Raporty opisujące problemy ze smogiem, jednoznacznie wskazują, że wiele zależy od nas samych. Jeśli zadbamy między innymi o skuteczną termoizolację budynków, znacznie zredukujemy zapotrzebowanie na ich ogrzewanie. W ten sposób przyczynimy się do poprawienia jakości powietrza. 


Zapewniając skuteczną termomodernizację budynku przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza.

Warto w tym miejscu na chwilę wrócić do znowelizowanego projektu ustawy  o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wśród wprowadzanych zmian, nowelizacja przewiduje promowanie inwestycji, które obejmują termomodernizację oraz (zakup i) montaż odnawialnych źródeł energii.

Przeprowadzenie termomodernizacji w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii daje najlepsze efekty, może być jednak dość kosztowne. Właśnie dlatego premia na termomodernizację wzrośnie nawet do 21 procent kosztów inwestycji, jeśli inwestor zdecyduje się na montaż np. systemu fotowoltaicznego czy turbiny wiatrowej. Tej regulacji powinni się szczególnie przyglądać właściciele domków jednorodzinnych.

Sposób na skuteczną termoizolację każdego dachu

Najwięcej ciepła z ludzkiego ciała „ucieka” przez głowę, a z budynku przez dach. Dlatego warto przyjrzeć się rozwiązaniom, do zastosowania na każdym rodzaju dachu.

Jeśli chcemy uzyskać najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła, a jednocześnie szukamy materiału, który będziemy mogli zaaplikować nawet w miejscach „gardłowych”, gdzie nie ma przestrzeni na grubą warstwę izolatora - płyty z twardej pianki poliuretanowej sprostają obu tym wymaganiom.

Termoizolacja Thermano na dachu skośnym

Płyty Thermano mogą być montowane na dachu skośnym, aż na 3 różne sposoby. Daje to pełne spektrum rozwiązań docieplenia również w przypadku dachów remontowanych. Dodatkowo przy docieplaniu poddasza, można zastosować płyty o niewielkiej grubości, które i tak świetnie izolują i sprostają normom budowlanym. Dlatego jest to najlepszy sposób by szybko, tanio, ale przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ilość ciepła, które "ucieka" z budynku.


Docieplając poddasze użytkowe można połączyć Thermano z materiałem otwartym dyfuzyjnie.

Należy również wspomnieć, że płyty Thermano można łączyć z wełną lub styropianem. Docieplając poddasze, taki układ ma ogromne zalety – powstanie połączenie materiału gazoszczelnego (Thermano od strony poddasza) z materiałem otwartym dyfuzyjnie (wełna ułożona między krokwiami).

Thermano na dachu płaskim

Termoizolacja dachu płaskiego wymaga natomiast stosowania takich materiałów, które mają wysoką wytrzymałość na ściskanie. Dzięki Thermano, na dachu może być montowana różnego rodzaju instalacja oraz zachowana bezpieczna komunikacja. Thermano jest też coraz częściej stosowane przy dachach zielonych co ma dodatkowy, wymiar ekologiczny.

Docieplenie ścian zewnętrznych i posadzki

Ponadto płyty Thermano dają możliwość docieplenia ścian zewnętrznych w układzie trójwarstwowym. Tutaj często wychodzi aspekt praktyczny płyt z poliuretanu. Przy dociepleniu ścian pojawia się wiele ciasnych miejsc (np. ukrytej rynny) gdzie nie można by było ich dostatecznie docieplić tradycyjnymi materiałami. Zbyt cienka warstwa wełny czy styropianu nie spełniłaby swojej funkcji.


Przy dociepleniu ścian pojawiają się miejsca „gardłowe”, gdzie trzeba zastosować skuteczną i cienką warstwę izolatora. Thermano sprawdza się w takich przypadkach.

Podłoga równie ważna przy termomodernizacji

Termoizolacja podłogi także odgrywa kluczową rolę w dociepleniu całego budynku. Ciepłe powietrze przemieszcza się w górę, dlatego zabezpieczenie posadzki jest tak istotne. W przypadku docieplania posadzek z wbudowaną instalacją grzewczą, montaż płyt PIR znacznie zredukuje straty ciepła bezpośrednio przy źródle ogrzewania.

Przykłady, które warto zapamiętać!

Przykład nr 1: Dom zaizolowany od stóp do głów

Właściciel domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 280 metrów kwadratowych, poddał budynek pełnej termoizolacji. Dach został docieplony płytami Thermano o grubości 11 centymetrów w systemie nakrokwiowym oraz 10-centymetrową warstwą wełny międzykrokwiowo. Ścianę zaizolowano płytami Thermano o grubości 11 centymetrów, a posadzkę płytami o grubości 6 centymetrów.

Zamontowano okna PCV z szybami termoizolacyjnymi. Instalację grzewczą stanowi piec gazowy kondensacyjny. Dom nie posiada jeszcze instalacji z odnawialnych źródeł energii. Średni koszt zużycia gazu za ogrzewanie rocznie to 3200 zł brutto.

Przykład 2: Docieplenie i ogród na dachu

Inwestor postanowił rozbudować przedszkole o dodatkowe sale i taras (nad nimi) o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wzrosła o 500 metrów kwadratowych. Rozbudowany obiekt został docieplony płytami Thermano. Po roku użytkowania okazało się, że rachunki za ogrzewanie nie wzrosły.


Rozwiązanie podwójnie ekologiczne. Docieplenie płytami Thermano nie wymagało zbyt grubej warstwy izolatora i pozwoliło na organizację ogrodu.

Następnie inwestor rozbudował przedszkole od drugiej strony budynku, o dwie kolejne sale. Tym razem na tarasie, nad nowymi salami, powstał… ogród. W ten sposób powstało rozwiązanie podwójnie ekologiczne. Dzięki płytom Thermano można było zastosować cieńszą warstwę ocieplenia, a co za tym idzie - zmieściła się ziemia oraz trawa z rolki.

Przykład 3: Ciągłość ocieplenia i oszczędność miejsca

Parterowy budynek z poddaszem użytkowym miał zewnętrzne i wewnętrzne ściany murowane z bloczków silikatowych. To solidny materiał, ale najmniej korzystny pod względem izolacyjności termicznej, w porównaniu z gazobetonem lub pustakami z ceramiki poryzowanej. Dlatego wymagał dobrej otuliny ociepleniowej.

Właściciel zdecydował się na płyty Thermano, bo PIR, czyli poliizocyjanurat, jest obecnie materiałem o najniższym, a więc najbardziej korzystnym współczynniku przewodzenia ciepła, wynoszącym nawet 0,023 W/mK. Duża sztywność płyt i znaczna odporność na ściskanie przekonały właściciela domu, by użyć ich także do nakrokwiowej izolacji dachu skośnego, pod którym znajdowały się pomieszczenia użytkowe.

Metoda nakrokwiowego montażu płyt Thermano pozwoliła wyeliminować mostki termiczne, trudne do ominięcia przy tradycyjnych sposobach ocieplenia połaci. Taka metoda pozwoliła również na zaoszczędzenie miejsca na poddaszu. Płyty znajdują się od zewnętrznej strony dachu i właśnie dzięki temu nie pomniejszyła się kubatura pomieszczeń. Zachowano również ciągłość ocieplenia – szczelne połączenie izolacji ścian z izolacją dachu.

 

Zobacz:
Jak wykonać termoizolację ściany
Jak położyć i docieplić dach zielony
Jak docieplić poddasze domu pod krokwiami
Jak zamontować płyty Thermano na dachu skośnym na krokwiach