Balex Metal wprowadził nowe grubości dla płyt warstwowych ściennych PIR Standard. Są to 110 mm, 120 mm oraz 130 mm. Producent staje się tym samym jednym z nielicznych na rynku, który oferuje płyty spełniające Warunki Techniczne 2021 dotyczące izolacyjności ścian już przy grubości 110 mm.

Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się przepisy, które wprowadzają nowe wytyczne dotyczące m.in. parametrów przewodności termicznej. Wymagania te mają na celu podwyższenie standardów dotyczących przenikania ciepła, czyli energochłonności budynków.

Płyty warstwowe z najlepszym współczynnikiem przenikania ciepła

Współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła dla płyt warstwowych w nowych grubościach to:

W Niemczech i innych karajach Europy Zachodniej buduje się domy jednorodzinne z płyty warstwowej. Są one nowoczesne i bardzo energooszczędne.
W Europie Zachodniej klienci od dawna doceniają płyty warstwowe i inwestują w domy energooszczędne.    

Powyższe parametry sprawiają, że w przypadku wykorzystania płyt warstwowych PIR do wznoszenia ścian zewnętrznych, już płyty o grubości 110 mm spełniają wymagania WT2021. Ta grubość jest jednak równie istotna przy zastosowaniu płyty od strony wewnętrznej budynku. Oprócz bardzo dobrych parametrów izolacyjnych, płyta powoduje również duże oszczędności na powierzchni użytkowej. Ponadto może być łączona z innymi materiałami np. wełną mineralną.

Natomiast zastosowanie płyt ściennych o grubościach 120 i 130 mm nie tylko pozwoli na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła „ponad standard”, ale także na zrekompensowanie niedostatków innych elementów budynku. Płyty dają w tym wypadku możliwość, aby poprawić ogólny bilans cieplny pomimo słabej izolacyjności np. okien czy drzwi.

Płyty warstwowe ścienne PIR Standard

Nowe płyty dostępne są w dwóch szerokościach 1000 mm oraz 1100 mm. Można je również wybierać w pełnym zakresie blach, powłok i profilacji. W przypadku profilowania okładzin, warto nadmienić, że płyta posiada również te, z pozycji najnowsze w ofercie Balex Metal:

  • Liniowanie
  • Mikroprofilowanie
  • Profilowanie gładkie
  • Clearline
  • Double Clearline

Płyty warstwowe Balex Metal dają dużo możliwości również pod względem wyboru grubości rdzenia, profilacji czy koloru
Double Clearline posiada dwa lekko zaostrzone rowki. Pokrywając całą powierzchnię ścienną płytami w tej profilacji, otrzymamy nowoczesny i wyrazisty wzór.

Płyty ścienne w nowych grubościach, nie tylko są odpowiedzią na zapotrzebowanie Klientów rynku krajowego, ale również spełniają szczególne wymagania dla płyt warstwowych na rynkach zagranicznych.

Zastosowanie płyt warstwowych w nowoczesnym budownictwie

Płyty warstwowe dają ogromne możliwości w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Niezmiennie królują przy wznoszeniu obiektów wielkopowierzchniowych – o przeznaczeniu przemysłowym, usługowym, a także rolniczym. Oprócz tego, że można je mocować do praktycznie każdego typu konstrukcji, dodatkowo czas realizacji budowy jest znacznie krótszy. Mnoży to oszczędności przy realizacji dużych inwestycji.

Duży obiekt przemysłowy z płyty warstwowej buduje się bardzo szybko, ponieważ może powstać na praktycznie każdej konstrukcji
Płyty warstwowe królują przy wznoszeniu obiektów wielkopowierzchniowych – o przeznaczeniu przemysłowym, usługowym, a także rolniczym.

Płyty warstwowe stanowią przegrodę oraz elewację zewnętrzną jednocześnie, zapewniając doskonałe parametry izolacyjne. Należy jednak pamiętać, że są też świetnym rozwiązaniem przy pracach modernizacyjnych. Można nimi pokryć ściany zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej, a płyty warstwowe dachowe zapewnią ciągłość izolacji.

Dom jednorodzinny z płyty warstwowej jest bardzo nowoczesny i najbardziej energooszczędny, a jego budowa jest błyskawiczna
Dom modułowy z płyty warstwowej to świetny sposób na nowoczesny i wyjątkowo energooszczędny dom. Dodatkowo budowa domu przebiega błyskawicznie, ok 1,5 tygodnia.

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o nowym trendzie, który wyraźnie się zarysowuje na rynku budownictwa mieszkaniowego. Inwestorzy domów jedno oraz wielorodzinnych również doceniają wszystkie atuty płyt warstwowych. Warunki Techniczne 2021 mogą jeszcze bardziej przyspieszyć ten trend. Oprócz niekwestionowanych atutów izolacyjności, płyty warstwowe pozwalają już na projektowanie domów, które nie odbiegają estetyką od tych budowanych techniką tradycyjną. Wręcz przeciwnie płyty warstwowe otwierają nowe możliwości na projekty domów o nowoczesnym i minimalistycznym charakterze.   

Dowiedz się więcej o płytach warstwowych Balex Metal