Skip to main content
Płyty warstwowe a budownictwo energooszczędne

Płyty warstwowe a budownictwo energooszczędne

09 lutego 2021

Balex Metal posiada w swojej ofercie ścienne płyty warstwowe PIR Standard o grubościach 110 mm, 120 mm oraz 130 mm. Tym samym  płyty spełniają Warunki Techniczne 2021 dotyczące izolacyjności ścian już przy grubości 110 mm. Dzięki temu płyty warstwowe coraz częściej będą pojawiać się w budownictwie energooszczędnym.

Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się przepisy wprowadzające nowe wytyczne dotyczące m.in. parametrów przewodności termicznej. Wymagania te miały na celu podwyższenie standardów dotyczących przenikania ciepła, czyli energochłonności budynków.

Płyty warstwowe z najlepszym współczynnikiem przenikania ciepła

Współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła dla płyt warstwowych w nowych grubościach to:

  • płyta warstwowa ścienna PIR Standard 110 mm – U=0,20 W/m2K
  • płyta warstwowa ścienna PIR Standard 120 mm – U=0,19 W/m2K
  • płyta warstwowa ścienna PIR Standard 130mm – U=0,17 W/ m2K

W Niemczech i innych karajach Europy Zachodniej buduje się domy jednorodzinne z płyty warstwowej. Są one nowoczesne i bardzo energooszczędne.
W Europie Zachodniej klienci od dawna doceniają płyty warstwowe i inwestują w domy energooszczędne.    

Powyższe parametry sprawiają, że w przypadku wykorzystania płyt warstwowych PIR do wznoszenia ścian zewnętrznych, już płyty o grubości 110 mm spełniają wymagania WT2021. Ta grubość jest jednak równie istotna przy zastosowaniu płyty od strony wewnętrznej budynku. Oprócz bardzo dobrych parametrów izolacyjnych, płyta powoduje również duże oszczędności na powierzchni użytkowej. Ponadto może być łączona z innymi materiałami np. wełną mineralną.

Natomiast zastosowanie płyt ściennych o grubościach 120 i 130 mm nie tylko pozwoli na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła „ponad standard”, ale także na zrekompensowanie niedostatków innych elementów budynku. Płyty dają w tym wypadku możliwość, aby poprawić ogólny bilans cieplny pomimo słabej izolacyjności np. okien czy drzwi.

Płyty warstwowe ścienne PIR Standard

Nowe płyty dostępne są w dwóch szerokościach 1000 mm oraz 1100 mm. Można je również wybierać w pełnym zakresie blach, powłok i profilacji. W przypadku profilowania okładzin, warto nadmienić, że płyta posiada również te, z pozycji najnowsze w ofercie Balex Metal:

  • Liniowanie
  • Mikroprofilowanie
  • Profilowanie gładkie
  • Clearline
  • Double Clearline

Płyty warstwowe Balex Metal dają dużo możliwości również pod względem wyboru grubości rdzenia, profilacji czy koloru
Double Clearline posiada dwa lekko zaostrzone rowki. Pokrywając całą powierzchnię ścienną płytami w tej profilacji, otrzymamy nowoczesny i wyrazisty wzór.

Płyty ścienne w nowych grubościach, nie tylko są odpowiedzią na zapotrzebowanie Klientów rynku krajowego, ale również spełniają szczególne wymagania dla płyt warstwowych na rynkach zagranicznych.

Zastosowanie płyt warstwowych w energooszczędnym budownictwie

Płyty warstwowe dają ogromne możliwości w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Niezmiennie królują przy wznoszeniu obiektów wielkopowierzchniowych – o przeznaczeniu przemysłowym, usługowym, a także rolniczym. Oprócz tego, że można je mocować do praktycznie każdego typu konstrukcji, dodatkowo czas realizacji budowy jest znacznie krótszy. Mnoży to oszczędności przy realizacji dużych inwestycji.

Duży obiekt przemysłowy z płyty warstwowej buduje się bardzo szybko, ponieważ może powstać na praktycznie każdej konstrukcji
Płyty warstwowe królują przy wznoszeniu obiektów wielkopowierzchniowych – o przeznaczeniu przemysłowym, usługowym, a także rolniczym.

Płyty warstwowe stanowią przegrodę oraz elewację zewnętrzną jednocześnie, zapewniając doskonałe parametry izolacyjne. Należy jednak pamiętać, że są też świetnym rozwiązaniem przy pracach modernizacyjnych. Można nimi pokryć ściany zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej, a płyty warstwowe dachowe zapewnią ciągłość izolacji.

Dom jednorodzinny z płyty warstwowej jest bardzo nowoczesny i najbardziej energooszczędny, a jego budowa jest błyskawiczna
Dom modułowy z płyty warstwowej to świetny sposób na nowoczesny i wyjątkowo energooszczędny dom. Dodatkowo budowa domu przebiega błyskawicznie, ok 1,5 tygodnia.

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o nowym trendzie, który wyraźnie się zarysowuje na rynku budownictwa mieszkaniowego. Inwestorzy domów jedno oraz wielorodzinnych również doceniają wszystkie atuty płyt warstwowych. Warunki Techniczne 2021 mogą jeszcze bardziej przyspieszyć ten trend. Oprócz niekwestionowanych atutów izolacyjności, płyty warstwowe pozwalają już na projektowanie domów, które nie odbiegają estetyką od tych budowanych techniką tradycyjną. Wręcz przeciwnie płyty warstwowe otwierają nowe możliwości na projekty energooszczędnych domów o nowoczesnym i minimalistycznym charakterze.   

Współcześnie przy galopujących cenach za energię budownictwo energooszczędne stało się właściwie koniecznością. Właściciele budynków energooszczędnych ponoszą znacznie niższe koszty energii niż ci posiadający obiekty zbudowane w starszej technologii. Poza realną finansową oszczędnością budownictwo energooszczędne jest również znacznie korzystniejsze dla środowiska.

Zalety budownictwa energooszczędnego

O budownictwie energooszczędnym mówi się wtedy, gdy energia, która jest używana do ogrzewania i wentylacji obiektu, jest utrzymywana na poziomie od 15 do 40 kWh/m2/rok. By uzyskać niskie parametry zużycia energii, budynki muszą spełnić szereg wymogów, być w odpowiedni sposób zbudowane i wyposażone. Na straty ciepła wpływa nie tylko odpowiednia izolacja termiczna. Znaczenie mają także m.in.: geometria budynku, odpowiednia stolarka okienna i drzwiowa, a nawet orientacja względem stron świata i właściwy układ pomieszczeń. Budownictwo energetyczne dodatkowo wykorzystuje odnawialne źródła energii do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody. 

Budynki energooszczędne są odpowiednio zaprojektowane 

Budynki energooszczędne swoje właściwości zawdzięczają m.in. dobremu zaprojektowaniu. Cechuje je przede wszystkim zwarta kubatura, dzięki czemu ciepło „nie ucieka”. By uzyskać taki efekt, obiekty muszą mieć jak najprostszą konstrukcję. Przy ich budowie zwykle stosuje się dach jedno- lub dwuspadowy – im mniej załamań, tym obiekt jest bardziej szczelny, nie tworzą się mostki termiczne. W budownictwie mieszkaniowym często rezygnuje się także z budowy balkonów, bo powodują spore straty ciepła.

Budownictwo energetyczne jest odpowiednio „zorientowane” 

W budownictwie energooszczędnym ważne jest usytuowanie budynków względem stron świata. W przypadku budownictwa mieszkaniowego optymalnym rozwiązaniem jest orientacja północ-południe, która gwarantuje możliwie najlepsze wykorzystanie energii słonecznej. Na południowej stronie budynku projektuje się przeszkloną elewację, dzięki czemu dom jest naturalnie ogrzewany i lepiej oświetlony przez promienie słoneczne. Z kolei z północnej strony budynku stosuje się elewację z mniejszą liczbą okien. Często jednospadowy dach jest tak zaprojektowany, by spadek był właśnie na północ. W północnej stronie domu zaleca się także budowę garażu i drzwi wejściowych. Dzięki temu zagwarantowane jest lepsze doświetlenie i ogrzanie części mieszkalnych, które najlepiej usytuować po południowej i zachodniej stronie. Przy takim położeniu obiektu instalacja fotowoltaiczna jest również znacznie bardziej wydajna. 

Dobra izolacja w budownictwie energooszczędnym 

Innym ważnym elementem budownictwa energooszczędnego jest stolarka okienna i drzwiowa. Odpowiedni montaż właściwie dobranych drzwi i okien ogranicza straty ciepła. Warto wiedzieć, że drzwi wejściowe i ościeżnice nie powinny być metalowe (ma to wpływ na tworzenie się mostków termicznych). Bardzo ważna jest także izolacja termiczna ścian, podłóg i dachu. Sam budynek musi być wybudowany z odpowiednich materiałów o właściwej izolacyjności cieplnej (ważny jest tutaj tzw. współczynnik przenikania ciepła, określający straty ciepła – im jest niższy, tym mniej energii ucieka). 

Elementy są istotne, bo im lepiej są wyizolowane pomieszczenia i mniej ciepła ucieka, tym mniej energii jest potrzebne do podgrzania budynku, dzięki czemu okazuje się on bardziej energooszczędny. Ważna jest także wentylacja. W domach energooszczędnych stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperatorem.

Budownictwo energooszczędne wykorzystuje zielone źródła energii 

By ograniczyć zużycie energii w budynkach energooszczędnych, stosuje się takie rozwiązania, jak instalacja fotowoltaiczna czy pompy ciepła. Pompa ciepła umożliwia pobranie ciepła z wody lub powietrza. Fotowoltaika zaś wykorzystuje energię słoneczną. Zielone źródła energii pozwalają na produkcję czystej energii i przy tym nie wpływają negatywnie na środowisko. 

W domach energooszczędnych wykorzystuje się specjalne wyposażenie

By dopełnić całości, w domach energooszczędnych stosuje się specjalne systemy, które optymalizują zużycie energii (np. w określonych godzinach automatycznie wyłączane jest ogrzewanie). Wykorzystywane są także urządzenia, które zużywają jak najmniej prądu – pralki, telewizory, lodówki czy zmywarki oznaczone klasą A+++, oświetlenie ledowe.

Współcześnie przy galopujących cenach za energię budownictwo energooszczędne stało się właściwie koniecznością. Właściciele budynków energooszczędnych ponoszą znacznie niższe koszty energii niż ci posiadający obiekty zbudowane w starszej technologii. Poza realną finansową oszczędnością budownictwo energooszczędne jest również znacznie korzystniejsze dla środowiska.

Dowiedz się więcej o płytach warstwowych Balex Metal