Jak docieplić domek letniskowy?
Instrukcja wymiany termoizolacji w domku letniskowym.
Instrukcja wymiany termoizolacji w domku letniskowym.
Odpowiednio zmodernizowane obiekty letniskowe pozwalają na wydłużenie sezonu turystycznego o dodatkowe miesiące, co w praktyce oznacza większe zyski dla inwestora, w przypadku działalności turystycznej. Przykładem takiego obiektu jest popularny, trójkątny domek typu Brda, który posłużył za przykład do instrukcji instalacji docieplenia.
Domek został od zewnątrz pokryty płytami z twardej pianki poliuretanowej PIR o najwyższej klasie termoizolacyjności A++
Ile kosztuje wykonanie docieplenia domku letniskowego?
Aby realnie odczuć różnicę, zalecana grubość termoizolacji to 100 mm.
- płyty Thermano - od 70 zł za m2
- robocizna* - od 35 zł za m2
*Montaż płyt Thermano jest prosty i niewprawiony majsterkowicz bez problemu wykona go samodzielnie. Płyty bardzo wygodnie się docina, a zabezpieczenie styków taśmą aluminiową nie stanowi większego problemu.
Docieplenie domku letniskowego krok po kroku
1. Modernizację należy rozpocząć od demontażu starego pokrycia dachowego. W pierwszej kolejności należy zdemontować wszystkie kolizyjne obróbki blacharskie. Bardzo często pokryciem dachowym jest eternit, który należy zdjąć i zutylizować. Demontaż eternitu najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie, posiadającej zezwolenie na prowadzenie tego typu prac, oraz dysponującej specjalnymi środkami ochrony osobistej.
Zdemontowane płyty eternitowe należy starannie ułożyć na paletach, a następnie zabezpieczyć folią ochronną przed pyleniem włókien azbestowych podczas składania, transportu i utylizacji.
2. Kolejnym etapem modernizacji jest inspekcja stanu technicznego: odsłoniętej więźby dachowej, podkonstrukcji i membran. W przypadku negatywnej oceny wadliwe elementy należy wymienić lub naprawić. Na prezentowanym obiekcie więźba dachowa okazała się być sucha i bez wad technicznych.
3. Następnym krokiem jest przygotowanie materiałów do termoizolacji. W tym przypadku do docieplenia dachu i ścian szczytowych zastosowano płyty Thermano z twardej pianki poliuretanowej. Jest to materiał o najwyższym oporze termicznym wśród powszechnie stosowanych materiałów termoizolacyjnych.
4. Podczas tej realizacji zastosowano płyty Thermano w dwóch warstwach: 80 mm i 50 mm. Płyty należy odpowiednio dociąć. Można to zrobić przy użyciu dowolnego narzędzia do cięcia.
5. Następnie, za pomocą wkrętów, mocujemy pierwszą warstwę termoizolacji. Płyty Thermano montujemy w układzie mijankowym. Drugi rząd Thermano mocujemy w taki sam sposób jak pierwszą warstwę.
6. Kolejnym krokiem jest położenie membrany paroprzepuszczalnej i zamocowanie łat. Płyty Thermano są nie tylko odporne na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych, ale również na gryzonie, grzyby, pleśń, wody opadowe i parę wodną. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów letniskowych, najczęściej położonych w sąsiedztwie lasów czy zbiorników wodnych.
Podwójna warstwa Thermano zapewni znakomite właściwości termoizolacyjne. Tak zmodernizowany obiekt jest możliwy do eksploatacji wczesną wiosną oraz późną jesienią, a przy zapewnieniu odpowiedniego źródła ciepła - również zimą. Inwestycja w Thermano pozwala jednocześnie na znaczne oszczędności na ogrzewaniu.
Dodatkowa korzyść wynikająca z montażu płyt PIR to utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz budynku latem, nawet podczas silnych upałów.
Dzięki zamontowaniu termoizolacji Thermano...
- Na wiele lat wydłużysz sezonowość domku letniskowego.
- Nie będziesz musiał się martwić o to, że z czasem termoizolacja straci swoje właściwości. Thermano jest odporne na zawilgocenie, a także na ingerencję gryzoni czy ptaków.
- Zmniejszysz zużycie energii potrzebnej na ogrzanie, lub schłodzenie obiektu, co przełoży się na oszczędności oraz przyczyni się do zredukowania emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Zobacz także
- Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na posadzce
- Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu skośnym nakrokwiowo
- Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu skośnym podkrokwiowo
- Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu płaskim - zielonym
- Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na ścianie trójwarstwowej
- Przykład montażu termoizolacji Thermano na ścianie zewnętrznej (płyty + tynk)
- Instrukcja montażu termoizolacji Thermano na dachu płaskim
W razie pytań prosimy o kontakt z doradcami technicznymi Thermano:
+48 801 000 807