Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów to najlepszy pretekst żeby chwycić temat za przysłowiowe rogi. Szczególnie, jeśli chodzi nam o takie rozwiązania, które zapewnią komfort i spokój na długie, naprawdę długie lata.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na bardzo konkretne pytania związane z termomodernizacją, a zarazem płytami Thermano. Trudno byłoby nie wziąć pod uwagę właśnie płyt termoizolacyjnych z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej, jeśli szukamy najwyższej efektywności. 

Jakie są najważniejsze zasady w termomodernizacji?

Nowe zapisy ustawy w niektórych obszarach poszerzają możliwości ubiegania się o środki na prace termomodernizacyjne. Jednak oprócz tego, z wymienionego aktu prawnego można wyciągnąć wniosek dotyczący ogólnej zasady, którą powinien się kierować każdy inwestor planujący przeprowadzić takie prace.

Planowanie ulepszeń budynku powinno bazować na materiałach spełniających trzy podstawowe warunki:

  1. Będą one tworzyć zaporę, która umożliwi zachowanie komfortu cieplnego nie tylko w sezonie grzewczym, ale również w okresie gorąca i upałów.

  2. Materiały powinny być trwałe i gwarantować, że budynek podczas jego eksploatacji nie będzie ulegał uszkodzeniom, co prowadziłoby do zwiększenia nakładów na termomodernizację.

  3. Ponadto materiały powinny odpowiadać przyjętym w projekcie założeniom termoizolacyjnym. Tylko wówczas dobrze zbudżetowana i przeprowadzona termomodernizacja będzie inwestycją na długie lata.

Czy odpowiednie ocieplenie domu rzeczywiście może się zwrócić już po kilku latach?

Właściwe ocieplenie domu to spora, ale niezwykle potrzebna inwestycja. Jeśli przeprowadzimy ją stawiając na właściwe materiały, zwróci się po kilku latach. Kolejne, to już czysty zysk i zadowolenie z domu o właściwym komforcie cieplnym.


Podstawową zasadą jest przyjęcie faktu, że koszt ogrzewania domu nie zależy tylko i wyłącznie od jego źródła zasilania, ale przede wszystkim od tego, ile ciepła z tego domu ucieknie. W myśl tej zasady im lepiej ocieplony dom, tym mniejsze koszty za ogrzewanie.

Konkretny przykład, konkretne pieniądze!

Przeanalizujmy więc przykład termomodernizacji domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych, ocieplony z każdej strony 20 cm termoizolacji, w którym do ogrzewania wykorzystujemy eko-groszek. Roczny koszt ogrzewania takiego budynku może sięgać nawet 5 tysięcy złotych w wypadku zastosowania tradycyjnej izolacji typu wełna, czy styropian. Zastosowanie nowoczesnych, efektywnych materiałów izolacyjnych, takich jak płyty z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej Thermano, pozwoli obniżyć go nawet do 2 tysięcy złotych rocznie. Oznacza to spore oszczędności.

Ekipy montażowe mają długie terminy? Przeprowadź montaż sam!

Płyty Thermano mają najwyższą cenę spośród wszystkich wymienionych opcji w zakupie. Jest to jednak materiał najbardziej efektywny, najtrwalszy, nie ulega żadnej degradacji, a koszty jego montażu są bardzo niskie.

Dla właściciela domu niezwykle ważną oszczędnością jest możliwość przeprowadzenia samodzielnego montażu. Thermano wybacza wiele błędów wykonawczych. Wymiary płyt powodują, że praca instalacyjna jest szybka i bardzo prosta. Ponadto materiał jest odporny na wszelkie czynniki biologiczne, zalania i stanowi najlepsze zabezpieczenie przed szkodnikami takimi jak myszy czy kuna. Jednakże najistotniejszą zaletą tego materiału jest fakt generowania olbrzymich oszczędności rok do roku i pewność parametrów w skrajnie ciepłych jak i zimnych warunkach.

Czy parametry cieplne płyt termoizolacyjnych PIR ulegają po jakimś czasie zmianie?

Nie! Warto pamiętać, że parametry płyt Thermano nie zmieniają się… przez dziesiątki lat. Żywotność płyt termoizolacyjnych PIR porównywalna jest z żywotnością cegły. Dlatego myśląc również w kontekście ekologicznym, ten materiał na pewno spełnia takie kryteria.

Jeśli chcemy, aby materiały konstrukcyjne naszego domu były dobre, postawmy na trwałą i efektywną termoizolację. Będzie ona stanowiła o wartości i jakości ścian, dachu i całego domu. Rachunek jest zatem prosty: warto zainwestować w materiał, droższy w zakupie, ale tańszy w montażu. Posłuży nam przez długie lata.

Dlaczego mówi się, że lambda lambdzie nierówna?

Polska to kraj wyjątkowy pod względem występujących warunków pogodowych. Zimą temperatura potrafi spaść do -20 stopni, latem dogrzać dach nawet do 80 stopni, za to wiosną i jesienią mamy istną huśtawkę. W ciągu 12 godzin temperatura na dachu może skakać od kilkudziesięciu stopni do kilku poniżej zera. Znamy to z praktyki. Duszne i upalne poddasze latem i niedogrzane domy zima. Z czego to wynika?


Sprawdzaj lambdę starzeniową, czyli taką, która będzie zachowywała swoje parametry po zamontowaniu materiału w obiekcie. Lambda deklarowana, a starzeniowa to nie to samo!

Lambda, czyli współczynnik przenikalności termicznej nie jest stały. Podawana na opakowaniach termoizolacji liczba jest normatywna dla zawsze takich samych stałych warunków, gdzie temperatura zewnętrzna wynosi 10 stopni, a wewnętrzna 20 stopni. Regułą jest, że lambda się polepsza nieznacznie dla warunków niższej temperatury zewnętrznej i pogarsza dla temperatury wyższej. W wypadku tradycyjnych termoizolacji takich jak wełna ta różnica może wynosić aż 35-40%. Oznacza to, że aby zachować te same warunki termoizolacji latem należałoby zwiększyć grubość o wartość tej różnicy.

Thermano jako materiał termoizolacyjny jest mniej podatny na te różnice, a w skrajnych warunkach, gdzie temperatura dachu dochodzi do 80 stopni, może ona wynosić maksymalnie do 16-18%. To sprawia, że Thermano stanowi najlepsze zabezpieczenie zarówno przed zimnem jak i ciepłem w lecie. Jest też mniej podatna na wahania temperatur wiosną i jesienią.

Ile i jaka grubość termoizolacji?

Przed przystąpieniem do planowania prac termomodernizacyjnych, musimy wiedzieć ile i jakich materiałów nam potrzeba. Nie każdy potrafi to precyzyjnie wyliczyć. – Przychodzimy z pomocą. Wystarczy skorzystać z konfiguratora. W prostych krokach można wybrać swój dach, program poda odpowiednie zapotrzebowanie na liczbę płyt Thermano, a także wkrętów i innych potrzebnych akcesoriów.  


Możesz sam obliczyć jaką powierzchnię warstwy termoizolującej trzeba zastosować w budynku. Wystarczy podać tylko podstawowe parametry, a konfigurator sam wszystko obliczy.

Kiedy termomodernizacja jest w pełni efektywna?

 Z czym się nam kojarzy hasło „termomodernizacja”?  – Wymiana pieca na nowoczesny, ekologiczny model. Taki, dzięki któremu będziemy mieli pod kontrolą zużycie energii. To najczęstsza myśl, która przychodzi nam do głowy, szczególnie przy obecnym poziomie cen za energię i prognozach ich kolejnego wzrostu.

Minimalizowanie strat ciepła trzeba jednak przeprowadzić w sposób właściwy, a nie intuicyjny czy skojarzeniowy. Dlatego przede wszystkim prace powinny być zaplanowane we właściwej kolejności i dotyczyć ocieplenia całego domu. Czyli jak?...


Kiedy termoizolacja jest w pełni efektywna?
Gdy dotyczy całego domu!

….Przede wszystkim niech wybrzmi, że wymiana pieca to ostatni krok w drodze do pełnej termomodernizacji.  Przez wymianę tylko samego kotła, koszty ogrzewania mogą nam wzrosnąć nawet o 150 procent. Wynika to z faktu, że bilans cieplny budynku zawsze musi się zerować, zatem ciepło, które nam ucieka przez okna, dach, ściany, musi zostać dostarczone przez system ogrzewania.

Co wobec tego należy zrobić? Warto przede wszystkim zainwestować w lepsze termoizolacyjnie okna, w docieplenie dachu i ścian. Dzięki temu ograniczymy zapotrzebowanie budynku na energię cieplną i wtedy będziemy mogli przystąpić do wymiany pieca na nowocześniejszy.

Gdzie rachunki za ogrzewanie będą niższe?

Załóżmy dwa takie same budynki o powierzchni użytkowej 200 m kwadratowych. Oba ocieplone z każdej strony 15 cm izolacji. Jeden jest ocieplony styropianem lub wełną i ogrzewany węglem, drugi ocieplony Thermano i ogrzewany prądem. Gdzie rachunki za odgrzewanie będą niższe? Oczywiście tam, gdzie dom ocieplony jest Thermano. Koszty za ogrzewanie będą niższe o ok. 5%. Natomiast, jeśli ten sam dom ocieplony płytami Thermano będzie ogrzewany węglem, różnica na kosztach ogrzewania wyniesie już 40%.