Skip to main content

Jak docieplić domek letniskowy?

13 lutego 2018

Instrukcja wymiany termoizolacji w domku letniskowym.

djembed

Instrukcja wymiany termoizolacji w domku letniskowym.

Odpowiednio zmodernizowane obiekty letniskowe pozwalają na wydłużenie sezonu turystycznego o dodatkowe miesiące, co w praktyce oznacza większe zyski dla inwestora, w przypadku działalności turystycznej. Przykładem takiego obiektu jest popularny, trójkątny domek typu Brda, który posłużył za przykład do instrukcji instalacji docieplenia.

Domek został od zewnątrz pokryty płytami z twardej pianki poliuretanowej PIR o najwyższej klasie termoizolacyjności A++

Ile kosztuje wykonanie docieplenia domku letniskowego?

Aby realnie odczuć różnicę, zalecana grubość termoizolacji to 100 mm.

  • płyty Thermano - od 70 zł za m2
  • robocizna* - od 35 zł za m2

*Montaż płyt Thermano jest prosty i niewprawiony majsterkowicz bez problemu wykona go samodzielnie. Płyty bardzo wygodnie się docina, a zabezpieczenie styków taśmą aluminiową nie stanowi większego problemu.

Docieplenie domku letniskowego krok po kroku

1. Modernizację należy rozpocząć od demontażu starego pokrycia dachowego. W pierwszej kolejności należy zdemontować wszystkie kolizyjne obróbki blacharskie. Bardzo często pokryciem dachowym jest eternit, który należy zdjąć i zutylizować. Demontaż eternitu najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie, posiadającej zezwolenie na prowadzenie tego typu prac, oraz dysponującej specjalnymi środkami ochrony osobistej.

Zdemontowane płyty eternitowe należy starannie ułożyć na paletach, a następnie zabezpieczyć folią ochronną przed pyleniem włókien azbestowych podczas składania, transportu i utylizacji.

2. Kolejnym etapem modernizacji jest inspekcja stanu technicznego: odsłoniętej więźby dachowej, podkonstrukcji i membran. W przypadku negatywnej oceny wadliwe elementy należy wymienić lub naprawić. Na prezentowanym obiekcie więźba dachowa okazała się być sucha i bez wad technicznych.

3. Następnym krokiem jest przygotowanie materiałów do termoizolacji. W tym przypadku do docieplenia dachu i ścian szczytowych zastosowano płyty Thermano z twardej pianki poliuretanowej. Jest to materiał o najwyższym oporze termicznym wśród powszechnie stosowanych materiałów termoizolacyjnych.

4. Podczas tej realizacji zastosowano płyty Thermano w dwóch warstwach: 80 mm i 50 mm. Płyty należy odpowiednio dociąć. Można to zrobić przy użyciu dowolnego narzędzia do cięcia.

5. Następnie, za pomocą wkrętów, mocujemy pierwszą warstwę termoizolacji. Płyty Thermano montujemy w układzie mijankowym. Drugi rząd Thermano mocujemy w taki sam sposób jak pierwszą warstwę.

6. Kolejnym krokiem jest położenie membrany paroprzepuszczalnej i zamocowanie łat. Płyty Thermano są nie tylko odporne na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych, ale również na gryzonie, grzyby, pleśń, wody opadowe i parę wodną. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów letniskowych, najczęściej położonych w sąsiedztwie lasów czy zbiorników wodnych.

Podwójna warstwa Thermano zapewni znakomite właściwości termoizolacyjne. Tak zmodernizowany obiekt jest możliwy do eksploatacji wczesną wiosną oraz późną jesienią, a przy zapewnieniu odpowiedniego źródła ciepła - również zimą. Inwestycja w Thermano pozwala jednocześnie na znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Dodatkowa korzyść wynikająca z montażu płyt PIR to utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz budynku latem, nawet podczas silnych upałów.

Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...

  • Na wiele lat wydłużysz sezonowość domku letniskowego.
  • Nie będziesz musiał się martwić o to, że z czasem termoizolacja straci swoje właściwości. Thermano jest odporne na zawilgocenie, a także na ingerencję gryzoni czy ptaków.
  • Zmniejszysz zużycie energii potrzebnej na ogrzanie, lub schłodzenie obiektu, co przełoży się na oszczędności oraz przyczyni się do zredukowania emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Zobacz także

W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:

+48 801 000 807