych został schowany z tyłu. Rynny Zenit doskonale znoszą środowiska wysoce agresywne pod względem korozji (do C4). Oprócz tego ich asortyment przedstawia się interesująco, jeśli chodzi o kolorystykę – w zależności od indywidualnych upodobań można zakupić je w kolorze czarnym, czekoladowobrązowym, ceglastym, wiśniowym, grafitowym, białym lub srebrzystometalicznym. Świetnie sprawdzą się w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, usługowych i rolniczych, zarówno nowych, jak i remontowanych.

Rynna głęboka Zenit - zaprojektowana przez dekarzy

Ze Słowacji w świat

System Zenit produkowany jest na Słowacji, w jednej z fabryk Grupy Balex Metal. Malowniczo położony zakład wybudowano między górskimi pasmami – Wielką i Małą Fatrą. Fabryka od 2011 r. produkuje nowoczesne rynny i akcesoria dachowe z blachy. Robota rusza tuż po szóstej rano. W sezonie podczas jednej zmiany powstaje do siedmiu tysięcy metrów rynien – 15 metrów na minutę.

dekarz o rynnie Zenit