Skip to main content
Wspieramy techniki budowlane oszczędzające wodę

Wspieramy techniki budowlane oszczędzające wodę

15 czerwca 2021

Tradycyjne technologie budowlane są niemal w każdym elemencie technologiami mokrymi – konstrukcje, betony, zaprawy murarskie, posadzki, tynki - to wszystko wymaga hektolitrów wody.

Z tego powodu wszystkie innowacje w branży budowlanej zmierzają w kierunku szybkiego montażu, gdzie poszczególne etapy nie wymagają dosychania i długich przerw technologicznych: łączenie bloczków klejem - a nie zaprawą, wykończenia w stu procentach płytą GK czyli w tzw. suchym montażu, karton-gipsowe ścianki działowe, czy posadzki gipsowe.

Tradycyjny sposób budowania, czyli „na mokro” powoduje największe zużycie wody. Wykorzystywanie bardzo dużej ilości betonu jest tutaj główną determinantą. Dodatkowo wszelkiego rodzaju zaprawy wykorzystywane do łączenia pustaków i cegły, czy wyrównywania powierzchni wpływa na ogromne zużycia wody.

Techniki budowy, a zużycie wody

Do przygotowania metra sześciennego mieszanki betonowej (beton konstrukcyjny, zaprawy betonowe, mieszanki klejowo-cementowe, wyprawy tynkarskie, wylewki posadzkowe, odsadzki betonowe i wiele innych) potrzeba ca 200-400 litrów wody. Pielęgnacja betonu wymaga zapewnienia od 100-400 litrów, ale już w przeliczeniu na m2 eksponowanej powierzchni. Szacowanie zapotrzebowania na wodę dla celów obsługi budowy w sensie „produkcji budowlanej” polega na zsumowaniu tych wszystkich wartości oraz przemnożenie otrzymanego wyniku przez współczynnik 1,5, uwzględniający nierównomierność zużycia wody.

Czas trwania budowy, to także zużycie wody dla celów eksploatacyjnych, porządkowych i sanitarnych. Analizując zużycie w tym aspekcie, w zupełnie innym świetle postrzega się budowę hali produkcyjnej.  W technologii szkieletowej będzie ona trwała 1 miesiąc, a w przypadku technologii tradycyjnej 7 miesięcy.

Przyjmuje się, że jeden pracownik korzystający z umywalki zużywa ok 5-10 litrów wody dziennie, a korzystając z natrysku po pracy dodatkowo 25-30 litrów. W tym wypadku również nie da się dokonać dokładnych obliczeń zapotrzebowania na wodę, a margines błędu będzie znacznie większy, ponieważ zależy to od pracujących ludzi. Dlatego też w tym przypadku współczynnik uwzględniający nierównomierność zużycia wynosi dramatyczne 2,7. Oczywiście inny będzie poziom zużycia wody sanitarnej w przypadku „suchych”, relatywnie czystych prac montażowych, a inny w przypadku prac mokrych, związanych z płynną mieszanką betonową, zaprawą i tynkiem.

Dlatego przy budowie ściany jednowarstwowej można dojść nawet do zużycia 20 litrów/m2 (jest to uzależnione m.in. od grubości wykorzystywanego pustaka oraz grubości izolacji). Dość łatwo jest zatem przeliczyć wpływ, jaki potencjalnie może wywołać budowa naszego domu na poziom wód gruntowych.

 Dlatego warto rozważyć „suche” techniki budowy, przy których zużywa się nieporównywalnie mniej wody. Mogą to być.:

  • szkieletowe konstrukcje drewniane,
  • konstrukcje stalowe,
  • konstrukcje z prefabrykatów żelbetowych,
  • konstrukcje modułowe,
  • układy hybrydowe (żelbetowo-stalowe).

Wspieramy techniki budowlane oszczędzające wodę

Aby oszczędzać jak najwięcej wody, podejmujemy działania, które pozwalają na ograniczenie jej zużycia w procesie wytwarzania naszych produktów, a następnie ich montażu i użytkowania. W tym celu dążymy np. do tego, by do procesów produkcyjnych używać wyłącznie wody deszczowej.

Produkty Balex Metal powstają z myślą o rozwijaniu takich projektów, które umożliwiają jak największą oszczędność wody. Dotyczy to m.in. wspierania technik budowy szkieletowej – przede wszystkim stalowej. Jednak specyfika najnowszych produktów Balex Metal również pozwala na szybkie i „suche” montaże. Są to m.in.: płyty warstwowe, płyty termoizolacyjne Thermano, kształtowniki zimnogięte, kasetony i panele ścienne, blachy trapezowe konstrukcyjne – to wszystko są elementy „suchej” technologii wznoszenia budowli, oszczędzające wodę.

Płyty warstwowe - błyskawiczna budowa obiektów wielkopowierzchniowych i ogromna oszczędność wody

Płyty warstwowe są materiałem, dzięki któremu nawet największe inwestycje mogą być realizowane w 95% metodą suchą. Ściany i dach z płyt warstwowych są mocowane do konstrukcji (przede wszystkim stalowych). Taki montaż ma dodatkową zaletę – przebiega bardzo szybko.  Jedyne newralgiczne punkty stanowią w tym wypadku elementy posadowienia (ławy lub stopy fundamentowe) oraz posadzka. Chociaż może ona być ułożona z gotowych, betonowych elementów, jednak najczęściej wymogi użytkowe obiektów nadal skłaniają do stosowania szalunków i wylewania elementów żelbetowych oraz posadzek przy wykorzystaniu betonu towarowego na placu budowy.

Hale o konstrukcji stalowej, obudowywane termoizolacyjnymi płytami warstwowymi są wielokrotnie tańsze i szybsze w budowie niż hale murowane.

Hale o konstrukcji stalowej, obudowywane termoizolacyjnymi płytami warstwowymi są wielokrotnie tańsze i szybsze w budowie niż hale murowane.

Płyty warstwowe są coraz częściej wykorzystywane również w budownictwie jednorodzinnym. Rozwiązania modułowe tym bardziej sprzyjają budowaniu bez wykorzystywania zasobów wody. Dotyczy to również prac wykończeniowych wewnątrz domu – w większości jest ono oparte o ścianki i sufity z GK.  

Płyty izolacyjne Thermano i elementy suchej technologii

Płyty Thermano znajdują tak szerokie i uniwersalne zastosowania, że kolejne aplikacje są skoncentrowane właśnie na suchym montażu wewnątrz budynków. Thermano Floor pozwala na izolację podłóg, ścian i stropów w konstrukcji szalunkowej. Natomiast Thermano Wall GK zintegrowane z płytą GK, sprzyja suchym i błyskawicznym wykończeniom ścian wewnętrznych, ścianek działowych, obudowie wanien czy tworzenia innych elementów architektury wnętrz. Wszystkie płyty Thermano, które współpracują z elementami suchej technologii wznoszenia budowli, wpływają na ogromną oszczędność wody.

Płyty Thermano to izolator o doskonałych parametrach, ale też świetnych atrybutach materiału przeznaczonego do podłóg, ścian i stropów w konstrukcji szalunkowej.

Płyty Thermano to izolator o doskonałych parametrach, ale też świetnych atrybutach materiału przeznaczonego do podłóg, ścian i stropów w konstrukcji szalunkowej.

Jakie jeszcze produkty wpływają na ograniczenie zużycia wody podczas prac konstrukcyjnych? 

W portfolio Balex Metal jest wiele pozycji produktowych, dzięki którym w równym stopniu realizuje się politykę oszczędzania wody. Kształtowniki zimnogięte, kasetony i panele ścienne, blachy trapezowe konstrukcyjne – to wszystko są elementy „suchej” technologii wznoszenia budowli, oszczędzające wodę.

Kształtowniki zimnogięte Zet, C oraz Sigma są wykorzystywane do błyskawicznej budowy hal, budynków rolniczych oraz inwentarskich.

Kształtowniki zimnogięte Zet, C oraz Sigma są wykorzystywane do błyskawicznej budowy hal, budynków rolniczych oraz inwentarskich. 

Panele ścienne to sposób na oryginalną i wytrzymałą elewację w różnych wersja kolorystycznych. Są wykorzystywane do montażu na ścianach obiektów usługowych, biurach, a nawet budynkach mieszkalnych.

Panele ścienne to sposób na oryginalną i wytrzymałą elewację w różnych wersja kolorystycznych.

Kasetony mają świetne zastosowanie jako elewacja nawet bardzo dużych obiektów. Dają wiele możliwości łączenia, w tym na zaokrąglonych ścianach.

Blachy trapezowe są kojarzone z konstrukcją budynków typu garaże, wiaty czy hale produkcyjne. Mogą jednak służyć jako ciekawe rozwiązanie dachowe dla domów jednorodzinnych.

Blachy trapezowe są kojarzone z konstrukcją budynków typu garaże, wiaty czy hale produkcyjne. Mogą jednak służyć jako ciekawe rozwiązanie dachowe dla domów jednorodzinnych.

Dlaczego ściany pękają?

W okresie grzewczym często zauważamy nowe pęknięcia na ścianach oraz posadzkach. Dlaczego tak się dzieje? – nowe obiekty, budowane tradycyjną technologią, niestety charakteryzują się bardzo dużą wilgotnością. Gdy zaczynamy sezon grzewczy, ściany i posadzki po prostu zbyt gwałtownie „oddają” całą wilgoć, jaką wchłonęły. Dodatkowo proces oddawania budynków do użytkowania ze względów ekonomicznych uległ drastycznemu skróceniu, nie zawsze zachowującemu pożądane przerwy technologiczne związane z dosychaniem poszczególnych etapów realizacji. W tym kontekście chyba łatwo się domyślić, dlaczego tzw. stan deweloperski, w jakim oddaje się mieszkania i domy, to ściany pomalowane na biało.

Farba o znacznym oporze dyfuzyjnym ma spowolnić oddawanie wilgoci do wnętrz pomieszczeń mieszkalnych i eliminować zagrożenia związane ze zbyt wysoką wilgotnością np. dla mebli, ubrań, mebli tapicerowanych czy urządzeń elektronicznych. Dlatego warto przeanalizować jak jest różnica w ilościach wody wykorzystywanej przy budowie „suchej” oraz tej tradycyjnej – „mokrej”.

Co jeszcze robimy aby oszczędzać wodę?

Jako Grupa Kingspan postawiliśmy sobie za cel zebranie 100 milionów litrów wody deszczowej w naszych lokalizacjach na całym świecie do 2030 r., aby zmniejszyć nasz wpływ na dostawy wody, którymi dzielimy się z lokalnymi społecznościami. Naszym celem jest oszczędzanie wody i ograniczenie zużycia wody wodociągowej i spływu wody deszczowej. Cała zebrana woda zostanie wykorzystana w naszych działaniach, sprzedana lub przekazana lokalnym społecznościom.

W 2020 roku zebraliśmy 21,1 miliona litrów wody deszczowej w naszych firmach w 17 zakładach produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Polsce, Indiach, Holandii i Australii. Zainstalowaliśmy rozwiązania do zbierania wody deszczowej zarówno nad, jak i pod ziemią. Jednocześnie wspieramy ważne inicjatywy w obszarze oszczędzania wody oraz czyszczenia oceanów.  Do 2025 roku chcemy zrealizować 5 projektów oczyszczania oceanów ze śmieci. Pierwszym tego efektem jest 180 ton odpadów morskich, które zostały zebrane przy współpracy z Fundacją Ecoalf.