Skip to main content
Wymarzony dom z PŁYTY WARSTWOWEJ? TANIEJ, SZYBCIEJ, PEWNIEJ!

Wymarzony dom z PŁYTY WARSTWOWEJ? TANIEJ, SZYBCIEJ, PEWNIEJ!

28 lutego 2024

W dobie poszukiwań budynków charakteryzujących się możliwością szybkiej realizacji i niskim zapotrzebowaniem na energię płyty warstwowe wydają się wręcz idealnym materiałem do budowy takich obiektów. 

Czym jest płyta warstwowa?

Płyta warstwowa to wyrób budowlany przeznaczony na ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz na dachy skośne. Konstrukcja paneli składa się z okładzin stalowych z blach powlekanych oraz rdzenia izolacyjnego pomiędzy nimi (wełna mineralna lub poliuretan PIR). 

Płyty warstwowe o designerskim charakterze

W ofercie Balex Metal jest do wyboru aż 16 rodzajów płyt warstwowych wykonanych z różnych materiałów, z czego część nadaje się do pokryć dachowych, a część do ściennych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje płyta warstwowa SLATE, zwana też płytą łupkową. Stosowana zarówno na dachu skośnym (min. 25°) jak i na elewacji pozwala stworzyć minimalistyczną bryłę o designerskim charakterze. Płyta jest dostępna w grubościach 60 i 120 mm i wielu długościach (od 3 do 10 m) i przystosowana jest do montażu w układzie poziomym. Możliwości zastosowań jest zresztą wiele. Przy jej projektowaniu zwrócono uwagę na ukryte mocowanie, dzięki którym możliwe jest  zachowanie oczekiwanego efektu wizualnego. Płyta łupkowa świetnie pasuje do architektury łączącej prostotę i funkcjonalność z nowoczesnymi rozwiązaniami zapewniającymi wygodę, bezpieczeństwo i energooszczędność. 

Czy domy z płyty warstwowej są energooszczędne?

Dzięki zastosowaniu wypełniaczy takich jak wełna mineralna i PIR, możliwe jest wznoszenie budynków nawet o zerowym zużyciu energii. Do budowy domów pasywnych konieczne jest zastosowanie rozwiązań technicznych do uszczelnienia wszystkich połączeń, a także zastosowanie płyt warstwowych o podwyższonej efektywności energetycznej, co pozwala na niemal całkowite wyeliminowanie strat energii. Dom pasywny, jak sama nazwa wskazuje, zużywa bardzo mało energii cieplnej, a energii ze źródeł nieodnawialnych Ep w szczególności. Przyjęto, że wartością graniczną zapotrzebowania na energię pierwotną, czyli pochodzącą ze źródeł nieodnawialnych jest 15 kWh/m²/rok. Dom pasywny charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię. Z tego względu każdy budynek tego typu generuje minimalne koszty związane z jego utrzymaniem. Doprowadzenie obiektu do standardu niskoenergetycznego wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań projektowych już na etapie ustalania planu funkcjonalno-użytkowego budynku.

Dom z płyty warstwowej, czyli jaki?

Dom z płyty warstwowej jest nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych metod budowy. Może być stawiany zarówno w oparciu o konstrukcję stalową, żelbetową, drewnianą lub różne układy hybrydowe. Konstrukcja szkieletowa znajduje się po wewnętrznej stronie budynku. Aby w ściany zewnętrzne móc zatem wstawić okna lub drzwi konieczne jest wbudowanie między słupami odpowiedniej podkonstrukcji.   

Inne zalety budowy domu z płyty warstwowej

Po pierwsze płyty warstwowe spełniają szereg istotnych wymagań, które przekładają się na wiele korzyści. Najważniejsze są tu wysokie parametry izolacyjności termicznej i akustycznej, a także odporność na wodę, ogień i promieniowanie słoneczne. Wśród zalet takiego domu należy wymienić: 

  • Tańsza i szybsza budowa: ta technologia pozwala budować wymarzony dom dużo taniej i skraca czas budowy – w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. 
  • Nie wymaga ocieplenia i wykańczania z zewnątrz: budynek powstaje szybko i przegrody zewnętrzne nie wymagają ocieplania ani wykańczania. Płyty warstwowe mają bowiem dobrą izolacyjność termiczną (rdzeń PIR o grubości 10 cm zapewnia U = 0,22 W/(m2 ∙K)), dzięki czemu nie wymagają dodatkowej izolacji ani wykończenia. Odpada więc układanie tynków czy okładzin wewnętrznych i elewacyjnych
  • Wysoki poziom izolacji akustycznej
  • Wysoki poziom szczelności ciśnieniowej, co znacząco wpływa na klasyfikację energetyczną
  • Niskie koszty utrzymania budynku
  • Izolacja + elewacja w jednym
  • Łatwiejsze czyszczenie elewacji: wiadomo, że ściany zewnętrzne są stale wystawione na różnorodne warunki środowiskowe i atmosferyczne, w warunkach miejskich mówimy o kurzu i pyle, który osiada na elewacjach. Płyty warstwowe nie wymagają stosowania tynków, czyli ich czyszczenie jest prostsze – wystarczy je umyć.  

Doradztwo i wycena jak najbardziej 

Jeśli jesteś zainteresowany płytami warstwowymi, zastanawiasz się, które wybrać, z jakim rdzeniem, z jaką powłoką -  skontaktuj się z naszym przedstawicielem handlowym.

Garść dodatkowych informacji i inspiracji: